X

قیمت روکش زیرکونیا (زیرکونیوم) دندان ۱۴۰۲ + معایب و مزایا

09373495759 موبایل
روکش زیرکونیا دندان

از انواع روکش های دندانی می توان به روکش دندان زیرکونیا یا زیرکونیوم اشاره نمود که بسیار مقاوم تر و شفاف تر از دیگر روش های روکش دندان می باشد، روکش دندان زیرکونیا در انواع جامد و خیلی شفاف برای کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که در این مقاله به معرفی روکش زیرکونیوم به همراه معایب و مزایای آن پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

 روکش دندان برای برطرف کردن مشکلات دندانی جمله پوسیدگی و زیباسازی دندان در دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی، کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. روکش های  دندانی از جنس های مختلفی ساخته شده و هر کدام از این مواد دارای زیبایی، معایب و مزایای خاص خود هستند که یکی از انواع روکش دندان که مورد توجه دندانپزشکان و همچنین مراجعه کنندگان شده است، روکش زیرکونیا یا زیرکونیم می باشد که امروز قصد داریم در این مقاله به معرفی این روکش به همراه معایب و مزایای آن بپردازیم، با ما  سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

روکش های دندانی به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند. از آنجایی که مردم اغلب علاوه بر ترمیم و بازسازی دندان خود، به زیبایی لبخند خود فکر می کنند، دندانپزشکان روشی را انتخاب می کنند که تمامی خواسته های مراجعه کننده را برطرف سازد. این نیازهای زیبایی باعث می‌شود که بیشتر در درمان، دندان‌های زیرکونیومی مورد استفاده قرار گیرد، که رویکردی زیباتری در دندانپزشکی است. زیرکونیا که ماده ای سفید رنگ است که در دندان سازی استفاده می شود، به جای فرم معدنی خالص به سرامیک زیرکونیا تبدیل شده و در کوره های مخصوص فرآوری می شود. روکش های زیرکونیومی از گروه روکش های بدون فلز هستند و ظاهر طبیعی تری نسبت به روکش های فلزی دارند.

روکش دندان زیرکونیا چیست؟

روکش زیرکونیا دندان

 واقع روکش دندان یک لایه ی نازک است که برای ترمیم دندان های آسیب دیده، ضعیف و همچنین شکسته مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت منجر به بهبودی عملکرد دندان ها می شود همینطور برای همسان سازی و افزایش زیبایی دندان استفاده می شود. روکش زیرکونیا از سرامیکی که شبیه رنگ دندان می‌باشد زیرکونیوم اکساید نام دارد، ساخته شده است.

زیرکونیوم از جنس سرامیک یا پرسلن ساخته شده و عنصری براق و جامد است. تاج دندان زیرکونیومی از یک ماده سفید تشکیل شده و فاقد فلز است. دندانپزشکان برای پوشاندن سطوح دندان افرادی که می خواهند لبخند زیبایی و دندان های سفید داشته باشند استفاده می شود.

روکش دندان زیرکونیوم یک فرآیند روکشی است که بر روی سطوح دندان با استفاده از مواد زیرکونیوم ساخته می شود. اغلب برای ترمیم دندان های پوسیده استفاده می شود. با این حال، افرادی که می خواهند لبخند زیبایی و دندان های سفید داشته باشند، می توانند روکش دندان زیرکونیا نیز داشته باشند. برای دندان های قدامی و خلفی قابل استفاده است. در حالی که از نظر زیبایی هنگام استفاده بر روی دندان های جلویی زیبا به نظر می رسد، اما از نظر استحکام در هنگام استفاده بر روی دندان های عقب نیز گزینه ی مناسبی به شمار می رود.

از آنجایی که عبور نور روکش دندان زیرکونیا دندان از روکش های فلزی بیشتر است، رنگ تیره ای روی لثه ایجاد نمی کند و با مشکلاتی مانند انعکاس رنگ سیاه از لبه لثه مواجه نخواهید شد که در روکش فلزی امکان پذیر است. علاوه بر این، روکش دندان زیرکونیوم ظاهری سالم‌تر، شفاف‌تر و طبیعی‌تر به‌خاطر این واقعیت که زیرکونیوم به نور اجازه عبور می‌دهد، ظاهر کدری که ممکن است روی دندان‌ها ایجاد شود، از بین می‌رود و دندان‌ها به نزدیک‌ترین حالت ممکن می‌رسند، علاوه بر ارائه ظاهری زیبا و طبیعی، برای سلامت لثه شما نیز مهم است. زیرا روکش های زیرکونیا با لثه ها سازگاری بیشتری دارند و احتمال ابتلا به بیماری لثه اطراف دندان با روکش های زیرکونیومی کمتر از روکش های فلزی است.

تاج زیرکونیوم یک نوع درمان دندان ایده آل برای افرادی است که سفید رنگ، مقاوم در برابر حرارت و حساسیت به فلز هستند. به لطف عبور نور پوشش زیرکونیا دندان، ظاهر مات از بین می‌رود و ظاهری طبیعی‌تر و زیبایی‌تر ایجاد می‌کند. افرادی که از روکش زیرکونیوم دندان استفاده می کنند، حساسیت به سرما و گرما ندارند. به علاوه دوام بیشتری نسبت به دندان های فلزی دارد و به دلیل ظاهر طبیعی آن بیشتر در دندان های جلو ترجیح داده می شود. زیرکونیوم لکه های ناشی از سیگار کشیدن یا دلایل دیگر را به حداقل می رساند، باعث بوی بد دهان نمی شود، مشکلات لثه ایجاد نمی کند و باعث تغییر طعم در دهان نمی شود

ویژگی های روکش زیرکونیا چیست؟

نمونه کار روکش زیرکونیا

 • دوام: روکش های زیرکونیومی نسبت به سایر انواع روکش ها دوام بیشتری دارند.
 • زیبایی: این روکش ها رنگ شفافی دارند که به خوبی با دندان های دیگر ترکیب می شود.
 • حداقل آسیب به دندان های موجود: حداقل آماده سازی لازم است که به معنای حفظ بیشتر دندان اصلی است. اگر نیاز به برداشتن تاج باشد، این کار مفید است.

به همین دلیل است که زیرکونیوم برای درمان دندانی قوی، ماندگار و از نظر بصری جذاب ترجیح داده می شود. آنها برای پوشاندن علائم آسیب یا لکه و همچنین کمک به حفظ عملکرد بافت ایده آل هستند.

مزایای روکش زیرکونیا چیست؟

بیماران زیرکونیوم را به دلیل مزایای فراوان آن ترجیح می دهند که می توان موارد زیر را فهرست کرد:

 1. استحکام بالا
 2. عمر طولانی
 3. مقاوم در برابر آسیب های احتمالی
 4. هماهنگی با سایر دندان ها
 5. شفافیت، زیبایی و طبیعی بودن دندان
 6. حساسیت ایجاد نخواهد کرد.

معایب روکش دندان زیرکونیا چیست؟

مانند هر روش درمانی علاوه بر مزایای زیادی که دارد معایبی نیز دارد به شرح زیر است:

 1.  ممکن است دندانهای مقابل را از بین ببرد: از نجایی که روکش زیرکونیا بسیار سفت است امکان این که دندان های طبیعی شما را به علت قوی تر بودن بشکند زیاد است.
 2. پوسیدگی دندان: در همه ی روکش ها، امکان پوسیدگی دندان وجود دارد که با وجود اینکه روکش غیر قابل آسیب است اما بعد از درآوردن روکش، مقداری از دندان پوسیده است ولی شما درد به خصوصی را حس نکرده اید. یعنی مانند پوسیدگی سایر دندان های طبیعی نخواهد بود.
 3.  قیمت بالا: این روش از روکش دندان نسبت به سایر روکش های دندانی قیمت بالاتری دارد، قیمت روکش زیرکونیا دندان به عواملی مانند، نوع مواد مورد استفاده، تجربه دندانپزشک، موقعیت کلینیک، نوع دستگاه مورد استفاده و همچنین نوع کاربرد آن برای هر فرد بستگی دارد. لازم است تا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید.

مراحل روکش زیرکونیا چگونه است؟

روکش دندان زیرکونیوم

مراحل روکش دندان زیرکونیوم به شرح زیر است:

 • قبل از عمل از بیهوشی استفاده می شود تا از هر گونه درد یا احساس درد در طول عمل جلوگیری شود.
 • دندان های مورد پردازش به میزان لازم کاهش یافته و اندازه گیری آنها انجام می شود.
 • دندان های موقت به دندان های کوچک شده متصل می شوند.
 • بیمار و دندانپزشک در مورد رنگ دندان تصمیم می گیرند.
 • دندان های کاشته شده به طور متوسط ​​در 1 هفته آماده می شوند و دندان های موقت برداشته و جایگزین می شوند.

انواع روکش دندان زیرکونیا

روکش زیرکونیا جامد

روکش زیرکونیا جامد از مقاومت و استحکام بالایی در مقابل جویدن برخودر دار است از همین روی می توان گفت نسبت به زیرکونیا شفاف سخت و سفت تر است. از آنجایی که زیرکونیای جامد مات است عموما برای دندان‌های خلفی و عقب کاربردی می باشد. این زیرکونیا به دلیل استحکام بالایی که دارد برای دندان‌های ضعیف و تحت درمان با کانال ریشه گزینه ی خوبی است.

روکش زیرکونیا خیلی شفاف

این روکش شباهت زیادی به دندان های طبیعی مراجعه کننده دارد و از زیبایی خاصی برخوردار است. از همین روی برای دندان های قدامی و جلو استفاده می شود. این روکش نیز مقاومت بالاتری نسبت به روکش پی اف ام دارد و همینطور زیبایی بیشتری دارد. لازم به ذکر است که برای درمان های ارتودنسی پزشک روکش زیرکونیا شفاف را پیشنهاد نمی کند.

مراقبت های بعد از روکش دندان زیرکونیا چیست؟

مواردی که پس از فرآیند روکش زیرکونیوم باید به آنها توجه کنید به شرح زیر است:

 • در طول هفته پس از ساخت روکش، باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم خودداری کنید.
 • نباید غذاهای چسبناک و سفت را همزمان بخورید.
 • اگر دندانپزشک شما درخواست کنترل از شما کرده است، نباید قرار ملاقات خود را به تعویق بیندازید.
 • پس از روکش زیرکونیوم، بیماران معمولاً در عرض 5-10 روز با پوشش سازگار می شوند.

روکش دندان زیرکونیا

روکش زیرکونیا در کرج

به لطف پیشرفت های بزرگ در زمینه ی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، بدترین دندان ها را می توان ترمیم کرد و عملیات زیباسازی را روی آن ها پیاده کرد، از همین روی محبوب ترین روش های دندانپزشکی روکش دندان می باشد که از بهترین نوع آن، (طبق مواردی که در مقاله ذکر شد) روکش دندان زیرکونیا است. دکتر مریم محمدی روکش زیرکونیوم را با قیمت مناسب و کیفیت در شهر کرج انجام می دهد، کافیست برای گرفتن وقت معاینه با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

نمونه کار روکش زیرکونیا

عمر روکش دندان زیرکونیا

همچنین بخوانید:

ترمیم شکستگی روکش دندان

لمینت دندان در کرج

کامپوزیت دندان در کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید