X

ونیر بدون تراش دندان

09373495759 موبایل
ونیر بدون تراش دندان

دندانپزشک ها برای کارگذاری لمینت سرامیکی و کامپوزیتی بر روی دندان های بیماران از روش های مختلفی میتوانند استفاده کنند. یکی از این روش ها استفاده از ونیر کامپوزیت بدون تراش و بدون فشار بر روی دندان میباشد.

 

ونیر بدون تراش چیست؟

ونیر بدون تراش- دکتر مریم محمدی

ونیرها در واقع لایه های بسیار نازک هستند که براحتی به سطح دندان می چسبند و به مینای دندان پیوند می خورند.کارگذاری این دسته از ونیرها هم آسان و راحت است و هم اینکه نیاز نیست که از قبل بر روی دندان آماده سازی شود.

نکته : 

در تمام منابع علمی دنیا تراش دندان برای ونیر ذکر شده، به همین دلیل به نظر می رسد ونیر بدون تراش، بیشتر شبیه یک شعار تبلیغاتی باشد.

 

ضخامت ونیر دندان 

ضخامت ونیر دندان

لمینیت های فوق نازک و ظریف معمولا قطری بین ۰.۵ تا ۱ میلی متر دارند. در واقع این روکش ها از نظر ضخامت هم اندازه لنز های تماسی چشم هستند. لمینت های بدون تراش، طی یک فرایند روی دندان ها نصب شده و به مینای دندان پیوند می خورند.

 

مشهورترین برندهای لمینت بدون تراش

در حال حاضر برندهای لومینیرز (Lumineers) و Durathin و Vivaneers لمینت سرامیکی بدون تراش را تولید می کنند که کیفیت آن ها از لحاظ ظاهری و و دوام و طول عمر دقیقاً مشابه با ونیرهای پرسلین استاندارد می باشد.

لمینت های بدون تراش نیز دقیقا مانند ونیرهای سرامیکی به سطح دندان های پیشین بیمار پیوند می خورند اما نیازی به آماده سازی و تراشیدن مینای دندان ندارند.

 

لومینیر چیست؟

امروزه انواع مختلفی از روکش های سرامیکی فوق نازک وجود دارد که هر کدام با نام خاصی ارائه میشوند. لومینیر نیز یکی از نام های تجاری موجود در بازار میباشد.

 

مزایای لومینیر 

  • برای قراردادن این دسته از روکش ها نیازی به آماده سازی دندان و تراش لمینت دندان ندارند.

  • کارگذاری این روکش ها نیازی به هیچ گونه عمل اضافی دندان پزشکی ندارد و قبل از کارگذاری آن نیز نیازی به آماده سازی دندان نیست.

  • بعد از جاگذاری این روکش ها دندان ها کمترین حساسیت ممکن را از خود نشان میدهند.

 

عوارض لومینیر

از آنجایی که لومینیر بسیار نازک است نمی تواند لکه های تیره دندان را پوشش دهد. به علاوه به دلیل اینکه تراشی روی دندان برای نصب محکم لومینیر انجام نمی شود، معمولاً حجیم تر بنظر می رسد.

 

کامپوزیت ونیر چگونه استفاده می شوند؟

کامپوزیت ونیر چگونه استفاده می شود-دکتر مریم محمدی

 ونیرهای نسل جدید مانند لومینیر دندان بسیار نازک هستند اما ادعا می شود میتوان آن ها را مستقیم بر روی دندان جای گذاری کرد بدون اینکه حتی از نظر ظاهری تغییری در قطر دندان ایجاد شود.

روند کارگذاری ونیر های جدید بسیار سریع و آسان میباشد و میتوان آن را تنها در یک جلسه درمانی انجام داد. 

برای کارگذاری ونیر نیاز است که ابتدا سطح دندان ها از آلودگی و برآمدگی های اضافی پاک شوند و سپس ونیر به سرعت بر سطح دندان چسبیده شود.

هم چنین برای کارگذاری این ونیر ها نیازی به استفاده از روکش های موقتی نمیباشد. در روش قدیمی گاهی نیاز است برای کاهش حساسیت دندان به مدت یک هفته روکش های موقتی بر روی دندان گذاشته شود و سپس روکش های اصلی کار گذاری شود اما با ونیرهای جدید نیازی به دوره درمان موقتی نداریم.

نکته :

با توجه به جدید بودن این نوع از درمان همه دندان پزشک ها مهارت انجام این روش را ندارند و ممکن است این روند درمانی در هر جایی انجام نشود و تنها باید به صورت تخصصی به متخصص دندانپزشکی کامپوزیت مراجعه کنید.

 

مقایسه لمینت بدون تراش و استاندارد

لمینت بدون تراش و استاندارد

لمینت استاندارد برای اینکه به درستی روی دندانهای بیمار نصب شوند؛ نیاز به تراشیدن مینای دندان دارند. پیش از قالب گیری، نصب وساخت لمینت های سرامیکی استاندارد در لابراتوار، دندان پزشک ابتدا لایه‌ای از مینای دندان را میتراشد که یک فرایند غیرقابل بازگشت است. درصورتیکه لمینت های بدون تراش آنقدر نازک هستند که نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارند و طی یک فرآیند روی دندانهای بیمار نصب می شوند.

 

مراقبت های بعد از لمینت بدون تراش

مراقبت های بعد از لمینت بدون تراش

رعایت بهداشت دهان و دندان مهمترین مراقبت بعد از لمینت بدون تراش است که می تواند دوام و طول عمر آن را افزایش دهد. برای حفظ بهداشت دهان و دندان بعد از لمینیت بدون تراش باید این موارد را به خاطر سپرد: 

  • از خمیر دندان حاوی فلوراید و ضد ساییدگی همراه با مسواک های نرم استفاده کنید.

  •     حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید.

  •     مصرف چای، قهوه، نوشیدنی های حاوی الکل و هر نوع خوراکی و نوشیدنی رنگی را به حداقل برسانید.

  •     عاداتی مانند دندان قروچه، شکستن پوست آجیل، گاز زدن میوه های سفت یا سر خودکار، باز کردن در قوطی و پاره کردن کیسه های پلاستیکی با دندان را کنار بگذارید.

  •     سیگار کشیدن را ترک کنید.

  •     چکاپ منظم نزد دندانپزشک را فراموش نکنید.

 

قیمت ونیر بدون تراش

قیمت ونیر بدون تراش- دکتر مریم محمدی

برای تعیین قیمت لمینت بدون تراش بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید. چون قیمت لمینت بدون تراش بر اساس تعداد لمینت های مورد نیاز و برند مورد استفاده برای دندان های شما تعیین می شود. 

قیمت لمینت بدون تراش دندان بستگی به برند سازنده و لابراتوار تولید کننده آن نیز دارد. شرکت‌ها و لابراتورهای متعددی وجود دارند که لمینت بدون تراش را با قیمت های متفاووت تولید می کنند. برند لومینیرز در حال حاضر مشهور ترین سازنده لمینت های فوق نازک است که کیفیت فوق العاده ای دارد و سابقه آن در ساخت و تولید ونیرهای لمینت بیش از ۲۰ سال میباشد. 

برای اطلاع از قیمت لمینت های بدون تراش با مطب دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.

 

تماس بگیرید