بلیچینگ دندان ( سفید کردن دندان ) در کرج توسط دکتر مریم محمدی

02632221003 تلفن ثابت
بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان) چیست؟

درمان بلیچینگ دندان در واقع درمان زیبایی محسوب می شود.در بلیچینگ دندان، دندان ها بر حسب نیاز و هم چنین بر حسب تشخیص پزشک از دو تا چند درجه سفید می شوند.

پیشنهاد مطلب : لمینت دندان

در روش بلیچینگ دندان هیچگونه آسیبی به مینای دندان نمی رسد. موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدرژن در این روش مورد استفاده قرار می گیرد.

 درمان بلیچینگ دندان یا سفیدکردن دندان ها به تخصص و دقت بالایی نیاز دارد و دندان پزشک باید تبحر لازم در این روش داشته باشد.

 ماده محافظی روی لثه ها گذاشته می شود تا از آسیب پراکسید هیدروژن جلوگیری می گردد. سپس H2O2 روی دندان ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر گذاشته می شود و توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان ها وارد می شود.

مواد مورد نظر اکتیو شده و دندان ها ظرف مدت 30 دقیقه سفید می گردند. در واقع سفیدکردن دندان ها در یک جلسه و سریع انجام می شود.

سفید کردن(بلیچینگ دندان) درمانی است برای روشن تر کردن تیرگی و بدرنگی های دندان که ظاهر دندان را زیبا میکند. افزایش سن و عادت های غذا خوردن و عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها هم می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

 

روش های سفید کردن(بلیچینگ) دندان ها

سفید کردن رنگ دندان با روش های شیمیایی، جهت حذف رنگدانه های آلی داخل دندان، اصطلاحاً بلیچینگ نامیده می شود. براساس انجام کار در داخل مطب یا منزل طبقه بندی می گردد. در اکثر روش های بلیچینگ دندان، برخی از مشتقات پراکساید هیدروژن (H2O2) در غلظت های مختف و روش های مختلف به کارگیری استفاده می شوند.

به نظر می‌رسد چگونگی عمل سفید کردن دندان ها با پراکساید هیدروژن برا اثر اکسید شدن رنگدانه های آلی باشد. سفید کردن عموماً طول عمری 1 تا 3 سال دارد اگر چه عوامل بیشماری در طول ماندگاری این عمل تاثیر گذار می باشد. 

از نظر کلی دو روش بلیچینگ دندان وجود دارد : 

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه (Home bleaching)

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان درمطب (office bleaching)

بلیچینگ در خانه(Home bleaching)

بلیچینگ دندان در خانه

در روش بلیچینگ خانگی شما یکبار وقت می‌گذارید و به مطب دندان پزشک مراجعه می کنید و دندانپزشک از فک بالا و پایینتان قالب گیری میکند و ظرف مدت 2 الی 3 روزقالبی شفاف (تری) متناسب با سایز دندانهایتان که فضای خالی برای پر کردن ماده سفید کننده در آن تعبیه شده است همراه با ژل سفید کننده و طریقه‌ی مصرف آن به شما میدهد.

مراحل بلیچینگ خانگی و انتخاب بهترین سفید کننده دندان حتما باید طبق نظر پزشک صورت گیرد.

 

بلیچینگ در مطب(Office bleaching)

بلیچینگ در مطب
 

روش سفید کردن دندان در کلینیک نسبت به سفید کردن دندان (بلیچینگ) در خانه هزینه‌ی بالاتری دارد.

در روش بلیچینگ در مطب یک بند پلاستیکی روی دندان‎ها قرار می‌دهند تا از لثه‌ها محافظت کند و ماده‌ی سفید کننده دندان با غلظت تقریبا زیاد بر روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. سپس یک نور یا همان لیزر بر روی دندان‌ها تابیده می‌شود تا مواد شیمیایی را فعال کند. نور باعث افزایش سرعت واکنش محصول سفید کننده می‌شود و تغییر رنگ سریع‌تر صورت می‌گیرد. 

 

کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

مقالات بر این باورهستند که بهترین نتایج وقتی ایجاد میشود که هر دو روش با هم انجام شود یعنی بلیچینگ با office bleaching شروع میشود و بعد به بیمار home bleaching داده میشود. در مقایسه ی این دو روش نتیجه گیری در بلیچینگ در مطب سریع تر است و برای کسانی که فرصت کافی برای استفاده از بلیچینگ در منزل ندارند پیشنهاد میشود اما ماندگاری در نوع بلیچینگ در منزل بیشتر است.

 

با بلیچینگ دندان ها چقدر سفیدتر میشود؟

سفیدی دندان با بلیچینگ

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از یک درجه تا چند درجه بسته به نوع بدرنگی  و جنس دندان ها متغیر باشد.

