ونیر کامپوزیت چیست؟ راهنمای کامل کامپوزیت ونیر

02632221003 تلفن ثابت
ونیر کامپوزیت

امروزه گزینه های مناسبی برای هر کسی که می خواهد دندان های خود را زیباتر جلوه دهد وجود دارد.

از جذاب ترین جنبه های دندان پزشکی مدرن اینست که بسته به میزان بودجه و وضعیت فرد، روش های بسیاری برای بهبود و اصلاح لبخند وجود دارد.

یکی از محبوب ترین روش های اصلاح لبخند روکش ها هستند. همانطور که در مقاله های قبل گفته شده، روکش ها یک لایه از مواد هستند که بر روی جلوی دندانهای موجود چسبانده می شوند تا ظاهری جدید ایجاد کنند.

این روکش ها انواع مختلفی دارند.  ما برانیم که در این مقاله راجع به روکش های کامپوزیت ونیر توضیحاتی ارائه دهیم.

 

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت

روکش کامپوزیت ونیر از رزین سفید ساخته شده است که مستقیم توسط دندانپزشک زیبایی روی دندان ها شکل داده می شود و با استفاده از چسبهای بسیار قوی ، مستقیماً روی دندان شما چسبانده می شود.

کامپوزیت ونیر روشی اصلاحی و زیبایی محسوب می‌شود که در آن لایه‌ای محافظ بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم این لایه توسط اشعه روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان بوده یا همان مواد سفید رنگی هستند که با آن داخل دندان‌ها را پر می‌کنند. در واقع کامپوزیت تشکیل شده از مواد زمینه‌ای ترکیبی با ذراتی به نام فیلر که وجود همین ذرات استحکام بالایی به آن بخشیده است.
کامپوزیت ونیر ترکیبی خمیری شکل است که تحت تابش نور در طول موج خاص سفت و سخت خواهد شد. پس از اینکه سفت شد آن را به کمک پولیش دادن، به شکل مناسب دهان درمی‌آورند که وقتی در دهان قرار گرفت بقیه دندان‌ها را درگیر نکند.

 

کاربرد ونیر کامپوزیت چیست؟

کاربرد کامپوزیت

کامپوزیت همرنگ دندان به صورت لایه‌ای روی دندان‌ها قرار گرفته و توسط ونیر محکم شده و توسط پزشک ماهر فرمدهی می‌شوند و در موارد زیر کاربرد دارد:
•    ترمیم دندان‌های شکسته
•    تغییر رنگ دادن دندان‌ها
•    بلند کردن طول دندان‌های ساییده شده
•    پر کردن دندان‌های خالی
•    اصلاح طرح لبخند

 

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت سرامیکی چیست؟

تفاوت کامپوزیت با لمینت

 

از دیگر راه‌های سفید کردن دندان و یا ترمیم آن می‌توان به لمینت دندان اشاره کرد.لمینت سرامیکی دندان از لحاظ هزینه و ماندگاری تفاوت‌هایی با کامپوزیت دندان دارد.

 •   لمینیت دندان سرامیکی با پرس و تراش دادن دندان به اندازه نیم میلی متر از قسمت جلوی دندان انجام می‌شود .

 •   تراش دهی دندان در لمینت سرامیکی قبل از قالب گیری دندان به منظور دقیق بودن قالب گیری انجام می‌شود در حالی که کامپوزیت ونیر نیازی به قالب گیری ندارد.

 •    لمینت سرامیکی به زمان بیشتری جهت آماده سازی قالب دندان توسط لابراتوار نیاز دارد حال اینکه ونیر کامپوزیت در یک یا دو جلسه انجام می‌گیرد.

 •    کامپوزیت ونیر هزینه کمتری نسبت به لامینیت سرامیکی دارد.

 • روکش های لمینت دندان می‌توانند به رنگ، شکل و موقعیت دندان‌های شما بهبود ببخشند.
 • .روکش لمینت همچنین می‌تواند دندان لب پر شده‎ی شما را نیز ترمیم کند. پرسلن با جایگزینی بخش ضخیم‌تر به جای بخش شکسته، تمامی قسمت‌های جلویی دندان را پوشش می‌دهد. 

 

مزایای ونیر کامپوزیت چیست؟

مزایای ونیر کامپوزیت

 •    در این روش دندان‌ها آسیب کمتری می‌بینند.

 •     این روش دارای ماندگاری طولانی مدت است. در واقع اگر به هر دلیلی مراقبت‌های لازم صورت نگیرد و کامپوزیت شکسته و یا دچار پریدگی جزئی شود به راحتی ترمیم شده و همانند قبل می‌شود.

 •   از مزایای دیگر ونیر کامپوزیت تنوع رنگی است که در این روش وجود دارد و بیمار می‌تواند بهترین رنگ و مناسب‌ترین رنگ را برای دندان‌های خود انتخاب کند.

 •    در روش کامپوزیت ونیر لایه‌ای بسیار نازک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و با توجه به نازک بودن این لایه برای طبیعی جلوه دادن دندان‌ها نیازی به تراش دادن لایه بیرونی آن‌ها نیست.

 • در یک جلسه کار بیمار انجام میشود.

 

معایب ونیر کامپوزیت چیست؟

 •    از معایب آن  این است که به صورت مرتب باید به دکتر مراجعه و همچنین روکش‌ها را برای هرچند وقت یکبار عوض کرد.

 •    به مرور زمان کامپوزیت ونیر‌ها تغییر رنگ می‌دهند. طول عمر کامپوزیت دندان حدود 7-10 سال است. پس از اتمام عمر کامپوزیت ونیر ، آنها نیاز به تعویض دارند. روکشهای لمینت دندان قوی تر هستند و در برابر آسیب و تغییر رنگ مقاوم تر هستند. طول عمر لمینت دندان نزدیک به 15-20 سال است.

 • احتمال تراشیدن و خراشیدن کامپوزیت دندان بیشتر است.

 

چه کسانی نمی‌توانند ونیر کامپوزیت انجام دهند؟

•    کسانی که سایش شدید دندان دارند.
•    افرادی که ازعادت‌های دهانی مثل دندان قروچه رنج می‌برند.
•    افرادی که به بهداشت دهان و دندان توجه نمی‌کنند.
•    بیمارانی که دندان‌هایی شدیدا به هم ریخته دارند.

 

روش کار ونیر کامپوزیت چیست؟

روش کار کامپوزیت

متخصص ابتدا سطح دندان‌ها را تمیز می‌کند. سپس به جرم گیری دندان می‌پردازد که برای کار گذاشتن روکش ونیر سطحی تمیز را فراهم کند. در مرحله بعد دندان‌ها توسط دندانپزشک از بزاق یا رطوبت پاک، خشک و تمیز می‌شوند و به وسیله مواد اسیدی متخلخل شده تا چسبیدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان راحت‌تر صورت گیرد.

در آخر چسب مخصوص را بر سطح دندان استفاده می‌کنند و مواد خمیری شکلی که به عنوان کامپوزیت ساخته می‌شود و همرنگ دندان‌هاست بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده شده و توسط پزشک به آن‌ها فرم داده می‌شود. سپس با تابش نور با طول موج معین این ماده بر روی دندان خشک و محکم شده و چسبانیده می‌شوند.
به منظور دستیابی به نتایج زیبا و طبیعی از عمل ونیر دندان، لازم است که دندانپزشک حتماً تجربه و مهارت فنی لازم برای انجام این کار را داشته باشد. متخصصین دندانپزشکی زیبایی تجربه بالایی در زمینه کامپوزیت ونیر دارند و خواص مواد کامپوزيت دندانی را خیلی خوب می‌شناسند.

