X

لمینت دندان چیست؟ نکات کلیدی قبل از انجام لمنیت دندان

09373495759 موبایل

کاربرد لمینت دندان چیست؟

از انواع لمینت دندان برای درمان مواردی که در متن ذکر شده است استفاده می شود.

 • بدرنگی دندان
 • شکستگی دندان
 • در برخی موارد جایگزین ارتودنسی می شود
 • ترک خوردگی
 • کجی و بدشکلی دندان

نوع درمان لیمنت بستگی به تشخیص دکتر و هزینه ای که توانایی پرداخت آن را دارید بنا بر مشکل دندانتان مشخص می شود البته می توانید از لمینت دندان اقساطی در کرج استفاده کنید

کاربرد لمینت دندان چیست؟

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

ابتدا لازم است به این نکته اشاره کنیم که انتخاب یک دکتر دندانپزشک متخصص برای انجام درمان جدا از (قیمت هر واحد لمینت دندان در کرج) بسیار حائز اهمیت است زیرا ممکن با درست انجام ندان مراحل لمینت فرد دچار مشکلات شود و در آینده لمینت ها شکسته شده و یا کنده شود و در نهایت نیاز به ترمیم و درمان مجدد باشد از طرفی نیز ممکن است با سرما و گرما در محیط دهان و دندان، لمینت ها کنده شوند، اگر شما یک دندانپزشک زیبایی و متخصص ترمیمی دندان را انتخاب کنید و لمینت به درستی انجام شود طول عمر لمینت دندان سرامیکی 10 سال می باشد و ونیر کامپوزیت 5 سال می باشد البته رعایت بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

لمینت ونیر برای چه کسانی اعمال می شود؟

روش لمینت ونیر به طور کلی برای از بین بردن مشکلات زیبایی که به دلایل مختلف در دندان های قدامی ایجاد می شود استفاده می شود. در عین حال می توان از روش لمینت ونیر برای حذف تغییرات رنگی که به دلایل مختلف رخ می دهد و با استفاده از روش های سفید کننده دندان از بین نمی رود، استفاده کرد. علاوه بر این موارد، به عنوان جایگزینی برای درمان ارتودنسی، در اختلالات تراز دندان، در برخی از دندان های کج، در بستن فاصله بین دندان های قدامی، در افزایش طول دندان های کوتاه به دلیل سایش یا دلایل طبیعی، در دندان ها (همانطور که بالاتر ذکر شد) استفاده می شود. ترمیم دندان های ساییده شده در اثر فرسایش در انواع اختلالات بافت مینا همچنین از روش لمینت دندان می توان برای برداشتن پرکردگی های ناسالم و غیر زیبایی در سطوح قدامی دندان در مواردی که دندان ها بر اثر ضربه شکسته می شوند استفاده کرد.

روش لمینت دندان یک روش محافظه کارانه است. مقدار بسیار کمی از مواد از دندان های موجود بیمار برداشته می شود که بین 0.3-0.7 میلی متر متغیر است. از آنجایی که مقدار بافت دندان برداشته شده بسیار کم است، حساسیت به گرما و سرما در دندان در حداقل سطح ایجاد می شود. در واقع اکثر بیمارانی که تحت عمل لمینت ونیر قرار گرفته اند، حساسیت به سرما و گرما ندارند. اگر به دنبال دندانپزشک خوب برای لمینت در کرج هستید می توانید به کلینیک دکتر مریم محمدی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: پرکردن دندان در کرج

لمینت ونیر برای چه کسانی اعمال می شود؟

لمینت ونیر را برای چه کسانی نمی توان اعمال کرد؟

در برخی از مشکلات دندانی نمی توان از پرسلن برگ استفاده کرد:

 • کسانی که مشکلات شدید دندان قروچه (براکسیسم) دارند
 • بیمارانی که عادت به جویدن ناخن و جویدن قلم دارند
 • در موارد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • کسانی که عادت به شکستن یا گاز گرفتن اجسام سخت غذاهای پوسته دار دارند
 • در مواردی که لایه مینای دندان ناکافی و بیش از حد باشد
 • دندان های بسیار کج
 • کسانی که بیماری لثه دارند
 • در مواردی که بسته شدن دندان های پایین و بالایی با هم همپوشانی داشته باشد
 • برای جایگزینی دندان های از دست رفته نمی توان این کار را انجام داد.
لمینت ونیر را برای چه کسانی نمی توان اعمال کرد؟

عوارض لمینت دندان چیست؟

در صورتی که لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. با وجود پایداری بالا، لمینت ها ممکن است شکننده باشند.