 

بعد از بلیچینگ دندان ها تا چه میزان سفید می مانند؟

ماندگاری سفیدی بلیچینگ

سفید ماندن دندان پس از بلیچینگ به نوع رژیم غذایی ، بهداشت دهان، نوع تغذیه‌ای که فرد پس از انجام بلیچینگ دارد و میزان رنگدانه‌های موجود در نوشیدنی‌ها و غذاها بستگی دارد.
لازم به ذکر است که بلیچینگ برای دائمی ماندن باید هر چند مدت یکبار طبق نظر پزشک  تکرار شود تا سفیدی ماندگاری به دندانهایتان ببخشد.

 

هزینه بلیچینگ دندان 

هزینه بلیچینگ دندان بسته به نوع بلیچینگ ( بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در مطب ) متفاوت است . بلیچینگ دندان یکی از بهترین راه‌های سفید کردن دندان نسبت به لمینت دندان و کامپوزیت دندان است، چرا که هم عارضه‌ای ندارد و هم هزینه‌ای بسیار پایین تر نسبت به دیگر روش‌ها دارد.

مطب دکتر مریم محمدی با  ارائه‌ی شرایط پرداخت اقساطی این امکان را به بیماران خود داده تا هزینه‌های درمانی و زیبایی خود را طی اقساط بلند مدت پرداخت کنند. همین امر یکی از مواردی است که باعث شده دکتر مریم محمدی  به عنوان دندان پزشکی خوب در کرج فعالیت کند.

 

قبل از بلیچینگ چه کارهایی باید انجام دهیم؟

قبل از اینکه برای بلیچینگ اقدام کنیم ابتدا باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم سپس در صورت نیاز جرمگیری دندان ها را انجام دهیم تا نتیجه‌ی بهتری از بلیچنگ بگیریم.

 

نکته :

در نظر داشته باشیم  که بلیچینگ بر روی پرکردگی‌ها، لمینت‌ها، روکش‌ها و زردی‌های ریشه دندان که بر اثر تحلیل رفتن لثه به وجود آمده تاثیری ندارد.

 

مراحل استفاده از قالب ها و ژلهای سفید کننده در بلیچینگ خانگی

 • مرحله اول: قبل از انجام بلیچینگ باید دندانها را کامل مسواک زده و در صورت نیاز برای تمیزی بهتر از نخ دندان استفاده کنید.

 • مرحله دوم: نوک سرنگ را وصل کنید.

 • مرحله سوم: بر روی لبه خارجی تری و در داخل حفره‌ها یک قطره از ژل سفید کننده را ریخته و با نوک سرنگ روی حفره پخش کنید.

 • مرحله چهارم: قالبهای محتوی ژل را بر روی دندانهایتان بگذارید.این کار را با دقت انجام دهید تا قالبها به درستی بر روی دندانهایتان قرار گیرند و ژل از تری‌ها بیرون نزند.

 

نکته: اگر هنگام قالب گذاری ژل‌ها از قالب بیرون زد به وسیله مسواک خشک تمیز کنید.در مرحله‌ی قالب گذاری بر روی دندان ممکن است لثه ها بر اثر برخورد با ژل سفید کننده ، سفید شوند ولی بعد از 5 الی 10 دقیقه این سفیدی از بین می‌رود.برای جلوگیری از بروز سفیدی لثه، ژل را در دفعات بعد کمتر بر روی قالب بریزید.

 

 • مرحله پنجم: پس از گذشت 15 دقیقه قالبها را از روی دندانتان بردارید و دندانها و لثه را با آب و مسواک بشویید.

 

نکته: اکثر کسانی که از بلیچینگ خانگی استفاده میکنند این تصور را دارند که اگر تری ها بیشتر از 15 دقیقه بر روی دندان بماند تاثیر بیشتری دارد.در صورتیکه کل زمان تاثیر ژل سفید کننده 15 دقیقه است و زمان بیشتر قرار دادن آن بر روی دندان ها عملاً بی فایده است.

 

 • مرحله ششم: در آخرین مرحله تری ها را با آب سرد کاملاً از ژل پاک کنید و در جای خشک و خنک تا دفعه ی بعد نگه دارید.

 

ذکر نکات مهم حین سفید کردن دندان 

نکات مهم بلیچینگ

    در دوره‌ی استفاده از بلیچینگ از مصرف هرگونه دخانیات،توتون،قهوه،چای و هر گونه نوشیدنی های رنگدانه دار جلوگیری کنید.
    در طول درمان حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
    مدت زمان استفاده بین دو نوبت ژل سفید کننده باید بیش از یک ساعت باشد.
    به هیچ وجه زنان باردار و شیرده،بیماران دیابتی،قلبی ،افراد زیر 16 سال و کسانی که دندانهای حساسی دارند نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند.
    استفاده از خوراکیهای دارای سیتریک اسید را در طول درمان بیلیچینگ تا حد امکان کاهش دهید.
    پس از هربار استفاده از سرنگ (حاوی ژل) حتما در جای خشک و خنک نگه داری کنید.از نگه داری سرنگ در یخچال پرهیز کنید.
    استفاده ی بیش از دوبار در روز و هر بار بیش از یک ساعت از بلیچینگ خانگی در روند به نتیجه رسیدن کمکی نخواهد کرد.


