بیماری های لثه ای

09373495759 موبایل
بیماری لثه ای
جدول راهنمای درمان بیماری لثه ای
علائم بیماری لثه ای دلایل ایجاد بیماری لثه ای
درمان بیماری لثه ای اصلاح طرح لبخند

بیماری لثه میلیون ها نفر را در سرتاسر این جهان درگیر کرده است چرا که از شایع ترین بیماری های دهان و دندان محسوب می شود اما علائم آن در افراد مختلف متفاوت است. علائم این بیماری می تواند خفیف باشد و ممکن است بسیاری متوجه آن نشوند تا زمانیکه شروع به عوارض جدی کند و در نتیجه آن افراد متوجه این بیماری می شوند.

برای داشتن طرح لبخند  زیبا و سلامت دهان، لثه های سالم حیاتی هستند اما ناسالم بودن لثه ها موجب از بین رفتن استحکام و یکپارچگی بافت لثه خواهد شد و در نهایت خطر افتادن و پوسیدگی دندان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

 

بیماری یا عفونت لثه چیست؟

بیماری التهاب لثه-دکتر مریم محمدی

عفونت لثه یا التهاب لثه بیماری است که با درگیر کردن لثه‌ ها موجب بروز چرک در حفره‌ دهانی بیمار می‌شود. در واقع به معنای وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه می ‌باشد و معمولاً با بروز درد و تورم لثه ‌ها همراه است.

بروز این بیماری معمولا با علائمی مثل بوی بد دهان همراه است. عدم کنترل عفونت لثه موجب بروز عوارضی مثل آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در نهایت لقی دندان  می شود.

 

علائم بیماری لثه ای 

علائم بیماری التهاب لثه ای-دکتر مریم محمدی

  • ایجاد شدن درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی

  • ورم کردن و قرمزی لثه

  • بوی بد دهان

  • حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به سردی و گرمی

  • خون ریزی لثه ها هنگام مسواک زدن

  • از بین رفتن تدریجی لثه ها

  • ایجاد فاصله بین دندان و لثه ها

  • تغییر شکل دندان ها

 

عوامل و دلایل اصلی ایجاد بیماری لثه ای  

دلایل اصلی بیماری لثه ای-دکتر مریم محمدی

عواملی که می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد :

 

مصرف دخانیات

از عوامل اصلی ایجاد کننده عفونت لثه مصرف دخانیات به ویژه سیگار است.دخانیات علاوه بر وارد کردن صدمه به بافت لثه، به دندان ها نیز آسیب می زند.  بطور کلی، التهاب ‌های ایجاد شده در لثه‌ افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند.

 

استفاده غلط از نخ دندان

استفاده درست و صحیح از نخ دندان موجب جلوگیری از عفونت و التهاب لثه می باشد و ادامه این روند در سلامت دندان ها و لثه ها تاثیر بسزایی دارد. در عین حال استفاده غلط از نخ دندان موجب تخریب بافت لثه‌ ها خواهد شد.

برخی از افراد استفاده از نخ دندان را با وسواس شدیدی انجام می‌ دهند و این مسئله موجب وارد شدن آسیب به بافت لثه‌ ها می‌شود و زمینه را برای بروز عفونت لثه فراهم می کند.

 

ژنتیک 

ژنتیک تاثیر بسیاری در ابتلا به این بیماری دارد اما با رعایت موارد بهداشتی به صورت صحیح می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد. 

 

استرس 

استرس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و همین امر باعث بروز یا تشدید بیماری لثه می شود.

 

داروهای خاص

مصرف برخی از داروها باعث خشکی دهان می شود. داروهای خاصی برای افسرگی یا فشار خون بالا وجود دارد که باعث افزایش التهاب حفره دهان و لثه ها می شود.

 

تغذیه نادرست 

تغذیه مناسب برای سلامتی بدن به خصوص سیستم ایمنی و لثه های سالم دارای اهمیت بسیاری است.

به عنوان مثال کمبود ویتامین c باعث خونریزی لثه ها می شود.

 

درمان بیماری لثه ای 

درمان بیماری لثه ای-دکتر مریم محمدی

در قدم نخست باید به یک دندان پزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشد مراجعه کنید. 

 از جمله مهم ترین روش های درمان بیماری لثه می توان به مواردی همچون: استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

 از بین بردن عامل التهاب لثه اصلی ترین روش پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل التهاب و عفونت لثه هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد. 

 بهتر است که برای درمان این بیماری از نظر دندانپزشک خود مطلع شوید.

 

 

سوالات متداول 

1-دهانشویه برای عفونت لثه چگونه عمل می کند؟

دهانشویه علاوه بر رفع و جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی منجر به ضدعفونی شدن حفره دهان نیز می شود. بنابراین استفاده از دهانشویه در تکلمیل روند درمان عفونت لثه نقش خوبی ایفا می کند.

 

2-آیا پوسیدگی دندان ها موجب بروز عفونت لثه می شود؟

بله، پوسیدگی دندان ‌ها یکی از علت‌ های شایع التهاب لثه محسوب می‌ شود و همانگونه که عفونت لثه می ‌تواند موجب پوسیدگی دندان ‌ها شود، این عامل نیز می‌تواند علائم و شدت عفونت لثه را افزایش دهد.

 

3-آیا عفونت لثه موجب خونریزی لثه می شود؟

بله، عفونت لثه موجب بروز خونریزی در لثه‌ ها خواهد شد و در موارد شدید‌تر حتی در هنگام غذا خوردن نیز خونریزی لثه‌ ها صورت خواهد گرفت.

 

 

 

 

دکتر مریم محمدی- دندان پزشک زیبایی در کرج

تماس بگیرید