لمینت ونیر نباید تحت فشار باشد زیرا دندان های طبیعی نیز نباید تحت فشار باشند. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ  و ....با لمینت خودداری کنید. از عوارض لمینت دندان می توان موارد زیر را فهرست کرد.

 • پوسیدگی دندان زیر لمینت

 • بروز بیماری های لثه

 • جدا شدن کامل لمینت دندان

عوارض لمینت دندان چیست؟
لمینت دندان
لمینت سرامیکی
لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی که به نام دیگر ونیر پرسلن نیز شناخته می شود نوعی لایه یا پوسته نازکی از مواد سرامیکی هستند که برای هر فرد به طور اختصاصی در آزمایشگاه ساخته می شود. این نوع ونیرها از پرسلین ساخته شده و معمولاً با هدف زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند. لمینت سرامیکی بسیار قوی و ماندگارمی باشد. لمینت سرامیکی که به نام دیگر ونیر پرسلن نیز شناخته می شود نوعی لایه یا پوسته نازکی از مواد سرامیکی هستند که برای هر فرد به طور اختصاصی در آزمایشگاه ساخته می شود. این نوع ونیرها از پرسلین ساخته شده و معمولاً با هدف زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند.

اطلاعات بیشتر
دندانپزشک خوب برای لمینت در کرج
دندانپزشک خوب برای لمینت در کرج

دکتر مریم محمدی یکی از بهترین دکترهای دندانپزشکی زیبایی در کرج می باشد که شما می توانید با بهترین کیفیت و منساب ترین قیمت، دندان های خود را لمینت کنید و از زیبایی دهان و دندان خود لذت ببرید، دارای تخصص و تحصیلات عالیه در دانشگاه تهران سراسری با رتبه 34 می باشد و بعد از فارغ التحصیلی عضو بنیاد نخبگان استان شد و دوره رزیدنتی در دانشگاه علوم پزشکی قزوین در رشته ی تخصصی ترمیمی و زیبایی گرفت و بعد از آن در سال 1394 موفق به کسب بورد تخصصی و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی گیلان شد. از سال 1396 تا کنون نیز استادیار بخش ترمیمی دانشکده دندانپزشکی البرز هستند.

اطلاعات بیشتر

لمینت دندان در کرج

پیشرفت علم دندان پزشکی زیبایی باعث شده است تا آرزوی افرادی که بدنبال داشتن لبخندی زیبا بودند تبدیل به حقیقت شود. امروزه پزشکان در مطب های دندان پزشکی زیبایی، عیوبی که در ظاهر دندان ها وجود دارد را برطرف می کنند و با استفاده از مواد و روش های مختلف و متنوع لبخندی زیبا و جذاب را برای اشخاص خلق می کنند که یکی از این روش های درمانی لمینت دندان است.

برای افرادی که دندان هایشان شکسته یا بد رنگ شده یا دندان های نا متوازنی دارند بهترین روش درمان، لمینت می باشد.

لمینت موادی بسیار نازک با طول عمر بالا بوده که با کمک مواد هم رنگ دندان ساخته شده و با پوشاندن سطح بیرونی دندان و داشتن حداقل عوارض باعث بهبود ظاهر آن می شود.

لمینت دندان چیست؟

قیمت لمینت دندان در کرج

لمینت در واقع یک لایه یا پوسته‌ای از مواد دندانپزشکی است که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و آنها را به فرم و شکل دلخواه بیمار تبدیل می‌کند. این روش درمان بیشتر جنبه زیبایی داشته و توسط دندانپزشک در مطب انجام می‌گیرد.

لایه‌ای که در لمینت بر روی دندان‌های شخص قرار می‌گیرد بسیار نازک است و رنگ آن نیز با توجه به سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می‌شود. برخی علاقه‌ مند به رنگ‌های بسیار سفید هستند و برخی تمایل دارند رنگ لمینت‌ها نزدیک به رنگ دندان‌هایشان بوده و جلوه‌ای طبیعی داشته باشند.

انواع لمینت دندان در کرج

انواع لمینت دندان در کرج

 • لمینت ونیر کامپوزیت

همان طور که از نامش پیداست، از جنس کامپوزیت یا همان مواد ترمیمی دندان می باشد. کامپوزیت در طی یک جلسه درمان، توسط پزشک در مطب ساخته و بر روی دندان‌های شخص استفاده می‌شود. در این روش شخص مراجعه کننده به سرعت و در پایان جلسه، به دندان‌ها و لبخند زیبا دست خواهد یافت.

مشکلات و عیوبی مثل  شکستگی دندان، تغییر رنگ، فاصله‌های بین دندانی و غیره با لمینت کامپوزیتی بر طرف خواهند شد.

 • لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی با جزییات و موارد بیشتری همراه است.  برای انجام لمینت سرامیکی از پوسته‌های چینی بسیار نازک از جنس سرامیک، استفاده می‌شود. لمینت سرامیکی خارج از مطب و در لابراتور ساخته می‌شود.

ساخت لمینت سرامیکی  بیشتر از یک جلسه زمان می برد.  پس از ساخت لمینت‌های سرامیکی پوسته‌های آماده توسط دندانپزشک و با استفاده از مواد و ابزاری دیگر بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

از لمینت سرامیکی برای ترمیم شکستگی دندان، تغییر رنگ، دندان‌های نامتوازن، فواصل دندانی، اصلاح دندان‌های ریز و بدشکلی دندان‌ها و… استفاده خواهد شد.

همچنین بخوانید: اصلاح طرح لبخند

لمینت های بدون تراش در کرج

انواع مختلفی از لمینت‌های دندانی وجود دارند که بعضی از آنها نیازمند تراش دندان هستند. گرچه این تراش حدود نیم میلیمتر و بسیار مختصر است اما همین تراش اندک ممکن است گاهی فرد را از انجام لمینت منصرف کند.

برای این دسته افراد که می‌خواهند بدون تراشیده شدن مینای دندان لمینت انجام دهند، لمینت بدون تراش توصیه می‌شود. 

لمینت‌های بدون تراش، به ضخامت لنزهای چشمی ساخته می‌شوند. به این لمینت‌ها لومینیرز هم گفته می‌شود و در صورتی که از نظر دندانپزشک برای شما مناسب باشند، انتخاب بسیار زیبایی هستند. 

لمینت دندان با قابلیت جابجایی

این نوع لمینت دندان مانند دندانهای کاذب هستند که می توانند برای رفع هرگونه نقص و آسیب ، به روی دندانها قرار بگیرند. شما می توانید مانند همیشه غذا بخورید ، بنوشید و صحبت کنید اما برداشتن و تمیز کردن منظم مورد نیاز است.

این نوع لمینت دندان از رزین دندانپزشکی سفت و سخت ساخته شده ، کار با این نوع لمینت راحت است و کاملاً طبیعی به نظر می رسند. آنها جدیدترین و ارزان ترین روکش های لمینت موجود هستند ، اما به عنوان یک راه حل موقت هستند.

لمینت برای چه کسانی مناسب است؟

 •   افرادی که مینای دندان کافی دارند و شکل و فرم و ساختار دندان‌هایشان نیاز به اصلاح دارد.

 •    اصلاح چرخش دندان‌ها، نامنظمی مختصر در دندان‌ها

 •    بستن فاصله بین دندان‌ها

 •    تغییر رنگ دندان به رنگ‌های بسیار روشن

 •    تغییر رنگ های مقاوم به بلیچینگ دندان

 • افزایش ارتفاع طول تاج های دندان

مراحل انجام لمینت دندان در مطب 

در جلسه اول، ابتدا لبخند بیمار ارزیابی خواهد شد. سپس بیمار تمام آنچه از درمان انتظار دارد مثل تغییر فرم، رنگ، بسته شدن فاصله‌های بین دندان‌ها یا اصلاح چرخش دندان‌ها را بازگو کرده و پزشک با توجه به فرم و استخوان‌بندی صورت و روابط فکین، خواسته‌های بیمار را بررسی می‌کند و در مورد نیازهای درمانی و زیبایی با هم به یک توافق می‌رسند.

در این مرحله تصویر دندان‌های بیمار قبل از انجام کار گرفته و نگه‌داری خواهد شد تا پس از انجام کار تغییرات را بتوان به خوبی مشاهده کرد.

در جلسه پس از مشاوره با مراجعه کننده و بررسی فرم دندان‌ها، تراش مختصری بر روی دندان و در حد كمتر از 1 ميلي متر انجام می‌گیرد.

در مرحله سوم از دندان‌ها قالب تهيه شده و برای طراحی لبخند فرستاده می‌شوند. در جلسه بعد، نمونه مشابه پوسته‌های چینی ساخته شده روی دندان‌های شما تست می‌شود و پس از تایید فرم و رنگ آنها توسط شخص، برای ساخت به لابراتوار ارسال می‌شود.

پس از اتمام ساخت لمینت‌های مناسب، پوسته‌های سرامیکی در مرحله آخر بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند.

ساخت لمینت دندان حدود 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.

به طور تخمینی زمان مورد نیاز برای انجام لمینت سرامیکی دندان بین ۲ تا ۴ جلسه درمان می‌باشد.

مزایای لمینت دندان در کرج

عمر لمینت دندان

 •  عدم نیاز به بی حسی دندان

 •    ظاهر بسیار طبیعی و زیبا و درخشان

 •     مقاومت به جذب رنگ مواد غذایی و سیگار و قهوه و قلیان و ثبات رنگی در طول زمان

 •     مقاومت و استحکام مناسب

 •     طول عمر و دوام مناسب

معایب لمینت دندان چیست؟

 •    در بعضی انواع نیاز به تراش محدود دندان دارد.

 •     هزینه آن بالاست و جزو درمان‌های گران قیمت دندان پزشکی به شمار می‌رود.

 •     نیاز به بافت دندانی سالم و مینای مناسب دندان دارد و در مواردی که نسج زیادی از دندان از دست رفته است تجویز نمی‌شود.

 •    در اثر فشارهای شدید مثل جویدن اجسام سخت یا دندان قروچه درمان نشده می‌شکند و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

 مراقبت های بعد از لمینت دندان

 

 1.   شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و… با دندان‌های طبیعی بسیار آسیب‌زاست. این آسیب در مورد دندان لمینت شده بسیار جدی‌تر است و در صورت عدم مراقبت احتمال شکستگی یا لب‌پریدگی در آنها بسیار بیشتر می‌شود.

 2.     عاداتی مثل نگه‌داشتن سوزن، گیره مو یا هر جسم خارجی دیگر با دندان باعث آسیب به لمینت‌ها می‌شود. در واقع آن چیزی که طول عمر دندان لمینت شده را تضمین می‌کند نحوه نگهداری آن است.

 3.     مسواک و نخ دندان و سایر مراقبت‌های بهداشتی که به صلاحدید پزشک به شما توصیه می‌شود لازم است کاملا دقیق و منظم انجام شود تا از رخ دادن پوسیدگی‌های بعدی جلوگیری شود.

 4.    ویزیت‌های متناوب خود را برای بررسی سلامت لمینت و دندان‌های‌تان در برنامه سالیانه خود بگنجانید.

 5.    مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه و دخانیات (سیگار و قلیان) را در تمام درمان‌های زیبایی باید به حداقل رساند. تاثیر مواد رنگی در مورد کامپوزیت دندان (مواد همرنگ دندان) بیشتر از لمینت سرامیکی است.

 6.    لمینت دندان در صورت شکستگی باید تعویض شوند.

قیمت لمینت دندان در سال 1402

قیمت لمینت دندان در سال 1401 بر اساس نوع سرامیک و پیچیدگی درمان متفاوت می باشد. هم چنین خدمات دندان پزشکی متفاوت نیز یکی از عوامل تعیین قیمت و هزینه این نوع درمان می باشد. 

جهت اطلاع از قیمت دقیق لمینت دندان با مطب دکتر مریم محمدی دندان پزشک زیبایی در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چند نوع لمینت دندان داریم؟

به طور کلی دو نوع لامینت دندان به نام‌های لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی داریم.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

معمولا ماندگاری لمینت دندان بین 5 تا 10 سال است. البته همانطور که قبلا گفته شد، طول عمر لمینت سرامیکی بیشتر از لمینت کامپوزیتی می‌باشد. بعد از این مدت زمان نیاز است که لمینت، ترمیم یا تعویض شود.

آیا لمینت به دندان آسیب می‌رساند؟

 هیچ کدام از انواع لمینت دندان، به دندان و مینای دندان آسیبی نمی‌رسانند. به خصوص لمینت بدون تراش دندان که احتمال آسیب دیدگی دندان‌ها، تقریبا صفر است.

تماس بگیرید