تفاوت روکش دندان پی اف ام با زیرکونیا چیست؟

09373495759 موبایل
تفاوت روکش دندان پی اف ام با زیرکونیا

روکش دندان نوعی ساختار نازک و توخالی برای قرار دادن روی دندان های طبیعی شما می باشد که برای ترمیم  دندان های از بین رفته به دلیل های مختلفی نظیر پوسیدگی، ضربه و... می باشد. روکش های دندانی با جنس های مختلفی تهیه می شود که هر کدام مزایا و معایبی به همراه دارند، در این مقاله به تفاوت روکش دندان پی اف ام با زیرکونیا پرداخته ایم.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

در شرایطی که لازم است روکش دندان انجام شود، انتخاب بهترین روکش برای داشتن دندان هایی زیبا، طبیعی با طول عمر بالا و قیمت مناسب اهمیت بسیاری دارد، از محبوب ترین و پر متقاضی ترین روکش های دندان می شود به روکش دندان پی اف ام و روکش دندان زیرکونیا اشاره کرد که هر کدام دارای ویژگی ها، مزایا و معایب های خاص خود هستند، امروز در این مقاله قصد داریم به تفاوت روکش دندان پی اف ام با زیرکونیا یا زیرکونیوم بپردازیم، از همین روی با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

روکش پی اف ام (Porcelain Fused to Metal)

عکس روکش پی اف ام

روکش دندان پی اف ام (PFM) یک نوع روکش محبوب بوده که سال هاست مورد استفاده قرار می گیرد. این روکش از یک پایه فلزی ساخته شده که معمولاً از یک آلیاژ حاوی طلا یا سایر فلزات از جمله معمولا آلیاژهای فلزی مانند تیتانیوم یا نیکل کروم ساخته شده است که توسط یک لایه سرامیک پوشانده شده است تا ظاهری طبیعی به تاج بدهد.
پایه فلزی، استحکام و دوام تاج را فراهم می کند، در حالی که لایه سرامیک پرسلن به تقلید ظاهر یک دندان طبیعی کمک می کند. پرسلن سایه ای دارد که با رنگ دندان های اطراف مطابقت دارد و باعث می شود تاج به طور یکپارچه با بقیه لبخند شما ترکیب شود.

روکش دندان PFM یک گزینه همه کاره می باشد و می توانند برای دندان های جلو و عقب استفاده شوند. معمولا برای بیمارانی توصیه می شود که نیاز به روکش روی دندان عقب دارند که تحت فشار زیاد و فشار گاز گرفتن باشد. فرآیند گرفتن روکش PFM معمولاً شامل دو قرار ملاقات با دندانپزشک شما است. در اولین ملاقات، دندانپزشک شما دندان را آماده می کند، هرگونه پوسیدگی را از بین می برد و آن را متناسب با تاج شکل می دهد. آنها همچنین از دندان آماده شده اثر می گیرند و آن را برای ایجاد تاج سفارشی به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستند.

در نوبت دوم، دندانپزشک شما تاج را روی دندان آماده شده نصب می کند و هر گونه تنظیمات لازم را برای اطمینان از راحتی شما انجام می دهد. سپس تاج را به دندان می‌چسباند. قیمت روکش های PFM بسته به عوامل مختلفی مانند محل کلینیک دندانپزشکی و پیچیدگی عمل می تواند متفاوت باشد بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع روکش را برای شرایط خاص خود تعیین کنید.

مزایای روکش دندان PFM

قیمت روکش دندان پی اف ام

آنها قوی و بادوام هستند. آنها بیش از 35 سال است که در اطراف هستند. در واقع، اکنون بسیاری در حال جایگزینی تاج های 100% چینی خود با PFM هستند. دلیل آن این است که فلز زیرین تاج شما را قوی تر و پایدارتر می کند. این فلز باعث بهبود پیوند با دندان می شود.

آنها شبیه دندان های طبیعی هستند. چندین سایه وجود دارد که می توانید از بین آنها مطابقت با دندان های دیگر خود انتخاب کنید. خاصیت منحصر به فرد پرسلن شفافیت و توانایی آن در تقلید از دندان های طبیعی شماست. (Translucency پدیده ای است که در آن نور تا حدی از جسم عبور می کند. دندان های طبیعی کمی شفافیت دارند.)

 1. تاج های دندانی PFM دارای درصد موفقیت بلند مدت بسیار بالایی هستند.
 2. بهترین مزیت روکش های PFM پایداری و استحکامی است که با هیچ ترمیم کننده موجود امروزی قابل مقایسه نیست.
 3. این روکش دندان از قیمت مناسبی برخوردار است.
 4. بهترین تاج ها برای بیمارانی هستند که می خواهند ظاهری طبیعی داشته باشند زیرا دارای روکش سرامیکی می باشد.
 5. از آنجایی که روکش های PFM ترکیبی از سرامیک و فلز هستند، در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

معایب روکش پی اف ام

 1. به دلیل اینکه این روکش دارای زیر ساخت فلزی و پوشش سرامیکی لازم است تا برای داشتن فضای مناسب برای قرار دادن روکش، کمی از دندان تراشیده شود.
 2. می توان فلز بکار رفته در این روکش را در خط لثه مشاهده کرد
 3. در قسمتی که گلیز روکش از بین رفته باشد باعث سایش دندان مقابل می شود.

روکش دندان زیرکونیوم یا زیرکونیا (PFZ)

نمونه کار روکش زیرکونیا

روکش دندان زیرکونیوم یا زیرکونیا، روشی بسیار موثر برای بازیابی زیبایی دندان به شمار می رود. همچنین در صورتی که بخشی از سطح دندان را از دست داده باشد، مقاومت بیشتری برای دندان ایجاد می کنند و در صورت از دست دادن دندان بیمار می توانند آن را جایگزین کنند. به لطف روکش های دندانی، فرد عملکرد فک خود را بازیابی می کند و از خطرات دندان های از دست رفته مانند تحلیل استخوان جلوگیری می کند. مهم است که در هر دو مورد (چه دندان از دست رفته باشد یا اگر دندان طبیعی آسیب دیده باشد)، ناحیه مورد نظر برای جلوگیری از مشکلات بیشتر تقویت شود.

روکش زیرکونیا هم برای پوشاندن دندان طبیعی و هم روی ایمپلنت دندان قابل استفاده است. علاوه بر این، به لطف مقاومت آن، بریج های دندانی در اندازه های مختلف نیز ساخته می شود. این سرامیک از اکسید زیرکونیوم (ZrO2) ساخته شده است و موجب می شود در برابر شکستگی مقاومت بالایی داشته باشد. به دلیل داشتن لایه ی سرامیکی رنگ شفاف و جذاب تری دارد.

مزایای روکش زیرکونیا

قیمت روکش زیرکونیا

 1. از آنجایی که می توان درجه شفافیت و طبیعی بودن را انتخاب کرد و از آنجایی که فلزی ندارند، ایجاد دندان های زیبا و طبیعی برای آزمایشگاه آسان تر است.
 2. آنها یک ماده بسیار سخت هستند، بنابراین شما می توانید همه نوع غذا را بدون هیچ مشکلی بخورید.
 3. اگر لثه ها عقب بروند، هیچ حاشیه تیره ای مشاهده نمی کنید، زیرا فلز ندارند.
 4. به دلیل داشتن ساختار سرامیکی، این روکش از مقاومت و استحکام بالایی در برابر شکستگی برخوردار است.
 5. روکش زیرکونیا به علت داشتن شفافیت و قدرت بازتاب نور ظاهر کاملا طبیعی و زیبایی دارد.
 6. در برابر رنگ پذیری بسیار مقاوم است لذا دارای سطح صاف می باشد.

معایب روکش زیرکونیوم

 1. این روکش دندان دارای هزینه ی زیادی است زیرا از طریق فرآیندهای پیچیده و تخصصی ساخته می شود.
 2. در صورتی که روکش زیرکونیوم بدون گلیز تولید شود. با گذشت زمان طول عمر روکش کم می شود.

تفاوت روکش پی اف ام با روکش زیرکونیوم

تفاوت روکش پی اف ام با زیرکونیا

برای افرادی که دارای حساسیت های لثه و یا تحلیل لثه هستند، روکش پی اف ام ممکن است به دلیل داشتن زیر ساخت فلزی که دارد، برای فرد مراجعه کننده ناراحتی ایجاد کند. روکش زیرکونیا به دلیل داشتن مواد سازنده با سازگاری بیشتر با بدن، احتمال بروز آلرژی را در فرد مراجعه کننده کم می کند. روکش زیرکونیوم نسبت به روکش پی اف ام نیاز به تراشیدن کمتری از دندان دارد و همینطور روکش زیرکونیا از سطحی صاف و صیقلی برخوردار می باشد و این امر سبب می شود که بافت های اطراف دهان کمتر تحریک می شوند.

برای ترمیم دندان جلو، روکش زیرکونیا مناسب است لذا دارای ساختاری یکپارچه از سرامیک بوده که رنگی شفاف و جذاب دارد و در نهایت ظاهری نزدیک به دندان طبیعی برای شما فراهم میسازد که بدون درز می باشد. برای ترمیم دندان های خلفی، روکش دندان پی اف ام بهتر است لذا دارای زیر ساخت فلزی است فرد به راحتی می تواند مواد غذایی سفت را گاز بزند.

از مهم ترین تفاوتی که این روکش زیرکونیا با پی اف ام دارد، نوع جنس مواد سازنده آن می باشد که می توان گفت روکش زیرکونیوم ظاهری طبیعی تر و بهتری نسبت به روکش پی اف ام دارد لذا همانطور که قبلا گفته شد به دلیل داشتن ساختار فلزی در خط لثه این فلز مشاهده می شود و روکش زیرکونیا ساختاری از سرامیک شفاف دارد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید