ونیر کامپوزیت چیست؟ راهنمای کامل کامپوزیت ونیر

09373495759 موبایل

چه کسانی می توانند از ونیر کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

 • افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند می توانند این شکاف را در عرض نیم ساعت با استفاده از لمینت دندان بدون برش و تاج گذاری دندان به ظاهری زیبا تبدیل کنند.
 • کامپوزیت دندان را می توان برای دندان هایی که ظاهر زیبایی خود را از دست داده، شکسته یا تغییر شکل داده اند استفاده کرد
 • با وجود فرآیند سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ دندان، لمینت را می توان در تغییر رنگ های سرسخت که روشن نمی شود، اعمال کرد.
 • ونیر کامپوزیت را می توان در صورت پرکردگی های بزرگ و پوسیدگی در دندان های قدامی اعمال کرد.
 • کامپوزیت ونیر برای تغییر شکل دندان های کج تا حدی استفاده کرد که نیازی به درمان ارتودنسی نداشته باشد. 
 • لمینت کامپوزیت را می توان برای تمام افرادی که از فرم دندان های خود راضی نیستند و می خواهند چهره ای جدید داشته باشند استفاده کرد.
چه کسانی می توانند از ونیر کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش

در ونیر کامپوزیت بدون تراش از یک ماده ترمیم همرنگ دندان استفاده می شود و این  ماده روی سطح دندان قرار داده شده و توسط دندانپزشک فرم داده می شود. از این نوع درمان برای موارد زیادی کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد که شامل موارد زیر است:

ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش

پولیش دندان کامپوزیت

پولیش دندان کامپوزیت شده در واقع بخشی جدایی ناپذیر از درمان حرفه ای این روش زیباسازی دندان می باشد. هدف از این اقدام تمیز نگه داشتن سطوح دندان تا حد امکان است. باید بتوان دندان ها را به صورت حرفه ای، سریع و آسان در حفره دهان بیمار بدون آسیب رساندن به بافت دندان ها انجام داد. پالیش دندان به روش های مختلفی انجام می شود.

پولیش دندان کامپوزیت

آیا کامپوزیت به دندان آسیب می زند؟

خیر، کامپوزیت به دندان آسیب نمی رسانند، پوسیدگی دندان را می بندند و از دندان حمایت می کنند. اگر می‌خواهید روی دندان‌هایتان پرکننده پرسلن، پرکننده کامپوزیت یا پرکننده آمالگام اعمال شود و در مدت زمان کوتاهی از شر پوسیدگی دندان خلاص شوید.

آیا کامپوزیت به دندان آسیب می زند؟
ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان از جمله اقدامات دندانپزشکی است که برای بازگرداندن زیبایی و عملکرد دندان ها انجام می شود. که به نام لمنیت دندان نیز شناخته می شود برای افرادی که می خواهند لبخند زیباتر و دندان های مرتب تری داشته باشند مناسب و کاربردی می باشد، ونیر دندان روکش هایی هستند که بر روی دندان قرار می گیرند که شامل مواد های هم رنگ دندان بوده که به جهت اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن مشکلات دندان ها و ترمیم دندان آسیب دیده بسیار کاربردی می باشد. همانطور که ذکر شد برای زیبا تر شدن دندان ها و رفع معایب دندانی از کامپوزیت که نوعی روکش دندان است استفاده می شود، روکش دندان بهترین گزینه برای طرح لبخند می باشد.

بیشتر مطالعه کنید: ترمیم دندان

ونیر کامپوزیت

معایب و عوارض کامپوزیت ونیر چیست؟

مزایا ونیرکامپوزیت

 • روکش کامپوزیت دارای قیمت مناسب برای تمامی افراد ب.ده که شخصی با در نظر گرفتن شرایط مالی خود قادر به انجام ونیر دندانی است