هر فردي که برای انجام يک عمل دندانپزشکی زیبایی مراجعه می‌کند، شرایط خاص خود را دارد و شکل دندان‌ها، طرح لبخند و تقارن دندان‌های او با دیگران متفاوت است. برای ساخت کامپوزیت ونیر، ماده کامپوزیت بر روی سطح جلویی دندان‌ها قرار داده می‌شود و سپس این مواد به دست یک متخصص دندانپزشکی زیبایی شکل داده می‌شود تا به حالت دلخواه در بیاید.

 

نحوه ی نگهداری کامپوزیت ها

نحوه نگهداری کامپوزیت

در صورتی که به درستی از ونیر کامپوزیت ها نگه داری نشود ممکن است شکسته شوند یا بیفتند. برای افزایش طول عمر و دوام کامپوزیت ها باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و حداقل دو بار در سال توسط دندان پزشکتان تحت معاینه و پاکسازی قراربگیرید. به علاوه باید از گاز زدن یا شکستن خوراکی های سفت مثل آجیل و یخ با کامپوزیت های خود، بپرهیزید.

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت نکردن از کامپوزیت دندان می توانید انتظار عفونت لثه را نیز داشته باشد. زیرا باکتری ها در قسمت اتصال لثه و کامپوزیت تجمع می کنند. توصیه می شود اگر بهداشت دهان و دندان هایتان را به خوبی رعایت نمی کنید سمت کامپوزیت ونیر نروید.    

 

فرآیند کامپوزیت دندان چقدر طول می کشد؟

انجام کامپوزیت دندان معمولا به یک جلسه ویزیت نیاز دارد.البته ممکن است شما به یک ویزیت اولیه برای ارزیابی وضعیت دندان و هماهنگی نیاز داشته باشید و در جلسه‌ی بعدی ونیر کامپوزیت پیوند داده شود.

 دندانپزشکتان قبل از اینکه کامپوزیت ونیر را روی دندانتان قرار دهد در مورد رنگ آن با شما صحبت خواهد کرد تا مطمئن شود که همان رنگ دلخواهتان برای لبخند است. 

پیوند دادن ونیر کامپوزیت با نور لیزری و نیز چسب مخصوص انجام می‌شود که آن را محکم روی دندان نگه می‌دارد.

 

ماندگاری ونیر کامپوزیت چقدر است؟

معمولا طول عمر کامپوزیت دندان بین 7 تا 10 سال است اما ممکن است دچار لب‌پریدگی یا شکستگی شوند، درست مثل دندان‌های معمولی.

اگر کامپوزیت ونیر به هر دلیلی آسیب ببیند ،  در بیشتر موارد می توان به راحتی آن را تعمیر کرد. 

 

قیمت ونیر کامپوزیت چقدر است؟

هزینه کامپوزیت با دکتر محمدی

هزینه کامپوزیت دندان می‌تواند بسته به هر فرد متفاوت باشد، بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع در مورد هزینه و گزینه‌های درمان با متخصص دندانپزشک خود صحبت کنید.

برای اطلاع از هزینه ونیر کامپوزیت دندان با مطب دندان پزشکی زیبایی دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.

 

عوارض کامپوزیت ونیر 

عوارض احتمالی حاصل از ونیرهای کامپوزیتی شامل افزایش حساسیت در دندانها و مشکل در تنظیم دندانهای جدید شماست که اندازه و شکل آنها تغییر می کند. هر دو این عارضه عموماً موقتی هستند. 

از آنجا که روکشهای کامپوزیت ونیر تنها شبیه دندانهای طبیعی هستند و جایگزینی کاملی برای دندان طبیعی نیستند ، بازرسی نزدیک کامپوزیت نیز ممکن است تغییرات جزئی در رنگ را نشان دهد. 

همچنین ممکن است روکش های ونیر کامپوزیت دقیقا با رنگ سایر دندان های شما مطابقت نداشته باشند. در بعضی موارد ممکن است روکش کامپوزیت آسیب ببیند،  اگر این اتفاق بیفتد ، دندانپزشک شما می تواند مشکل را اصلاح کند.

 

 

برای تعیین وقت و یا ویزیت توسط دکتر مریم محمدی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تماس بگیرید