X

طرز صحیح مسواک زدن و نخ دندان

09373495759 موبایل
نحوه صحیح مسواک زدن چگونه است؟
مسواک زدن برای سلامت دهان و دندان امری مهم و ضروریست، مشکلات دندان می تواند هم پرهزینه و هم دردناک باشد. مسواک زدن تنها راه برای از بین بردن باکتری های تشکیل دهنده پلاک است که در صورت عدم مزاحمت باعث ایجاد حفره و بیماری لثه می شود.
دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

نحوه صحیح مسواک زدن که بخش مهمی از روتین مراقبت از دندان به شمار می آید. برای داشتن دهان و لبخند سالم باید دندان های خود را دو بار در روز با یک برس نرم مسواک بزنید. برای اینکه بتوانید به راحتی به همه قسمت ها دسترسی داشته باشید، باید اندازه و شکل برس مسواک مناسب با دهان شما باشد.
یک مسواک فرسوده کار خوبی برای تمیز کردن دندان های شما انجام نخواهد داد پس بهتر است که مسواک خود را هر سه یا چهار ماه یکبار یا در صورت شکستگی موها عوض کنید.روش صحیح مسواک زدن برای دندان ارتودنسی و کودکان تاثیر به سزایی  در سلامت دندان ها و لثه های شما در تمامی سنین دارد.مسواک زدن راحت ترین و ارزان ترین روش برای نگهداری از دندان و لثه می باشد که برای رعایت بهداشت دهان مفید می باشد، این نکته را در نظر بگیرید که مسواک زدن تنها به سفید کردن دندان ها ختم نمی شود بلکه تا حدی می توانید از پوسیدگی و خرابی دندان ها جلوگیری کنید. اشخاصی که دارای ارتودنسی هستند نیز باید از مسواک ارتودنسی جهت تمیز کردن و مراقبت از دندان های خود استفاده کنند که دادن پزشک متخصص آن را تجویز کرده و به جای تجهیزات ارتودنسی به فرد پیشنهاد می کند.با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

روش صحیح مسواک زدن

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

 1. مسواک  را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه ها قرار دهید.
 2. به آرامی برس را با حرکات کوتاه (در عرض دندان) به جلو و عقب ببرید.
 3. سطوح بیرونی، سطوح بداخلی و سطوح جویدنی دندان ها را مسواک بزنید.
 4. برای تمیز کردن سطوح داخلی دندان های جلو، مسواک را به صورت عمودی کج کنید و چندین حرکت بالا و پایین انجام دهید.

بهترین زمان مسواک زدن

نحوه نخ دندان کشیدن ارتودنسی

دوبار مسواک زدن در روز گزینه ای مناسبی است تا از دندان هایتان مراقبت کنید، از آنجایی که غذا هشت ساعت بعد به پلاک تبدیل می شود و مسواک نزدن باعث می شود پلاک های بیشتری در دندان شما باقی بمانند. مسواک زدن تند و سریع یک اشتباه است.برای بهتر مسواک زدن کافی است به آرامی دور دهان خود برس را حرکت دهید و حداقل ده ثانیه را در هر ناحیه بگذرانید. به صورت کلی، شما باید حدود سه دقیقه برای مسواک زدن وقت بگذارید.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

نخ دندان یکی از اجزای تمیز کننده دندان‌های شماست که اغلب حذف می‌شود اما بایر حدااقل در روز یک بار از آن استفاده کنید. این اشتباه را نکن به همان اندازه که مسواک زدن موثر است، نمی تواند این کار را به تنهایی انجام دهد. تکه های کوچک باقی مانده غذا بین دندان ها گیر می کند و نخ دندان کشیدن تنها راه حذف آنها کشیدن نخ دندان است بهتر است قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. استفاده مرتب از نخ دندان موجب می شود با از بین بردن پلاک هایی که در انتهای خط لثه ایجاد می شود، بیماری لثه و بوی بد دهان را کاهش یابد.

 • نخ دندانی را بردارید و آن را بگیرید تا مقداری نخ دندان بین دستانتان کشیده شود.
 • نخ دندان را بین دندان‌ها را تا جایی که می‌شود در ناحیه بین دندان‌ها و لثه‌ها قرار دهید
 • نخ دندان را با 8 تا 10 ضربه، بالا و پایین بین هر دندان بکشید تا غذا و پلاک از جای خود خارج شود.

بهترین زمان مسواک زدن

نکات مهم برای مراقبت از دندان ها و مسواک زدن

1. از مسواک مناسب برای دندانتان استفاده کنید.

مسواک نرم ایمن ترین و بهترین انتخاب برای دندان های شماست زیرا شدت مسواک زدن، برس‌هایی با موهای متوسط ​​و سفت می‌توانند به لثه، سطح ریشه و مینای دندان‌های محافظ آسیب بزنند. سر مسواک باید  کوچک باشد که به تمام دندان ها برسد و ذرات غذا را از بین دندان ها خارج شود. عموما عمر مسواک ها چند ماه استو بعد از مدتی برس آن فرسوده می شود و باید یک مسواک جدید تهیه کنید.

2. استفاده از خمیر دندان مناسب 

خمیر دندان های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما باید از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید باشد. فلوراید هم پلاک را از بین می برد و هم مینای دندان را تقویت می کند.

3. ملایم و آرام مسواک بزنید

مسواک زدن پرانرژی و تند دندان ها به این معنا نیست که شما بهتر دندان هایتان را تمیز کرده اید و در آخر مسواکتان زود خراب می شود. در واقع اگر به سرعت و شدت مسواک بزنید می تواند به مینای دندان و لثه آسیب برساند.

قیمت مسواک ارتودنسی

4. زبان خود را مسواک بزنید.

باکتری هایی که روی زبان رشد می کنند به سختی از بین می روند حتی اگر از دهانشویه استفاده کنیدکه تاثیر چندانی هم ندارد، بنابراین مسواک زدن بر روی زبانتان مهم و ضروری است. بااستفاده از خمیر دندان تازه زبانتان را نیز مسواک کنید.

5. مسواک را بشویید.

بعد از مسواک زدن مقدار قابل توجهی از باکتری ها در مسواک تجمع می کنند و اگر مسواک را نشویید، دفعه بعدی که مسواک می زنید باکتری ها را دوباره وارد دهان خودمی کنید، بااین حساب مسوام را شسته و درجایی قرار دهید تا خشک شود.

روش صحیح مسواک کودکان

طرز صحیح مسواک زدن

استفاده از روش درست صحیح مسواک زدن همانطور که در بالاتر ذکر شد برای رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی از دندان ها مهم تلقی می شود مسواک زدن صحیح دندان ها به پیشگیری از بیماری هایی مانند التهاب لثه و پوسیدگی دندان کمک شایانی می کند. اگر با یک برس نرم مسواک برای کودکانتان مسواک نمی زنید، ممکن است باعث سایش دندان یا حتی آسیب به لثه های فرزندتان شوید. مراحل زیر را دنبال کنید تا به بهترین روش، برای کودکتان مسواک بزنید.

 • از  مسواکی با طراحی کودکانه، نرم و کوچک استفاده کنید
 •  از خمیر دندانی حاوی فلوراید استفاده کنید
 • زمان مناسب برای مسواک زدن کودکان صبح بعد از صبحانه و شب قبل از خواب است
 • مسواک را با زاویه برس ۴۵ درجه نسبت به دندان ها قرار دهید
 • حال مسواک را بر روی سطوح داخلی و خارجی به صورت دورانی تکان دهید.
 • زبان کودک هم مسواک بزنید تا از باکتری ها و پلاک ها پاک کنید
 • سطح جوییدن را به صورت عقب و جلو بردن تمیز کنید
 • مسواک کودک را3 یا 4 ماه یک بار تعویض کنید
 • یک بار در روز بین دندان‌های بالا و پایین کودکتان را با نخ دندان‌های مخصوص تمیز کنید

نحوه صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی

فواید مسواک زدن برای کودکان

افرادی که ارتودنسی نیز دارند، اصلا نگران بهداشت و سلامت دندان ها و لثه های خود نباشند زیرا از یک مسواک معمولی نیز می توانند برای نظافت و تمیز کردن دندان و زبان خوداستفاده کنند در ادامه به روش صحیح مسواک زدن می پردازیم. 

 • هنگام مسواک زدن از فشار مناسبی برای سیم  بهرهای نصب شده بر دندان خود استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن دندان ها در زمان کمی مسواک خود را به کاملا در اطراف براکت بچرخانید.
 • می توانید از مسواک بین دندانی و زاویه دار برای تمیز کردن مسواک استفاده کنید.
 • اگر ازمسواک معمولی برای تمیز کردن دندان استفاده می کنید از حرکت بالا و پایین برای نظافت کامل دندان ها بهره مند شوید
 • تمامی سطوح داخلی و خارجی دندان را مسواک کنید.

سوالات متداول

ایا بعد از مسواک زدن باید دهان را شست؟

بهتر است نشویید زیرا اگر دهان خود را پس از مسواک بشویید، تمام فلوراید را از دهان خود خارج کرده و از منافع آن بی نصیب می مانید.

چگونه بفهمم که درست مسواک زده ایم؟

زبان خود را روی تمام سطوح دندان هایتان بکشید. اگر دندان‌هایتان مانند شیشه صاف می‌شوند، مسواک زدن را به خوبی انجام داده‌اید. اگر برخی از نواحی هنوز کمی زبر هستند، باید دوباره آنها را مسواک بزنید. 

مسواک زدن با نمک چگونه است؟

ابتدا نصف قاشق چای‌خوری نمک در ظرفی بریزید و مسواک مرطوب شده را به آن آغشته کنید. سپس طبق معمول مسواک بزنید. در پایان با یک لیوان ولرم، دهان و دندان خود را بشویید، برای اینکه به مینای دندان و بافت لثه هایتان آسیب نرسد از مسواک نرم استاده کنید.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید