X

آیا می توان روکش دندان را برداشت؟

09373495759 موبایل
آیا می توان روکش دندان را برداشت؟

هنگامی که روکش دندان در جای خود قرار گرفت، بسیار مهم است که گاز شما در یک راستا احساس شود. گاهی اوقات نقایص گاز گرفتن بین فک بالا و پایین می تواند باعث فشار اضافی بر روی تاج شود. این می تواند منجر به شکستگی و در موارد شدید دندان ها شود. در این صورت تاج قدیمی باید در اسرع وقت تعویض شود تا از پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود. گاهی اوقات روکش دندان نیز به دلیل آسیب شکسته می شوند و نیاز به درمان فوری دارند. روکش دندان شکسته باید فوراً تعویض شود تا از هرگونه عارضه دندانی جلوگیری شود.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

ممکن است کسانی که روکش دندان را انجام داده اند برایشان این سوال پیش بیاید که آیا می شود روکش دندان را برداشت؟ در ابتدا لازم به ذکر است که اگر فرد بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند روکش های دندانی در مدت زمان طولانی سالم باقی می مانند اما در هر صورت در پاسخ به این سوال می توان گفت بله روکش دندان قابل برداشت است.

روکش دندان برای درمان های زیبایی و ترمیمی در دندانپزشکی کاربردی دارد و سبب می شود علاوه بر درمان دندان ها آسیب دیده و پوسیده و افزایش عملکرد دندان ها، زیبایی و لبخند جذابی فرد داشته باشد. در برخی موارد ممکن است که روکش دندان برداشته شود و دوباره روکش به روی دندان ها نصب شود، از جمله دلایلی که اغلب سبب می شود فرد اقدام به تعویض روکش کند، شکستگی روکش ها می باشد از همین روی لازم است تا هنگام انجام روکش از دندانپزشک متخصص خود خواستار اعمال روکش دندانی با مقاومت و استحکام بالا علاوه بر روکش های زیبا باشید. همچنین اگر فرد دچار مشکلات لثه مانند درد های موضعی و یا تیرگی رنگ شد برداشتن روکش دندان ضروری است لذا در قسمت روکش شده ممکن است لثه دچار عفونت شود و برای درمان آن روکش باید برداشته شود.

از دیگر نکاتی که ممکن است زمینه ساز شکستن روکش و عمر کوتاه آن باشد استفاده از جنس روکش نامرغوب است لذا جنس روکش بر مقاومت روکش ها تاثیر بسازایی دارد. در بین جنس های روکش، روکش سرامیکی و روکش های زیرکونیا دارای استحکام بالاتری می باشد که زیبایی خاص خود را نیز دارد.

آیا می توان روکش دندان رابردات؟

روکش دندان در کرج

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک ترمیم دندان است که به طور کامل دندان آسیب دیده یا ضعیف شده را می پوشاند و به آن محافظت، استحکام و ظاهری طبیعی می دهد. روکش ها کاملاً با اندازه و شکل دندان تطبیق می یابد و به آن اجازه می دهد مانند دندان طبیعی به نظر برسد.

قرار دادن تاج دندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند حفره های گسترده، شکستگی های دندانی، دندان هایی با کانال ریشه یا دندان های ساییده شده در اثر دندان قروچه ضروری باشد.

انواع روکش دندان

روکش های دندانی انواع مختلفی دارند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در متن زیر برخی از رایج‌ترین انواع روکش‌های دندان آورده شده است:

  • روکش سرامیکی:

این نوع تاج عمدتاً در قسمت جلوی دهان استفاده می شود، زیرا رنگ و بافت دندان های طبیعی را کاملاً تقلید می کند. علاوه بر این، آنها برای افرادی که به فلزات حساسیت دارند ایده آل هستند.

روکش دندان در کرج

  • روکش فلز چینی:

این نوع تاج از یک لایه چینی تشکیل شده است که به یک هسته فلزی می چسبد که مقاومت و دوام زیادی به آنها می دهد.

  • روکش زیرکونیا:

روکش های تمام سرامیکی بسیار مقاوم هستند. این نوع روکش برای افراد مبتلا به دندان قروچه یا دندان های عقب ایده آل است زیرا از جویدن بهتر حمایت می کنند.

در مورد نحوه برداشتن روکش دندان، ذکر این نکته ضروری است که این روشی است که باید توسط یک متخصص دندانپزشک انجام شود. نکته کلیدی این است که با دقت کار کنند تا از آسیب رساندن به تاج و کنده دندان طبیعی که آن را پشتیبانی می کند جلوگیری شود.