 • این روش برای شما کمترین اتلاف وقت را دارد زیرا دکتر در مدت زمان بسیار کوتاهی مثلا یک جلسه می تواند کار کامپوزیت دندان شما را به اتمام برساند.
 • در این روش درمان شما بدون هیجگونه خون ریزی و بیهوشی انجام می شود و دکتر دندانپزشک به راحتی روکش راب ر روی دندان شما می گذارد.
 • یکی از نکات مثبت روکش دندان می شود به این موضوع اشاره کرد که در این روش دندانپزشکی کوچک ترین صدمه ای به عاج، ریشه و مینای دندان نمی رسد و روکش دندانی با کمتین تغییر در ساختار اصلی دندان اعمال می شود.
 • نیازی به نگرانی در مورد این موضوع که شاید لایه از دندان جدا شد و یا مشکلاتی نظیر این پیش آمد به هیچ عنوان نداشته باشید زیرا دکتر بهترین مواد را برای شما استفاده می کند و در صورت بروز کوچک ترین مشکلی با مراجعه به دندانپزشک قابل رفع می باشد در کل می توان گفت قابلیت ترمیم و تعویض دارد.

کامپوزیت دندان در کرج

معایب ونیرکامپوزیت

 • موادی که برای ساخت کامپوزیت استفاده می شود که رزین نام دارد استحکام بسیار کمتری در مقابل آمالگام و سرامیک دارد و همین موضوع این احتمال را ایجاد می کند که ممکن است در صورتوارد کردن فشار بر روی دندان ها، بشکند.
 • افرادی که کامپوزیت دندان انجام می دهند باید حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند تا مبادا دچار پوسیدگی دندان بشوند. لذا برخی ار کسانی که کامپوزیت ونر انجام داده اند دچار پوسیدگی دندان می شوند.
 • از آنجایی که کامپوزیت برای زیبایی دندان استفاده می شود و افراد دوست دارند دندان هایشان همیشه سفید باشد، یکی از معایب کامپوزیت می توان به این موضوع اشاره کرد که دندان ها تغییر رنگ داده و زرد شود برای درمان این مشکل نیز لازم است سالی یک یا دوبار توسط پزشک پولیش کاری کنید.
 • ممکن است با انجام کامپوزیت فرد دچار حساسیت نسبت به گرما یا سرما شود و این حساسیت به مدت یک یا چند ماه به طول بی انجامد.
 • رایج ترین عوارض کامپوزیت دندان می توان به التهاب و ورم لثه اشاره کرد که لازم به ذکر است هیچ جای نگرانی نیست و با مراجعه به دکتر قابل درمان می باشد.
 • این روش روکش دندانی که موجب تغییر شکل و ساز دندان ها می شود در برخی موارد ممکن است که موجب عدم تطبیق دندان ها هنگام غذا خوردن و خندیدن شود.

مراحل انجام ونیر کامپوزیت

قیمت کامپوزیت دندان

برای ایجاد یک سطح تمیز برای کار گذاری روکش کامپوزیت، داندانپزشک در ابتدا جرم و پلاک های سطح دندان را تمیز میکند بعد از خشک وتمیز شدن دندان دکتر مطمئن می شود که بزاق و رطوبتی داخل دهان و دندان نباشد تا مبادا درعمل باندینگ اختلالی ایجاد کند برای درست کردن سطح چسبناکی که بتوان دندان را آماده برای انجام کامپوزیت از مواد اسیدی متخلخل دکتر شما بهره مند می شود، حال دکتر از مواد مورد نظر برای باندینگ و به آهستگی ونیر را برای دندان ها قرار داده در این مرحله دکتر به برداشتن، آماده کردن و صیقل زدن مواد ونیر می پردازد تا در نهایت شکل نهایی ونیر دندانی شکل بگیرد در نظر داشته باشید که این روکش بسیار نازک بوده ودندان شما تراشیده نمی شود یا در صورت لزوم دکتر برای اصلاح فرم دندان شما کمی دندان را بتراشد این نکته را در نظر داشته باشید که این روش درمانی در یک جلسه قابل انجام می باشد.

قیمت کامپوزیت ونیر چقدر است؟

هزینه کامپوزیت دندان می‌تواند بسته به هر فرد متفاوت باشد، بنابراین بسیار مهم است که قبل از شروع در مورد هزینه و گزینه‌های درمان با متخصص دندانپزشک خود در اول کار صحبت کنید می توان گفت هزینه کامپوزیت بستگی نوع مواد کار شده و حرفه ای بودن دکتر رابطه مستقیم دارد.
برای اطلاع از هزینه ونیر کامپوزیت دندان با مطب دندان پزشکی دکتر مریم محمدی تماس بگیرید.
معرفی انواع روش های ونیر کامپوزیت

معرفی انواع روش های ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت دندان

3 نوع روکش وجود دارد که ادامه به انواع آن می پردازیم.

ونیرکامپوزیت مستقیم

ونیرهای کامپوزیت مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود.

زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش ها آماده کند و روند استفاده از آن کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

ونیرکامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرهای کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند اعمال است - نه مواد واقعی مورد استفاده.

دندان‌های شما همانطور که برای ونیرهای کامپوزیت مستقیم آماده می‌شوند، آماده می‌شوند، اما روکش‌ها به‌طور غیرمستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک شما یا در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند.

شما مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شود.

ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان

بهترین مارک کامپوزیت ونیر دندان

ممکن است ونیر کامپوزیت گران قیمت باشد برای برخی افراد، از این جهت یک روش جایگزینی وجود دارد به نام روکش ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان که با با قیمت بسیار مناسب که پر کردن و ترمیم سطح دندان با مواد پردنگی همر رنگ دندان استفاده می شود

یک گزینه جایگزین برای لمینت سرامیکی گران قیمت، نصب روکش های ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان و با بهترین هزینه است. این روش شامل ترمیم سطح دندان با مواد پر کننده مدرن در یک مراجعه به کلینیک دندانپزشکی است.
کامپوزیت ونیرها روکش های نازکی هستند که به سطح دندان چسبانده می شود. این روکش ها با دوام و قابل تنظیم هستند و برای نصب آن کافی است یکبار به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. اغلب از کامپوزیت ها برای ایجاد زیبایی طرح لبخند استفاده می شود که روی سطح جلویی دندان نصب می شود.

طول عمر ونیر کامپوزیت دندان چقدر است؟

کامپوزیت دندان رایگان

ونیرهای کامپوزیت می توانند بین 5 تا 7 سال دوام بیاورند. با این حال، این بستگی به عادات خود شما و همچنین میزان استفاده از کامپوزیت روی دندان شما دارد. روکش های پرسلن معمولا بین 10 تا 15 سال با مراقبت مناسب  که شامل بهداشت دهان و دندان است، دوام می آورند.

علت تغییر رنگ دندان کامپوزیت شده چیست؟

کامپوزیت دندان ها در رنگ های مختلفی قابل اعمال هستند که خود می تواند در انتخاب رنگ سهیم باشد، تغییر رنگ دندان به این صورت نیست که به خودی خود رخ دهد بلکه عواملی چون استعمال دخانیات، نوشیدن قهوه  و مصرف برخی غداها موجب کدر شدن و زرد شدن دندان مانند دندان های عادی می شود که همانطور که بالتر ذکر شدسالی یک الی دوبار باید توسط دکتر پالیش شوند.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

عمر کامپوزیت دندان

از دیگر روش های سفید کردن دندان و یا ترمیم آن می‌توان به لمینت دندان اشاره کرد.لمینت سرامیکی دندان از لحاظ هزینه و ماندگاری تفاوت‌هایی با کامپوزیت دندان دارد که شامل موارد ذیل است

 • لمینیت دندان سرامیکی با پرس و تراش دادن دندان به اندازه نیم میلی متر از قسمت جلوی دندان انجام می‌شود .
 • تراش دهی دندان در لمینت سرامیکی قبل از قالب گیری دندان به منظور دقیق بودن قالب گیری انجام می‌شود در حالی که کامپوزیت ونیر نیازی به قالب گیری ندارد.
 • لمینت سرامیکی به زمان بیشتری جهت آماده سازی قالب دندان توسط لابراتوار نیاز دارد حال اینکه ونیر کامپوزیت در یک یا دو جلسه انجام می‌گیرد.
 • کامپوزیت ونیر هزینه کمتری نسبت به لامینیت سرامیکی دارد.
 • روکش های لمینت دندان می‌توانند به رنگ، شکل و موقعیت دندان‌های شما بهبود ببخشند.
 • روکش لمینت همچنین می‌تواند دندان لب پر شده‎ی شما را نیز ترمیم کند. پرسلن با جایگزینی بخش ضخیم‌تر به جای بخش شکسته، تمامی قسمت‌های جلویی دندان را پوشش می‌دهد. 
تماس بگیرید