تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان چیست؟

09373495759 موبایل
تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان چیست؟

جرم گیری یک عمل رایج دندانپزشکی است که برای از بین بردن جرمی که باعث آسیب دندان و بیماری لثه می شود، استفاده می شود. بلیچینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی می باشد که با استفاده از ژل مخصوص موجب به سفید شدن دندان ها در روش آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ انجام می شود. در این مقاله به تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان می پردازیم، به ما همراه باشید

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

فرق بلیچینگ و جرم گیری دندان

هزینه جرم گیری و بلیچینگ دندان

جرم گیری دندان چیست؟

حتی اگر به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، تشکیل پلاک روی دندان های شما مشاهده می شود. یک لایه چسبناک و شفاف روی سطوح دندان و در انتهای خط لثه ایجاد می شود. این تشکیلات پلاک نامیده می شوند. باکتری های ساکن در این پلاک ها می توانند به مینای دندان و لثه آسیب بزنند. پلاک ها باعث تشکیل تارتار می شوند. تارتار در نتیجه سخت شدن باکتری ها و مواد معدنی موجود در بزاق ایجاد می شود. پلاک ها و تارتار باعث بیماری هایی مانند التهاب لثه می شوند. 

تمیز کردن دندان ها یا جرم گیری دندان ها به عمق و میزان تارتار بستگی دارد. دندانپزشکان نه تنها تارتار را تمیز می کنند، بلکه تمام مراقبت های دهان را نیز انجام می دهند. تمیز کردن دندان که به طور متوسط ​​25 تا 30 دقیقه طول می کشد، در برخی موارد ممکن است تا 1 ساعت طول بکشد. معمولاً در یک جلسه به پایان می رسد، در موارد پیشرفته بیماری های لثه ممکن است تعداد جلسات افزایش یابد. برای تمیز کردن جرم دندان مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از جرم گیری تمیز کردن، پلاک، جرم، سیگار و چای تشکیل شده روی دندان است. در فرآیند جرم گیری تغییری در رنگ دندان ها ایجاد نمی شود. فقط تارتارهایی که دندان ها را کثیف می کنند و سایر کثیفی ها، در صورت وجود، پاک می شوند. دندان ها با از بین رفتن این کثیفی ها ظاهری سفید خواهند داشت. فرآیند جرم گیری دندان معمولا در 1 روز کامل می شود. از همین روی، مقرون به صرفه تر از بلیچینگ دندان است. علاوه بر این، تمیز کردن تارتار باید هر 6 ماه یکبار تکرار شود. دلیل این امر این است که میکروب هایی که برای مدت طولانی روی لثه زندگی می کنند می توانند باعث التهاب لثه شوند. شما می توانید برای تمیز کردن دندان ها و حفظ سلامت دهان خود به کلینیک دکتر مریم محمدی متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مراجعه کنید.

جرم گیری دندان در کرج

تمیز کردن دندان هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

دندانپزشک متخصص تصمیم می‌گیرد که جرم‌گیری هر چند وقت یک‌بار باید تمیز شود. متخصصان توصیه می کنند در صورت ابتلا به بیماری یا خطر لثه (سیگار، دیابت و ...) جرم گیری هر 6 ماه یکبار انجام شود. اگر دهان و ساختار بزاق شما مستعد تشکیل پلاک و جرم است، چه کسانی می توانند جرم گیری دندان انجام دهند؟

 1. کسانی که خشکی دهان دارند، معمولاً به دلیل افزایش سن و مصرف مواد مخدر
 2. کسانی که دندان های خود را به خوبی تمیز نمی کنند
 3. افرادی که دخانیات مصرف می کنند
 4. کسانی که بیش از حد قند یا غذا و نوشیدنی نشاسته ای مصرف می کنند
 5. کسانی که نمی توانند بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند

جرمگیری بهتر است یا بلیچنگ دندان

بعد از تمیز کردن دندان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

کسانی که تارتار را تمیز می کنند باید بعد از تمیز کردن تارتار به قوانینی توجه کنند. پس از تمیز کردن دندان ممکن است حساسیت در دندان ها و لثه ها احساس شود. غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم و خیلی سرد نباید به مدت 1 روز بعد از تمیز کردن دندان مصرف شوند. پس از انجام عمل، از مصرف محصولاتی مانند چای، قهوه، نوشابه و سیگار که باعث تغییر رنگ لثه می شوند باید حداقل به مدت 2 ساعت اجتناب شود.

جرم گیری دندان چه مزیایی دارد؟

 1. پیشگیری از ایجاد مشکلات پیچیده و صرف هزینه‌های اضافی
 2. سطوح ناصاف ریشه صاف و هموار
 3.  کمک به سلامت لثه ها
 4. پیشگیری از ایجاد بیماری‌های لثه
 5. پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها
 6. از بین بردن بوی بد دهان
 7. بهبود سلامت کلی بدن
 8. جلوگیری از تغییر رنگ و تورم لثه
 9. پیشگیری از احساس طعم و بوی بد دهان
 10. برداشتن پلاک و رسوب از سطح دندان

عوارض جرم گیری دندان 

 1. حساسیت دندان‌ها
 2. تورم و التهاب لثه
 3. عفونت
 4. خونریزی لثه
 5. مشاهده شکاف بین دندان‌ها
 6. درد لثه

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

عوارض جرم گیری دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

تفاوت بروساژ و بلیچینگ

بلیچینگ دندان (tooth bleaching) درمانی است که هدف آن روشن کردن رنگ دندان ها، از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ دندان ها می باشد. از محبوب ترین روش های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی به شمار می رود.  بلیچینگ روی لکه های بیرونی یا سطحی موثرتر است. لازم است بدانید که برای حفظ سفید ماندن دندان ها، این روش باید تکرار شود. برخی عادات می توانند باعث شوند که سفیدی شروع به محو شدن کند که می توان به سیگار کشیدن و همچنین خوردن غذا و نوشیدنی با رنگ اشاره نمود.

اگر از این عادات مضر جلوگیری شود و مراقبت های توصیه شده توسط دندانپزشک رعایت شود، ممکن است برای 6 تا 12 ماه آینده به بلیچینگ دندان نیازی نباشد. بلیچینگ رایج ترین روش سفید کردن دندان در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است. با زدن ژل مستقیم روی سطح دندان انجام می شود و درمانی است که هم در مطب و هم در منزل قابل انجام است.

ژل مورد استفاده حاوی هیدروژن یا پراکسید کاربامید است و با توجه به اینکه درصد محصول بیشتر است و از نور تخصصی استفاده می شود که باعث می شود سفید کننده سریعتر عمل کند، می توان آن را به طور موثرتری در کلینیک دندانپزشکی استفاده کرد. سفید کردن دندان در مطب معمولا بین 30 تا 90 دقیقه طول می کشد و در چند جلسه انجام می شود. تعداد جلسات به روش مورد استفاده، شدت لکه ها و سطح سفیدی که می خواهید به دست آورید بستگی دارد.

مزایا و معایب سفید کردن دندان ها چیست؟

به صورت خلاصه برخی از مزایا و معایب یا عوارض بلیچینگ دندان عبارتند از:

مزایا بلیچینگ دندان

 • می تواند به تنهایی یا همراه با سایر پروسه های دندانپزشکی انجام شود
 • نسبت به سایر پروسه های زیبایی دندان هزینه کمتری دارد
 • ماندگاری نسبتا بالایی دارد
 • طی یک جلسه و در مدت زمان کمی انجام داده می شود (1 تا 1.5 ساعت)
 • دندان ها 2 تا 3 درجه سفیدتر می شوند
 • کاملا بیخطر است و سلامت دندان ها را افزایش می دهد

عوارض بلیچینگ دندان

 • ممکن است باعث حساسیت و درد دندان ها در برخی افراد شود
 • برای ماندگاری نتایج معمولا به بلیچ دندان در منزل نیاز دارد
 • هزینه سفید کردن دندان ها در مطب بیشتر از هزینه بلیچینگ دندان در خانه است

انواع بلیچینگ دندان

 • بلیچینگ در مطب یا آفیس بلیچینگ (IN-OFFICE DENTAL BLEACHING)