  • روکش دندان PFM:

رایج ترین روکش دندان، روکش PFM می باشد. این روکش بیشتر برای دندان های عقب استفاده می شود و برای دندان های جلو چند سالی است کمتر از آن استفاده می شود. دوام و کیفیت این روکش مانند روکش تمام سرامیک است

به طور خلاصه، اگر نیاز به برداشتن تاج دندان دارید، بهتر است به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا بتواند این روش را با خیال راحت و موثر انجام دهید.

برداشتن روکش دندان در کرج

آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

همانگونه که بالاتر ذکر کردیم نیاز به تعویض روکش دندان زمانی اتفاق می افتد که روکش فعلی شما علائم خرابی را نشان می دهد. روکش های دندان برای همیشه نیستند و ممکن است بعد از 5 تا 10 سال مجبور شوید به فکر جایگزینی روکش دندان باشید. دلایل برداشتن و جایگزینی روکش های دندانی در افراد متفاوت است. معمولاً به دلیل قدیمی بودن یا بریدگی نیاز به تعویض دارند. فرآیند تعویض روکش دندان بسیار ساده می باشد و حداکثر سه بار به دندانپزشک مراجعه می کند. این عمل شامل سه مرحله است: ارزیابی، درمان و جایگزینی. هر مرحله با دقت انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه دندانی رخ نمی دهد.

در این مقاله، به دلایلی که ممکن است نیاز به تعویض روکش داشته باشید و نحوه انجام این فرآیند خواهیم پرداخت با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید:

آیا روکش دندان ها قابل برداشتن هستند؟

آیا می توان روکش دندان را برداشت و جایگزین کرد؟

روکش های دندانی قرار نیست برای همیشه دوام بیاورند، بنابراین ممکن است نیاز به تعویض روکش دندان به طور معمول بعد از 10 تا 15 سال داشته باشید. برداشتن و تعویض تاج طبیعی است. برداشتن و گذاشتن تاج 2 تا 3 جلسه طول می کشد. در بیشتر موارد، دندانپزشکان توصیه می کنند به جای استفاده از روکش قبلی، روکش جدیدی قرار دهید.

گزینه های موجود عبارتند از پرسلن کامل، آمالگام، نقره یا طلا، زیرکونیوم و رزین می باشد. این گونه ها برای روکش موقت و تاج دائمی در دسترس هستند. مواد به کار رفته در تاج دارای دوام متفاوتی هستند. رایج ترین انواع روکش ها کامپوزیت و زیرکونیا هستند. پرسلن حداقل 5 سال عمر می کند، در حالی که زیرکونیوم می تواند تا آخر عمر باقی بماند.

میل به تعویض روکش در هر زمانی پس از قرار دادن روکش شما ممکن است رخ دهد. در بیشتر موارد، عوارض ناشی از تاج دندان پس از 5 سالگی رخ می دهد. معمولاً ده سال زمانی است که افراد بیشتر به تعویض روکش دندان نیاز دارند. با این حال، روکش ها ممکن است به دلیل مشکلات دندانی زودتر از موعد شکسته شوند یا ممکن است به دلیل تغییر رنگ یا لکه شدن نیاز به تعویض داشته باشند.

دلایل زیادی برای تعویض روکش وجود دارد و دندانپزشک شما در نهایت می تواند بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کند. اغلب اوقات، یک تاج کهنه، شکسته، پوسیده یا لکه دار منجر به جایگزینی تاج می شود.

بهترین متخصص روکش دندان در کرج

تعویض روکش دندان

خطرات و عوارض برداشتن روکش

در عمل برداشتن روکش دندان ها ممکن است چند مشکل برای فرد به ارمغان بیاورد که به شرح زیر است:

  • پرداخت هزینه ی زیاد برای روکش
  • امکان این وجود دارد که به دندان های شما آسیب وارد شود
  • ممکن است بافت لثه شما درد داشته و خونریزی کنند.

البته لازم به ذکر است که احتمال کمی وجود دارد تا بافت لثه خونریزی کند و یا دندان آسیب ببیند اما در هر صورت باید برای انجام روکش هزینه ی زیادی را پرداخت کنید.

همچنین بخوانید:

لمینت دندان در کرج

بهترین متخصص کامپوزیت دندان در کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید