هزینه درمان ریشه دندان در کرج

09373495759 موبایل
درمان ریشه دندان

در درمان ریشه و پرکردن کانال، دندان و بافت های اطراف آن بی حس می شوند و این عمل معمولاً در عرض 1 ساعت تکمیل می شود. به لطف توسعه دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که برای گسترش کانال‌های ریشه استفاده می‌شوند، مدت درمان ریشه کوتاه شده و این روش آسان‌تر شده است و همچنین بر خلاف تصور رایج، بیمار در طول درمان ریشه دردی احساس نمی کند.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

از آنجایی که درمان ریشه دندان اغلب به عنوان یک روش دردناک دیده می شود، اکثر بیماران تمایل دارند روند درمان را به عقب بیاندازند. با این حال، به لطف تکنیک های مدرن، کانال های ریشه را می توان پس از یک یا دو جلسه نسبتاً بدون درد و راحت درمان کرد. برخلاف تصور رایج، بیماران در طول درمان ریشه دردی احساس نمی کنند. در مواردی که درد احساس می شود می توان گفت که این درد ناشی از عفونت در ناحیه است. هدف از درمان ریشه، از بین بردن دردی است که بیماران را آزار می دهد. با بی حسی موثر دندان و بافت های اطراف شروع می شود و جلسه تقریباً در 45 دقیقه کامل می شود. اگر بیماران روند درمان را به عقب بیندازند، ممکن است باعث عفونت در بافت های ریشه دندان شود. این می تواند منجر به از دست دادن استخوان و دندان شود.

دکتر مریم محمدی

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه (Root Canal Therapy) به برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی دندان، ضد عفونی کردن دندان و سپس بستن مجدد آن با پر کردن دندان اشاره دارد. پالپ که در داخلی ترین قسمت دندان قرار دارد را می توان به عنوان یک هسته نرم در نظر گرفت. در پالپ امتداد یافته به نوک ریشه دندان، شامل اعصاب، عروق خونی و بافت همبند است. در مواردی که دندان در اثر ضربه ترک می‌خورد یا پوسیدگی عمیق رخ می‌دهد، باکتری‌ها وارد پالپ شده و در آنجا شروع به تکثیر می‌کنند. اگر این بیماری درمان نشود، باکتری می تواند باعث عفونت جدی یا آبسه دندان شود که منجر به از دست دادن استخوان یا دندان همراه با مرگ پالپ شود. در چنین شرایطی برای نجات دندان، درمان ریشه روی دندان ترک خورده یا پوسیده اعمال می شود.

فرق درمان ریشه دندان با عصب کشی

درمان ریشه در چه مواردی انجام می شود؟

شایع ترین شرایطی که نیاز به درمان ریشه دارد، پوسیدگی عمیق و ترک در استخوان دندان است. در مواردی که دندان بیش از حد آسیب دیده است که ترمیم نمی شود، پالپ برای محافظت از دندان برداشته می شود. بنابراین بزرگترین مزیت درمان ریشه، حفظ دندان مرده و از بین نرفتن ساختار استخوانی دندان است. برخی از علائم شرایطی که نیاز به درمان ریشه دارند را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 1. تورم در صورت و گردن
 2. حساسیت دائمی دندان، به ویژه به گرما یا سرما
 3. درد هنگام جویدن یا گاز گرفتن
 4. ایجاد اسکار آکنه مانند روی لثه
 5. دندان های ترک خورده
 6. تورم لثه ها
 7. ارجاع دندان درد
 8. کبودی های عمیق
 9. لثه های تیره شده

فرآیند برداشتن بافت زنده داخل دندان که پالپ نامیده می شود، درمان ریشه نامیده می شود، در درمان ریشه، بافت پالپ آسیب دیده یا از دست رفته دندان برداشته می شود، کانال های ریشه شکل می گیرند و سپس با مواد مختلف زیست سازگار پر می شوند. به این ترتیب کانال ریشه از میکروارگانیسم ها پاک شده و از ورود آنها جلوگیری می شود.
هنگامی که پالپ که بافت زنده دندان است عفونی می شود یا حیات خود را از دست می دهد در صورت عدم درمان می توان تشکیل آبسه را مشاهده کرد که ریشه دندان را شامل می شود و استخوان فک اطراف را تحت تاثیر قرار می دهد آبسه می تواند به استخوان آسیب برساند. ساختار استخوان فک در اطراف دندان ایجاد می کند و باعث درد شدید می شود.

علائم و الگوهای درد که نیاز به درمان ریشه را نشان می دهد به شرح زیر است:

 • درد شدید، طولانی مدت و ضربان دار که بدون دلیل شروع می شود.
 • دردی که در نتیجه تماس دندان ها با یکدیگر یا تماس مواد با دندان ایجاد می شود.
 • دردی که زمانی شروع می شود که دندان با یک عامل داغ (چای، قهوه و غیره) مواجه می شود.
 • دردهای شبانه که شما را بیدار می کند و شما را بیدار نگه می دارد

درمان ریشه دندان چگونه انجام می شود؟

مراحل درمان ریشه دندان

دندان ها از سه لایه به نام های مینا، عاج و پالپ تشکیل شده اند. کانال ریشه در قسمت پالپ به عنوان بافت زنده دندان شناخته می شود. رگ های خونی و اعصاب تغذیه کننده دندان در این قسمت قرار دارند. اگر پوسیدگی دندان به این قسمت پیشرفت کند، درد جدی ایجاد می شود. درمان ریشه، روش درمانی برای تسکین درد بدون کشیدن دندان است.

