X

بریج یا پل دندانی

09373495759 موبایل
بریج یا پل دندانی
جدول راهنمای بریج دندانی
مزایای بریج دندانی مراقبت از بریج دندانی
انواع بریج دندانی هزینه بریج دندانی

زمانی که یکی از دندان‌ها از دست می‌رود، صورت حالتی فرورفته پیدا می‌کند که به لحاظ ظاهری، خوشایند نیست. برای برطرف کردن این مشکل،دندان پزشک زیبایی دکتر مریم محمدی از بریج‌های دندانی استفاده می‌کند و دندان مصنوعی جایگزین را از جنس سرامیک، طلا یا دیگر آلیاژهای پایه (یا ترکیبی از این مواد) درست می‌کند.

بریج دندانی یک روش دندانپزشکی برای پر کردن فواصل دندان های کشیده شده یا از دست رفته است. درواقع بریج دندانی به صورت یک پل است که دو سر دندان ها را به هم وصل می کند و شامل چند عدد دندان مصنوعی ساده است که در کنار سایر دندان ها قرار می گیرد که در دو طرف این پل دو روکش دندانی قرار دارد.

در واقع برای آن که جای دندان از دست‌ رفته  پر شود، روی دندان‌های دو طرف آن روکش قرار می‌گیرد و در میان این دو روکش یک دندان مصنوعی قرار دارد که به روکش‌ها متصل است و مانع از به وجود آمدن مشکلاتی مثل خراب شدن طرح لبخند، مشکل در تکلم، کج شدن سایر دندان ها و .. می‌شود.

مزایای بریج دندانی 

مزیت بریج دندانی-دکتر مریم محمدی

 • طرح لبخند شما را زیباتر میکند.

 • فرآیند جویدن را تسهیل می بخشد.

 • گفتار و نحوه ادای کلمات را بهبود می‌بخشد.

 • به حفظ شکل صورت کمک می کند.

 • توزیع نیرو در دندان دها و فک ها را تعدیل می بخشد.

 • مانع از حرکت دندان ها و کج و ناصاف شدن آن ها می شود.

 

معایب بریج دندانی 

معایب بریج دندانی-دکتر مریم محمدی

 • شاید بزرگترین عیب پل های دندانی این باشد که در برخی موارد مجبور هستیم مینای دندان را تراش دهیم که اینکار غیرقابل بازگشت است. چون مینای دندان یکی از بخش های بدن است که رشد نمی کند و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.

 • در برخی از انواع بریج‌ دندان، ما تنها دندان های مصنوعی را به دندان های مجاور متصل می کنیم و این یعنی دندان ها به استخوان فک نمی رسند. بنابراین با ضربه های شدید امکان شکستن دندان های مصنوعی و طبیعی اطرافش نیز وجود دارد.

 

جنس بریج ها از چیست؟ 

پل ها را از مواد مختلفی می سازند. اما رایج است که آن ها را از طلا یا آلیاژهای دیگری مثل پرسلن یا ترکیبی از این دو بسازند.

 

انواع بریج دندان

انواع پل دندانی - دکتر مریم محمدی

بعد از آن که دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه کرد، یکی از سه روش بریج دندانی زیر به شما پیشنهاد می‌شود. 

انتخاب نوع بریج دندانی بر اساس شرایط شما و تشخیص پزشک می‌باشد که عبارتند از:

 • سنتی

 • معلق یا کانتی لِوِر

 • مریلند

 

بریج های سنتی:

بریج‌های معمول یا سنتی و یا بریج‌های دندانی ثابت، یکی از پرکاربردترین انواع بریج هستند که از جنس پرسلن ذوب شده با فلز یا سرامیک ساخته می‌شوند.مراقبت از بریجهای ثابت بسیار ساده است.

این پل شامل تعدادی دندان مصنوعی است که باید به دندان های طبیعی مجاور متصل شود. برای گذاشتن این پل ها باید مینای دندان های مجاور را تراش دهیم تا به فرمی در بیایند که بتوان پل را به آن ها متصل کرد.

 

بریج های معلق یا کانتی لور

کانتی لور معمولا برای پر کردن جای خالی تنها یک دندان کاربرد دارد.این نوع بریج برای شرایطی ایده‌آل است که امکان حمایت از بریج دندانی تنها در یک طرف وجود دارد، به این خاطر که دندانی که در سمت دیگر فاصله قرار دارد نیز از دست رفته است.

 

بریج های مریلند 

این پل ها هم مشابه با پل های ساده و سنتی نصب میشوند. یعنی برای اینکه آن ها را نصب کنیم نیاز به دو دندان طبیعی مجاور داریم یعنی طرف چپ و راست دندانی که از دست رفته باید دندان طبیعی وجود داشته باشد. اما با این تفاوت که در این روش، ما نیازی به برش دادن مینا نداریم. بلکه با کمک بالهایی از جنس فلز یا پرسلین، پل را به پشت دندان های طبیعی چپ و راست متصل میکنیم.

این نوع بریج توسط روکش دندانی به دندان‌های مجاور متصل می شوند. این روکش‌ها از پلاستیک ساخته می‌شوند و دارای یک چهارچوب فلزی هستند. این بریج دندانی را می‌توان روی یک دندان معیوب و یا در یک فاصله‌ی دندانی قرار داد.

 

هزینه بریج دندانی چقدر است؟

هزینه بریج دندانی - دکتر مریم محمدی

قیمت بریج دندان به نوع بریج و میزان پیچیدگی درمان توسط دندان پزشک و هزینه‌های کلی دیگر ، بستگی دارد.

عوامل و فاکتورهای زیر نیز تاثیرگذار است:

 • تعداد دندان هایی که از دست داده اید یا کشیده اید.

 • نوع مواد بکار رفته برای ساخت بریج ها مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین

 • میزان پیجیدگی در قرار دادن بریج ها

 • درمان و ترمیم های مورد نیاز حین پل گذاری

 • و دیگر فاکتورهای مربوط به مطب دندانپزشکی 

 

مراقبت از بریج دندان 

مراقبت از بریج دندانی-دکتر مریم محمدی

موفقیت درمان بریج به استحکام دندان های اطراف آن بستگی دارد لذا اینکه دندان های باقی مانده را محکم نگه دارید بسیار حائز اهمیت است. مراقبت هایی از قبیل اینکه روزانه دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید لازم است تا دندان ها دچار پوسیدگی نشوند یا التهاب لثه ایجاد نشود.

هم چنین داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل (خوردن میوه و سبزیجات و غذاهای فیبر دار بیشتر از گوشت) هم برای سلامت عمومی بدن و هم سلامت دندان‌ها ضرورت دارد.

 

ماندگاری یا عمر بریج های دندانی چقدر است؟

ماندگاری بریج دندانی-دکتر مریم محمدی

بریج‌های دندانی می‌توانند بین 5 تا 7 سال یا حتی بیشتر ماندگاری داشته باشند. در صورتی که بیمار به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کند و به صورت منظم برای جرم‌گیری و سفید کردن دندان و همچنین معاینه به دندانپزشک مراجعه کند، ممکن است که بریج ثابت بیمار تا 10 سال ماندگاری داشته باشد.

دکتر مریم محمدی - دندانپزشک زیبایی در کرج

تماس بگیرید