 آیا سفید کردن دندان به روش بلیچینگ عوارضی هم دارد؟

    بلیچینگ دندان به این علت که ضرری به دندان نمی‌رساند یکی از بهترین روش‌های سفیدکردن دندان نسبت به روش‌های دیگر است.با این تفاسیر بلیچینگ بر روی تمام دندان‌ها عملکرد خوبی ندارد مثلاً برای دندان‌هایی که دارای لکه‎های قهوه‌ای هستند و یا بر اثر مصرف دارو یا جراحت دندانی تغییر رنگ داده اند اصلاًروش مناسبی نیست.بنابراین بهتر است حتماً برای انتخاب راه بهتر سفید کردن با متخصص دندانپزشکی مشاوره کنید.

    دیگر مشکلی که در روش بلیچنیگ وجود دارد. حساس کردن دندانهاست که در واقع نمیتوان گفت از عوارض بلیچینگ است زیرا با استفاده از خمیر دندان‌های ضد حساسیت کاملا قابل درمان است.

امروزه بدلیل اینکه یکی از اساسی ترین روش های زیبایی چهره ، سفید کردن دندان هاست، بیشتر مردم تمایل به سفید کردن دندان‌هایشان به روش‌های مختلف پزشکی مانند بلیچینگ، لمینت، کامپوزیت و .... دارند.

 

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان 

بلیچینگ دندان یک روشی ساده برای سفید کردن دندان است که از مواد سفید کننده مانند کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید استفاده میکند و به این صورت عمل میکند که لکه های روی دندان را به قسمتهای کوچکتر تقسیم و سپس پراکنده میکند در نتیجه رنگ دندان‌ها روشن‌تر می‌شود.

درلمینت دندان قالبی سرامیکی که ضخامتی حدود 6 میلیمتر دارد متناسب با قالب دندان ساخته شده و بر روی دندان قرار داده می‌شود.لمینت دندان ضخامتهای متنوعی دارد که میتواند کمتر از 6 میلیمتر و یا بیشتر باشد.در لیمنیت هدف اصلی پوشاندن عیبهای دندانی مانند تغییر رنگ دندان، شکستن دندان و فاصله‌ی بین دندانی است.در حالیکه در بلیچینگ هدف فقط سفید کردن دندان می‌باشد.

 

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت دندان 

بلیچینگ تنها به افرادی که فقط می‌خواهند رنگ دندان خود را سفید کنند و نیازی به تغییر در فرم، اندازه و شکل دندان خود ندارند و یا دندانهایی مرتب و با سایز مناسب ندارند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

ولی در روش سفید کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر تغییر رنگ دندانها، فرم، اندازه و ظاهر دندانها تغییر می‌کند.

 در روش کامپوزیت ونیر، بر روی دندان هیچگونه تراشی داده نمی‌شود و کامپوزیت بر روی دندان بدون تراش قرار میگیرد.

 

مهمترین عوامل تاثیرگذار در تغییر رنگ دندان‌ها

بلیچینگ، تغییر رنگ دندان ها

 • بالارفتن سن
 • عدم رعایت بهداشت دهان  دندان
 • استعمال دخانیات خصوصاً سیگار
 • استفاده از مواد غذایی دارای رنگدانه
 • استفاده از نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه، چای و...

رعایت هر یک از نکات بالا می‌تواند در سلامت و سفیدی دندانها نقش به سزایی داشته باشد.

 

پرسش و پاسخ 

1- من میتونم فقط فک پایینمو بلیچینگ کنم؟

 بله هر کدام از فکهایتان را که میخواهید میتوانید بلیچینگ کنید الزامی در انجام هر دو فک با هم نیست.

 

2-ماندگاری بلیچینگ چقدره؟ بستگیه به نوع مواد غذایی هم داره؟

بله صد در صد مرتبطه ماندگاری بلیچینگ به مواد غذایی که مصرف میکنید بستگی دارد غذاهای رنگدانه دار و نوشیدنیهایی مثل چای و قهوه در طول درمان در کند کردن روند سفید شدن دندانهایتان تاثیر گذار است. برای ماندگاری دقیق بلیچینگ شما دکتر پس از ویزیت زمان دقیق را میگن خدمتتون.

 

3-من دندونامو بلیچینگ کردم ولی بعد از انجام آن لثه های بالا و پایینم به شدت حساس شد و با کوچکترین آب گرم و سرد واقعا درد میگیره به نظرتون چی کار باید بکنم؟

 شما به احتمال خیلی زیاد ژل سفید کننده را به مقدار زیادی زدین که باعث شده از سطح دندان بر روی لثه هاتون برسه چون این ژل بسیار قوی هستش و فقط باید بر روی دندان گذاشته شود اگر بیشتر داخل قالب ریختین باید پخشش کنید و در قسمتی از قالب که بر روی لثه قرار میگیرد به هیچ عنوان نریزید.

ارائه خدمات بلیچینگ دندان توسط دکتر مریم محمدی دندانپزشک زیبایی در کرج

تماس بگیرید