با فرآیند درمان ریشه، قسمت پوسیده دندان تمیز می شود و سپس بافت زنده کنار کانال ها از بین می رود. تنها برداشتن قسمت های پوسیده و بازگرداندن ناحیه را پر کردن می گویند. بنابراین، پر کردن دندان بهتر است یا درمان ریشه؟ البته فقط پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا دندان فقط با پرکردن دندان قابل ترمیم است یا نیاز به درمان ریشه دارد. در این راستا عمل دندانپزشکی لازم انجام می شود. درمان ریشه بسته به محل و وضعیت دندان متفاوت است، اما به شرح زیر انجام می شود.

 1. این ناحیه با بی حسی موضعی بی حس می شود.
 2. یک سوراخ در قسمت بالایی دندان ایجاد می شود.
 3. اعصاب و رگ های خونی دندان برداشته می شوند.
 4. منطقه تمیز و شکل داده شده است.
 5. دندان با پر کردن بسته می شود و عمل به پایان می رسد.

چرا درمان ریشه انجام می شود؟

درمان ریشه از روندی که ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود جلوگیری می کند و اجازه می دهد تا مشکل حل شود. این روش که یکی از پیشروترین کاربردهای ریشه است، ممکن است به دلایل زیادی مورد نیاز باشد. در نتیجه شکستگی دندان، پوسیدگی، التهاب و مشکلات لثه، درمان ریشه ممکن است اعمال شود.

درمان ریشه دندان برای پوسیدگی دندان چیست؟

درمان های کانال ریشه تقریباً برای همه دندان ها به طور مشابه اعمال می شود. این روش ها بیشتر برای درمان پوسیدگی استفاده می شوند. زیرا زمانی که پوسیدگی به سمت قسمت ریشه پیش می رود باعث درد شدید و التهاب می شود. از بین بردن این شرایط هم برای سلامت دهان و دندان و هم برای وضعیت روانی بسیار مهم است. درد ناشی از آن به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره، کیفیت خواب و تغذیه فرد تأثیر می گذارد.

درمان‌های کانال ریشه که پس از شکستگی دندان انجام می‌شود، عموماً برای اهداف پیشگیرانه هستند. اعصاب این ناحیه باید تمیز شوند تا از شکستگی امتداد یافته به پالپ در آینده جلوگیری شود. این روش بیشتر به عنوان درمان ریشه دندان جلویی انجام می شود. زیرا خطر شکستگی دندان های جلویی به دلایل ساختاری و محیطی بیشتر است.

درمان ریشه چقدر طول می کشد؟

روش جدید درمان ریشه دندان

یکی از سوالات متداول بیمارانی که نیاز به درمان ریشه دارند این است که درمان ریشه چقدر طول می کشد؟ یا "درمان ریشه برای یک دندان چند دقیقه طول می کشد؟" و غیره. درآمد. این روش می تواند بین 45 دقیقه تا 1.5 ساعت طول بکشد. التهاب و غیره در غیر این صورت، دندانپزشک می تواند این روش را به صورت یک جلسه برنامه ریزی کند.

این دوره بسته به اینکه کدام دندان مشکل دارد متفاوت است. به خصوص دندان های آسیاب، از آنجایی که ساختار عصبی بیشتری دارند، ممکن است زمان پردازش طولانی تری برای این دندان ها لازم باشد. برای دندان های جلویی، روند کانال ریشه کوتاه است، در حالی که پوشش و ترمیم دندان ممکن است بیشتر طول بکشد.

اگر در دندانی که درمان ریشه در آن انجام می شود التهاب وجود داشته باشد، روش دیگری به برنامه اضافه می شود. پس از انجام پاکسازی ریشه، دارو بر روی ناحیه مالیده می شود و در طول دوره بهبودی دندان ریشه بسته نمی شود. پس از بهبودی که ممکن است چند روز طول بکشد، مراحل پایانی درمان ریشه آغاز می شود. بنابراین مدت زمان درمان ریشه بستگی به موقعیت دندان، وضعیت آن و ... دارد. در زمینه متفاوت خواهد بود.

آیا بعد از درمان ریشه درد احساس می شود؟

پس از درمان، ممکن است شکایت از درد خفیف و حساسیت در دندان ایجاد شود، اما این امر موقتی است. در این حالت بهترین راه حل این است که برای چند روز از سمتی که آن دندان در آن قرار دارد به طور موثر استفاده نکنید یا از داروی ضد التهاب استفاده کنید. پس از مدت کوتاهی مشاهده می شود که حساسیت از بین می رود.

قیمت درمان ریشه دندان چقدر است؟

درمان‌های کانال ریشه روش‌هایی هستند که به حفظ دندان‌ها کمک می‌کنند. به این ترتیب از کشیدن دندان و ایمپلنت های احتمالی و ... جلوگیری می شود. هزینه درمان ریشه بستگی به تجربه دندانپزشک، نعرفه تعیین شده توسط وزرات بهداشت، کیفیت مواد استفاده شده و.... دارد.

مشکلاتی مانند درد، درد و حساسیت لثه ممکن است پس از درمان ریشه دندان ایجاد شود. این وضعیت معمولاً موقتی است. این روش که توسط دندانپزشک با تجربه و تخصص مرتبط انجام می شود، هیچ عارضه جانبی طولانی مدتی ندارد.

سایر خدمات کلینک دکتر مریم محمدی:امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید