اصلاح طرح لبخند توسط دکتر مریم محمدی در کرج

02632221003 تلفن ثابت
اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند یعنی زیباتر کردن لبخند. اصلاح طرح لبخند یک روش زیبایی است و جنبه درمانی ندارد..

یعنی زمانیکه شما دندان‌های سالمی دارید اما فکر می‌کنید به‌دلیل سایز نامناسب، به‌هم‌ریختگی و رنگ نامتناسب، لبخندتان ظاهر زیبایی ندارد. 

هر فردی به اصلاح طرح لبخند نیاز ندارد و باید شرایطی داشته باشد که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم. اگر چنانچه شما هم اخیرا اصلاح طرح لبخند را انجام داده‌اید، از طریق بخش کامنت در انتهای این مقاله، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را به اشتراک بگذارید تا باعث افزایش آگاهی افراد دیگر شود.

پس برای اصلاح طرح لبخند، دو شرط اساسی وجود دارد : 

شرط اول :  داشتن دندان‌های سالم 

 شرط دوم :  معاینه دقیق دندان‌ها توسط دندان‌پزشک 

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند

آن‌چه که به‌عنوان اصلاح طرح لبخند مطرح می شود، شامل هر نوع درمان دندان‌ به‌منظور زیبایی است. درصدی از زیبایی چهره، علاوه بر میمیک صورت، به زیبایی دندان ارتباط دارد.

همان طور که می دانیم دندان‌ها عضو مهمی از چهره‌ی انسان هستند که هر گونه عیب و نقص در آن‌ها می‌تواند موجب نازیبایی در چهره شود. بنابراین نمی‌توان نسبت به ‌آن‌ها بی‌اهمیت بود. 

معاینه‌ی مداوم دندان‌ها، مراقبت و رعایت بهداشت از جمله مواردی است که می‌تواند از آسیب دیدن دندان جلوگیری کند. اما با وجود رعایت تمام توصیه‌ها که از سوی دندانپزشکان صورت می‌گیرد، باز هم خراب شدن دندان غیرقابل اجتناب است . 

ترمیم دندان‌ها و اقداماتی مانند زیباسازی آن‌ها، جراحی لثه، تغییر رنگ دندان، ارتودنسی، پر کردن دندان‌های پوسیده، جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، بلند کردن طول تاج دندان، روکش کردن دندان و غیره، همگی تحت عنوان اصلاح طرح لبخند صورت می‌گیرند. 

 

طرح لبخند چیست؟

طرح لبخند

دندان های قدامی هر فرد طرح لبخند او را تشکیل می دهند . فردی که دندان های جلوی دهانش فاصله دار یا نامنظم ، نسبت به خط وسط صورت نامتقارن ، کج و یا نامرتب ، شکسته  و یا لب پریده ، تیز یا دندانه دار یا صاف شده و کوتاه و یا زیاد از حد بلند یا کوتاه باشد ، یا در هنگام خنده لثه او بیش از حد نمایان شود یا در لبه لثه ای دندان ها لبه سیاه روکش یا پرکردگی مشخص می تواند با اصلاح این نواقص ظاهری جذاب و لبخندی زیبا و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کند ..

 

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند لثه‌ های نامرتب و بدفرم را اصلاح و سایر مشکل های دندان های شما را رفع می کند. اصلاح طرح لبخند به صورت مشاهده پذیری طول، عرض، رنگ و فرم دندان‌ های شما را اصلاح می کند تا ظاهر شما شاداب تر و هماهنگ تر با بقیه اندام های صورت تان باشد. فرآیند اصلاح طرح لبخند تنها عمل زیبایی نیست بلکه در مدت اجرای آن، سایر مشکلات کارکردی دندان مانند بیماری نیش بد یا همان مال آلکوژن، نیز تشخیص داده می شوند.

 

چه مواردی در طرح لبخند اهمیت دارد؟

اهمیت طرح لبخند

 • طراحی لبخند با نسبت طول و عرض دندان، رابطه مستقیم دارد. در طراحی لبخند، نسبت طلایی عرض و طول دندان باید مورد توجه قرار بگیرد و محدودیت‌ها ارزیابی شود.

 • روکش دندان، فقط برای طرح لبخند کاربرد ندارد و دارای کاربردهای بسیاری است که طبق تشخیص دندان‌پزشک به‌کار می‌رود.

 •  اگر پیش از سفید کردن دندان به پوسیدگی دندان توجه نشود، مشکل‌آفرین می‌شود.

 • در طراحی لبخند، ابتدا باید پوسیدگی دندان‌ها رفع شود. ترمیم دندان پوسیده، باید اولین اقدام باشد. چراکه پوسیدگی یک دندان سبب می‌شود تا دندان‌های دیگر هم آسیب ببیند. هر چه زودتر پوسیدگی دندان رفع شود، هزینه کمتری برای درمان متحمل می‌شوید.

 • اگر دندان‌های شما برای مرتب‌شدن به ارتودنسی نیاز دارند، از سفیدکننده دندان استفاده کنید. چراکه محل قرارگیری براکت‌ها باعث زردی می‌شود و دندان‌ها باید پیش از طرح لبخند، از زردی پاک شوند.

 •  طراحی لبخند با روش روکش دندان، موضوع مهمی است. روکش کردن دندان از جمله مواردی است که در این طرح کاربرد دارد. پس از مرحله سفیدسازی، روکش کردن دندان‌های سیاه و زرد در دستور کار قرار می‌گیرد. روکش‌های سرامیکی، به سفیدی دندان کمک می‌کند. روکش‌های سرامیکی با چسب ‌های مخصوص، روی دندان بیمار قرار می‌گیرد و زیبایی خاص دارد.

 •     طراحی لبخند باید با هماهنگی خطوط لثه‌ای باشد. لبخندی زیبا و فریبنده است که خطوط لثه، هم‌راستا و قرینه باشد. چراکه در اصلاح طرح لبخند، قرمزی لثه بیش‌از حد معمولی به‌چشم می‌آید. عدم تناسب و قرینه‌نبودن لثه‌ها، زیبایی لبخند را خدشه‌دار می‌کند. بنابراین خطوط لثه‌ای شما در طرح لبخند اهمیت دارد.

 •   طراحی لبخند با کاشت نگین دندانی هم از روش‌های محبوب این روزهاست. در کاشت نگین، مهره‌های کوچک نقره‌ای‌رنگ روی دندان قرار می‌گیرد که زیبایی خاصی به دندان می‌بخشد و انعکاس نور روی آن‌ها، سبب درخشندگی می‌شود. این مرحله در زیبایی دندان هیچ ضرورتی ندارد.

 •    باندینگ دندان از جمله متدهای مرسوم دندان‌پزشکی است که خطری نداشته و برای بیمارانی که دندان ترک خورده دارند یا تغییر رنگ داده، توصیه می‌شود. حذف فضاهای خالی بین دندان، از جمله کارکردهای باندینگ دندان در طرح لبخند  است.

در هنگام مشاوره ، دندانپزشک زیبایی مریم محمدی تمامی این عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه ای را پیشنهاد خواهد کرد.

 

استفاده از نرم افزار در طراحی لبخند 

برخی از کلینیک‌ها، از نرم‌افزار برای طراحی لبخند بیمار پیش از فرایند ترمیم استفاده می‌کنند تا بیمار پیش از هر کاری، درک درستی از فرایند و نتیجه نسبی کار داشته باشد.

با نرم‌افزار طراحی لبخند، شاهد موارد زیر هستیم:

 •     طرح گرافیکی و سه‌بعدیِ شبیه‌سازی ‌شده لبخند بیمار به نمایش درمی‌آید.

 •    بیمار از طریق نرم‌افزار قادر است تا درمان نهایی را به‌صورت تقریبی بررسی و مشاهده کند.

 •     شکل، اندازه، تناسب دندان‌ها و خط لثه، بررسی و مطابقت آن با آناتومی دهان و دندان بیمار در این نرم‌افزار ارزیابی می‌شود.

 •   نرم‌افزار طراحی لبخند، فقط به دهان و دندان نمی‌پردازد. این نرم‌افزار فاصله دو مردمک چشم را هم بررسی می‌کند و فاصله گوشه لب و ارتفاع صورت را هم می‌سنجد.

 

چه کسانی متقاضی مناسبی برای انجام لمینت هستند؟

متقاضی مناسب برای لمینت

 • افرادی که از بدفرمی مادرزادی آناتومی دهان و دندان رنج می‌برند.

 • افرادی که شکل دندان آن‌ها میخی است.

 • افرادی که روی سطح دندان‌شان پوسیدگی دارند.

 • افرادی که بین دندان‌های آن‌ها بدشکلی دیده می‌شود.

 • افرادی که درمنطقه زندگی‌شان املاح آب آشامیدنی زیاد است.

 • افرادی که دندان‌هایشان بدرنگ است.

 

روش های اصلاح طرح لبخند چیست؟

 

اصلاح طرح لبخند توسط دکتر مریم محمدی

اصلاح طرح لبخند برای همه به یک صورت نیست. انجام دادن این کار تا حد زیادی بستگی به اجزای صورت شما و نوع پوست، رنگ مو، رنگ دندان، نمای دندان، بافت لثه و موارد بسیار دیگری دارد که دندانپزشک زیبایی باید در نظر بگیرد. برای داشتن یک لبخند زیبا باید این اجزا در بهترین حالت ممکن باشند. روش‌های اصلاح طرح لبخند از سفید کردن دندان ، لمینیت دندان تا ارتودنسی را شامل میشود.

 

سفید کردن دندان 


بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش های متداول دندان پزشکی زیبایی است که برای بیمارانی که به دنبال داشتن لبخند براق با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب می باشد. در این حالت بیماران می‌توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام دهند.

 

لمینت 


در روش لمینت دندان پوسته‌هایى بسیار نازک روى سطح بیرونى دندان‌ها قرار داده مى‌شود تا مشکلات ظاهرى آن‌ها را اصلاح نماید. این پوسته‌ها کاملاً با سطح دندان هماهنگ و منطبق است و توسط چسب‌هاى مخصوصى بطور دائمى به دندان مى‌چسبد و کاملاً با دندان یکى شده و قابل جدا شدن نخواهد بود. 
لمینت دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی دارد که لمینت سرامیکی گران‌تر است.

 

کاشت دندان


مهم‌ترین مورد در اصلاح طرح لبخند، جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است. این کار به دو روش بریج و ایمپلنت قابل انجام است. در ایمپلنت پایه‌ی تیتانیومی مانند ریشه در فک کاشته شده و پروتز روی آن می‌نشیند. در بریج با تراشیدن دندان‌های مجاور، پروتز روی آن‌ها سوار می‌شود. 

هزینه‌ی ایمپلنت به مراتب بیشتر از بریج خواهد بود، اما به علت مزایای متعدد، دائمی بودن و شباهت بسیار زیاد به دندان واقعی، مقرون به صرفه خواهد بود. 

 

ارتودنسی 


ارتودنسی برای رفع و درمان نامرتبی و فرم بد دندان‌ها به کار می‌رود. در شرایطی که دندان‌ها در محل درست خود قرار نگرفته باشند، مطمئن‌ترین روش برای اصلاح و درمان آن‌ها، روش ارتودنسی است. 

در ایده‌آل‌ترین حالت برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی نیز دندان‌ها با ارتودنسی ردیف می‌شوند و سپس با موادی مانند لمینت، رنگ و شکل دندان‌ها را با هم موزون می‌کنند. 

هزینه‌ ارتودنسی با توجه به انواع گوناگون آن متفاوت است. 

 

اصلاح طرح لثه 


در بعضی از افراد که طول تاج دندان‌هایشان کوتاه است، در حین لبخند و صحبت مقداری از لثه هایشان دیده میشود که به آن لبخند لثه‌ای گفته می‌شود.

 این مشکل با یک جراحی بسیار آسان و ساده رفع می‌گردد و با بی‌حسی موضعی مقداری از لثه ها بالا برده شده و سپس با کمک لمینت ظاهر لبخند بازسازی می‌شود. انجام این جراحی از طریق لیزر مقرون به صرفه‌تر است.

 

جراحی فک 


گاهی مشکل لبخند لثه‌ای مربوط به فرم وراثتی فک‌ها و استخوان‌های صورت است. در این موارد طول یک سوم میانی صورت بلند است. گاهی نیز به طور کلی نامناسب بودن شرایط فکین در زیبایی لبخند ایجاد خلل نموده است. مشکل زیبایی این بیماران با انجام جراحی فک و جابه‌جایی آن حل می‌شود. 

 

هزینه اصلاح طرح لبخند


 

اصلاح طرح لبخند شامل کارهایی نظیر بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان‌ها)، لمینت کردن، روکش‌گذاری، ارتودنسی، برطرف‌کردن فاصله دندانی، برطرف کردن کوتاهی دندان‌ها و… است که البته انجام تمام این موارد برای همه افراد لازم نیست. هزینه اصلاح طرح لبخند از هر بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و بدون معاینه بیمار توسط پزشک نمی‌توانیم قیمتی واحدی برای آن در نظر بگیریم. برای اطلاع از قیمت می توانید با مطب دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.

 

سوال و جواب 

1- اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت ؟

 ترجیح بر این است که اصلاح لبخند با ارتودنسی انجام شود چون در روش کامپوزیت دندان تراش می خورد.

 

2-آیا با ارتودنسی لبخند هم اصلاح میشه ؟

 با درمان ارتودنسی هم دندانها درمان می شوند همچنین از نظر چیدمان زیبا .

 

3- دندان لب پر شده جلو در فک بالا باید با  کامپوزیت درمان شود یا روکش شود؟ 

 ترجیح براین است که دندان با کامپوزیت پر شود.

 

تماس بگیرید