آفیس بلیچینگ موثرترین روش سفید کننده دندان است. از آنجایی که نسبت پراکسید مواد سفید کننده مورد استفاده در فرآیند بلیچینگ انجام شده در طول معاینه بیشتر است، بلیچینگ سریعتر و ماندگاری طولانی تری دارد. قبل از اعمال فرآیند سفید کردن دندان؛ برای به دست آوردن نتیجه موثرتر، بیمار باید قبل از سفید کردن از جرم پاک شود. قبل و بعد از جلسات از بیمار عکس گرفته می شود و رنگ آن مشخص می شود. تعداد جلساتی که باید اعمال شود معمولاً 2 یا 3 جلسه است و با توجه به رنگ دندان متفاوت است. از آنجایی که نمی خواهیم لثه ها قبل از عمل آسیب ببینند، آنها را با یک سد محافظ پوشانده و سپس ژل سفید کننده روی دندان ها اعمال می شود. ژل سفید کننده به مدت 2 یا 3 دوره با دوره های تقریبا 15 دقیقه ای روی دندان ها اعمال می شود. بین جلسات از بیمار خواسته می شود از مواد غذایی رنگی (چای، قهوه، شراب و ...) دوری کند و سیگار را به حداقل برساند. حساسیت را می توان بین جلسات سفید کننده مشاهده کرد، اما با استفاده از خمیردندان های حساسیت زدایی، این حساسیت ها از بین می روند.

بلیچینگ دندان در کرج

 • بلیچینگ دندان در منزل یا هوم بلیچینگ (IN-HOME DENTAL BLEACHING)

روش سفید کردن دندان در کلینیک نسبت به سفید کردن دندان (بلیچینگ) در خانه هزینه‌ی بالاتری دارد. در روش بلیچینگ خانگی شما یکبار وقت می‌گذارید و به مطب دندان پزشک مراجعه می کنید و دندانپزشک از فک بالا وپایینتان قالب گیری میکند و ظرف مدت 2 الی 3 روز قالبی شفاف (تری) متناسب با سایز دندانهایتان که فضای خالی برای پر کردن ماده سفید کننده در آن تعبیه شده است همراه با ژل سفید کننده و طریقه‌ی مصرف آن به شما میدهد. مراحل بلیچینگ خانگی و انتخاب بهترین سفید کننده دندان حتما باید طبق نظر پزشک صورت گیرد.

در بلیچینگ خانگی، با تعیین رنگ و اندازه گیری قبل از درمان از بیمار، پلاک شفاف مناسب برای بیمار تولید می شود. در سفید کردن دندان های خانگی، از مواد سفید کننده حاوی درصد کمتری از "کاربامید پراکسید" استفاده می شود. پلاک شفاف آماده شده و لوله های حاوی ماده سفید کننده به بیمار داده می شود و پزشک نحوه اعمال آن را بر روی دندان های او توضیح می دهد. بیمار دارو را طبق توصیه دندانپزشک 2 بار در روز به مدت 2 هفته یا فقط در شب به مدت 1-2 هفته هنگام خواب مصرف می کند. دندانپزشک و بیمار باید با هم تصمیم بگیرند که کدام روش سفید کننده را روی بیمار اعمال کنند.

تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان چیست؟

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

هر دو روش که شامل جرم گیری دندان و بلیچینگ دندان بوده موجب به تغییر به رنگ دندان می باشد. اما هنگامی که قصد سفید کردن دندان های خود را دارید، به این موضوع فکر می کنید که تفاوت جرم گیری و بلیچینگ دندان چیست؟، لازم است بدانید که در روش بلیچینگ دندان که نوعی روش دندانپزشکی زیبایی است دندانپزشک متخصص رنگدانه هایی که به دندان نفوذ کرده است را خارج شده و همین امر سبب روشن و سفید شدن دندان ها می شود. اما در روش جرم گیری دندان، دندانپزشک به پاکسازی پلاک ها میکروبی و همچنین از بین رفتن رسوبات دندانی که در اطراف لثه و اطراف دندان قرار گرفته است، میپردازد و در نهایت وقتی جرم های دندان و تیرگی از روی پاک می شود، رنگ دندان چند درجه روشن میشود.

تفاوت بروساژ و بلیچینگ

 1. هدف درمان
 2. نحوه انجام
 3. میزان سفید شدن دندان‌ها
 4. تأثیر بر سلامت افراد
 5. قیمت

سایر روش های زیباسازی دندان:

کامپوزیت دندان در کرج

لمینت دندان در کرج امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید