ترمیم دندان عصب کشی شده، بازسازی دندان، روکش دندان عصب کشی شده

02632221003 تلفن ثابت
ترمیم دندان عصب کشی شده

 

 

ترمیم دندان عصب کشی شده

 

هر دندانی که با آن ها لبخند می زنید و یا می جوید،  به لثه ها و فکین به همراه ریشه های بلند متصلند. زمانی که عفونت ها یا آسیب هایی به ریشه آن ها وارد می شود، ممکن است به نتایج فاجعه باری منجر شود.

هنگامیکه عفونت به ریشه دندان می رسد، عروق خونی در دندان مشکل را در کل بدن پخش می کنند.

درمان ریشه شامل پاکسازی پالپ آسیب دیده و پشت پوسته دندان آسیب دیده می باشد.این عفونت ادامه پیدا نمی کند و هیچ فاصله ای هم بین دندان هایتان نمی افتد.

دندان استریل می شود و با مواد بی عیب و نقص پر می شود تا محکم و ثابت بماند.

 

عواملی که منجر به آسیب دیدن ریشه دندان می شود؟

عوامل موثر در اسیب به ریشه دندان

نشت مواد داخل پرکردگی 

پرکردن دندان باید به طور کامل پوشش داده شود تا از ورود هر گونه باکتری به آن جلوگیری کند. پرکردگی های شل حتی می توانند تکان بخورند یا بشکنند.

بقایای پالپ 

در صورتی که متخصص بخش کوچکی از پالپ اصلی را جابگذارد یا ریشه پاکسازی نشود، عفونت می تواند بعد از مدت کوتاهی گسترش پیدا کند.

شکستگی ها 

برخلاف استحکام پرکردگی ها، دندان ممکن است برخی اوقات به خاطر عوامل خارجی بشکند یا ترک بردارد.

پوسیدگی 

در صورت عدم تمیز کردن دهان و دندان، ریشه آسیب بیشتری می بیند. آبسه لثه، پوسیدگی ها و بیماری های لثه می توانند تهدید بزرگی برای شما باشند.

ریختن مواد پرکردنی 

با فایل های خوبی که به شکل و اندازه داخل دندان استفاده می شود. اگر نوک فلز از داخل بشکند، ممکن است به دام افتاده و باعث مشکلاتی در پرکردن های بعدی شود.

ریشه های پنهان 

بسیاری از مولرهای بزرگ ریشه های اضافه دارند و باید محکم به لثه و فک متصل باشند.

عصب کشی چیست ؟

عصب کشی

یک عمل ریشه درمانی است که در آن خمیر دندانی آسیب دیده از “کانال” ریشه دندان خارج شده، سپس کانال با مواد خاصی پر می‌شود و سپس “ترمیم نهایی” روی دندان قرار داده می‌شود.

به زبان ساده، عصب کشی یک عمل دندانی است که بر روی دندانی انجام می‌شود که دیگر نمی‌توان با پر کردن دندان آن را حفظ کرد. دندان آسیب دیده در صورت که درمان عصب کشی روی انجام نگیرد، در معرض خطر کشیده شدن قرار می‌گیرد. 

بسیار مهم است که تاج (روکش) روی دندانی که تحت درمان عصب‌ کشی قرار گرفته، نصب شود. پس از اتمام درمان عصب کشی، یکبار دیگر باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا به خوبی آن را پر کرده و فضای بوجود آمده را با روکش (تاج) بپوشاند.

 برای پوسیدگی‌های کوچک در دندان‌های جلویی، پس از درمان عصب کشی دندانپزشک احتمالاً از ماده‌ای همرنگ دندان برای پر کردن جای آن استفاده می‌کند. سوراخی که در پشت دندان نیز برای پیدا کردن کانال عصب ایجاد می‌شود نیز نیاز به پر شدن خواهد داشت. معمولاً دندان نیاز به تاج (روکش) دارد.

 روکش را می‌توان در مطب دندانپزشک با استفاده از دستگاه‌های خاصی تهیه کرد یا می‌توان آن را در لابراتور دندانپزشکی ساخت. روکش‌ها می‌توانند تماماً از جنس فلز، پروسلین جوش خورده به فلز یا تماماً سرامیکی باشند.

 

چه زمانی به درمان عصب کشی نیاز است ؟

هنگامی دندان با کرم خوردگی یا پوسیدگی دندانی آسیب می‌بیند، ساختار دندان از بین می‌رود زیرا پوسیدگی دندان را خورده و همینطور به عمق دندان و بافت آن می‌رود، که در نهایت مغز دندان را درگیر می‌کند. در چنین مواردی، درمان عصب کشی می‌تواند مشکل را برطرف کرده و هرگونه علائم درد بیمار را بدون ریسک کشیدن دندان برطرف کند. 

در درمان عصب کشی، مغز دندان با استفاده از مجموعه‌ای از سوهان‌ها خارج شده و با مواد سازگار با بدن جایگزین می‌شود. با انجام این کار، دندان کرم خورده تسکین می‌یابد، زیرا ارتباط عصب و دندان از لحاظ فنی از بین می‌رود زیرا تغذیه خونی آن بریده می‌شود.

 

چند جلسه برای درمان عصب کشی و ترمیم نیاز است ؟

قطعاً باید پس از اتمام درمان عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کنید. برای تمام فرآیند ترمیم دندان حداقل باید دو بار به پزشک مراجعه کرد.

 در جلسه اول، دندانپزشک قالبی از دندان شما می‌گیرد تا بتواند هسته دندان را بسازد. در جلسه دوم مراجعه، دندانپزشک هسته را به دندان می‌چسباند. در نهایت، وقتی که تاج دندانی آماده شد، دندانپزشک آن تاج را به هسته می چسباند.

 

قبل از انجام ترمیم چه اتفاقاتی می افتد؟

به منظور  برطرف کردن زمینه عفونت دندان، دندانپزشک بلافاصله پس از اتمام عصب کشی دندان از پر کردن موقتی استفاده می‌کند. اگرچه این کار به معنای اجازه دندانپزشک به بیمار برای کار کشیدن بیش از حد از دندان تازه درمان شده نیست. 

خاصیت مواد موقتی پر کردن دندان این است که در مقایسه با مواد پر کردن دندانی که بطور دائمی طراحی شده‌اند و همچنین تاج‌های پروسلین، به سادگی می‌شکنند. پس تا وقتی که دندان شما کاملاً بازسازی نشده، به دندان خود سخت نگیرید. نیروهای جویدن را به سمت دیگر دهان منتقل کنید و اگر به دندان قروچه و سایش دندان‌ها مبتلایید از گارد دهان استفاده کنید.

 

پس از درمان عصب کشی ، ترمیم و تقویت دندان چگونه انجام می شود؟

روش های ترمیم و تقویت پس از عصب کشی

پس از درمان عصب کشی ، دندان آسیب دیده ممکن است شکننده شود که دلیلش سوراخی است که دندانپزشک در دندان بیمار ایجاد می کند به منظور درست کردن یک راه دسترسی به مغز دندان.

هنگامیکه عمل عصب کشی به اتمام رسید، احتمال اینکه دندان آسیب دیده در معرض خطر پایه ای شکستن باشد وجود دارد در نتیجه دندان پزشکان روش هایی را برای از بین بردن این مشکلات در نظر می گیرند.

1-بریج های دندان 

بریج دندان

یکی از راه های تقویت دندان عصب کشی شده ، نصب بریج یا پل دندانی است. بریج دندانی به دندان سالم وصل می شود تا بتواند با استفاده از قدرت و ثبات آن وظیفه خود را انجام دهد.

البته بریج ها در تمام موارد ضروری نیستند اما می تواند یکی از گزینه ها باشد.

2-پر کردن دندان 

پر کردن دندان

در بیشتر مواقع دندان هایی که در قسمت جلویی دهان قرار دارند یا در طرح لبخند دیده می شوند، تنها نیاز به یک پر کردن ساده دندانی دارند. به این دلیل که این دندانها در معرض نیروی ناشی از جویدن نیستند پس احتمال شکستن در آنها کمتر است.

3- تاج های دندان 

تاج دندان

به طور کلی تاج ها بهترین روش برای بازسازی دندان ها هستند جدا از اینکه دندان ها عصب کشی شده باشند یا خیر. اما مبلغ این روکش ها بالاست و احتمال بسیاری وجود دارد که افراد از انجام آن منصرف شوند.

البته استفاده از تاج های پروسلین همیشه ضروری و در درجه اول انتخاب نیست.

 

آیا درمان عصب کشی اهمیت دارد؟

برخلاف سایر بخش‌های بدن، وقتی که یک دندان دائمی از دست می‌رود، دندان دیگری جای آن را نمی‌گیرد. با انجام عصب کشی  دندان طبیعی حفظ می شود و توانایی دندان برای کارکرد موثر خود را دوباره بدست می آورد.

با انجام این عمل شما دندان خود را نجات می دهید. مغز دندان آسیب دیده کاملا خارج می شود و دیگر فشار ناشی از عفونت را نخواهید داشت.

 

آیا باید ترمیم دائمی دندان را تعویض کرد؟

دندان پزشک زیبایی قطعا توصیه هایی در مورد چهارچوب زمانی برای تعویض ترمیم دائمی دندان به شما ارائه خواهد کرد.

در نهایت لازم به ذکر است که مهرو مومی که با مواد موقتی ایجاد می شود چون طولانی مدت نیست دندان را در معرض آلودگی و عفونت قرار می دهد.

 

دلایل ترمیم پس از عصب کشی چیست ؟

•    حین درمان ریشه برای دسترسی به طول ریشه نیاز به تهیه حفره دسترسی است که این حفره سبب تضعیف ساختار دندان میشود.
•    دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد معمولا دچار پوسیدگی شدید یا شکستگی است که باید این ساختارها بازسازی شود.
•    دندانی که درمان ریشه شده باید از آلودگی های دهان محافظت شود که این امر فقط با ترمیم دائمی دندان امکانپذیر است.

انواع ترمیم

ترمیم دندان های اندو شده از طیف ترمیم محافظه کارانه تا روکش را شامل میشود.
مثلا دندان عصب کشی شده ای که آسیب زیادی ندیده را میتوان با ترمیم محافظه کارانه تنها حفره دسترسی را پر نمود.این درمان معمولا برای دندان های قدامی کاربرد دارد.

ترمیم دندان عصب کشی

دندان هایی که نسج از دست رفته بیشتری دارند(به علت شکستگی یا پوسیدگی)نیازمند درمان های ترمیمی پیچیده تری هستندذ. در این موارد بافت های ضعیف دندانی که احتمالا شکستن دارد باید حذف شود و با ماده ترمیمی مورد نظر بازسازی شود.که این مواد ترمیمی میتواند کامپوزیت،آمالگام ،اینله یا انله باشد.

روکش دندان عصب کشی   بازسازی دندان عصب کشی

درمواردی که از دست رفتن نسج دندان بقدری باشد  که نتوان با ماده ترمیمی آن را جایگزین کرد بهتر است از روکش های دندانی استفاده کرد.

عصب کشی دندان

 

 

سوالات متداول

1-آیا به ترمیم و بازسازی دندان های درمان ریشه یا عصب کشی شده نیاز است؟

پس از اتمام درمان ریشه دندان به ترمیم دائمی جهت تقویت دندان و ساختار از دست رفته نیاز دارد به همبن دلیل دندان بعد عصب کشی ترمیم یا روکش میشود.

 

2-ترمیم دندان بهتر است یا روکش؟

برای تصمیم گیری در این مورد متخصص ترمیمی بعد از معاینه دندان و بررسی نسج باقیمانده دندان باید نظر دهد .

 

جهت انجام فعالیت های مرتبط با زیبایی دندان می توانید به مطب دکتر مریم محمدی -  دندانپزشک ترمیمی و زیبایی مراجعه نمایید.

02632221003

تماس بگیرید