قیمت روکش دندان پی اف ام PFM در کرج (معایب و مزایا)

09373495759 موبایل
روکش دندان پی اف ام (PFM)

یکی از انواع روکش دندان که بسیار مورد استفاده دندانپزشکان و همینطور مراجعه کنندگان به دلیل قیمت مقرون به صرفه ای که دارد قرار می گیرد، روکش دندان پی اف ام  PFM می باشد که با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید تا سی سال این روکش را به روی دندان های خود داشته باشید، روکش پی اف ام ترکیبی از فلز و سرامیک می باشد. در این مقاله قصد داریم به تعریف روکش دندان PFM به همراه مزایا و معایب آن بپردازیم. با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

روکش دندان تشکیل شده از موادی نازک بوده که شبیه به بافت تاج دندان می باشد که رنگی کاملا طبیعی و مشابه به سایر دندان ها است، این روکش ها به طور کامل دندان ها را پوشش می دهد  و تمامی مشکلاتی دندان را برطرف می سازد و علاوه بر این باعث زیباسازی دندان می شود. روکش دندان PFM برای دندان های عصب کشی شده، پر شده و یا دندانی که به هر دلیلی آسیب دیده است، مورد استفاده قرار می گیرد البته لازم به ذکر است که برای دندان های سالم نیز از روکش برای زیبایی کاربردی می باشد و موجب بالا رفتن استحکام و طول عمر بیشتر روکش می شود.

پی اف ام در واقع مخفف سرامیک و فلز می باشد که به معنای متصل شدن دو ماده برای ساخت یک روکش می باشد. لایه ی داخلی این روکش از فلز بوده و لایه ی بیرونی آن از سرامیک بوده که مشابه به بافت تاج و رنگ دندان است. روکش سرامیکی به فلز متصل شده و دارای طول عمر بالایی می باشد که در نهایت میتواند طی سالیان زیادی برای بیمار دوام داشته باشد. در حالت کلی افرادی که میخواهند ظاهر طبیعی دندان خود را حفظ کنند، از روکش پی اف ام استفاده می کنند. با استفاده از این روکش می توانید با رعایت بهداشت دهان و دندان سی سال این روکش را به روی دندان هایتان داشته باشید.

روکش دندان پی اف ام

روکش دندان PFM 

روکش های دندان پی اف ام (PFM) دارای پایه فلزی هستند که به روکش ساخته شده از پرسلن متصل شده است. این فلز چگالی قوی و در عین حال شکل پذیری ایجاد می کند و به روکش چینی ظاهری طبیعی شبیه دندان می دهد، بنابراین معمولاً برای هر دو قسمت جلویی و قدامی استفاده می شود. ترمیم دندان های خلفی این نوع روکش ها معمولاً از روکش جزئی استفاده می کنند که فقط قسمت قابل مشاهده دندان را می پوشاند. سپس می توان روکش را با رنگ طبیعی دندان های بیمار مطابقت داد.

برای پایه و لایه ی داخلی، می توان از فلزات قیمتی مقرون به صرفه تر استفاده کرد. این فلزات می توانند قوی ترین آلیاژ را تشکیل دهند و یک راه حل بسیار مقرون به صرفه هستند، اما می توانند در کسانی که حساسیت فلزی دارند باعث تحریک شوند. محدوده ارزش روکش PFM نشان دهنده مقرون به صرفه ترین ترمیم رنگ دندان است. روکش های دندان PFM را می توان به روش های مختلفی به طور کامل ساخت. در حالی که پایه فلزی استحکام و دوام پوشش را فراهم می کند، پوشش سطح بالایی سرامیکی به دستیابی به ظاهر طبیعی دندان مانند کمک شایانی می کند. پوشش سطح سرامیک رنگی است تا با رنگ سایر دندان ها مطابقت داشته باشد.

روکش‌های PFM یک نوع روکش چند منظوره هستند که می‌توان از آن برای جایگزینی دندان‌های جلو و عقب استفاده کرد. برای بیمارانی که نیاز به روکش دندان دارند و نیروی گاز گرفتن و فشار زیادی به خصوص بر روی دندان های عقب خود اعمال می کنند مناسب است.

برای داشتن تاج دندان PFM معمولاً دو جلسه کافی است، که به شرح زیر است:

 • در اولین جلسه، دندانپزشک شما پوسیدگی روی دندانی که قرار است تاج گذاری شود را تمیز می کند و به دندان شکل می دهد تا تاج به درستی قرار گیرد. سپس قالبی از دندان ساخته شده و به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود تا روکش سفارشی شما تولید شود.
 • در جلسه دوم، پزشک روکش را روی دندان قرار می دهد و تنظیمات لازم را برای جا افتادن آن انجام می دهد. سپس روکش را با استفاده از چسب روی دندان ثابت می کنند.

قیمت روکش دندان پی اف ام PFM

قیمت روکش دندان پی اف ام PFM بسته به عواملی مانند محل اعمال درمان و سطح دشواری روش ها متفاوت است. بهترین کار این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا نوع روکشی را که به بهترین وجه با نیازهای شخصی شما مطابقت دارد تعیین کنید و تخمین دقیق قیمت را بدست آورید.

تفاوت روکش پی اف ام با زیرکونیا

مزایای روکش دندان PFM

لبخند زدن با اعتماد به زیبایی لبخند می تواند از شما فردی متفاوت بسازد. یکی از ارج ترین درمان های دندانپزشکی برای کسانی که می خواهند ظاهر بهتری داشته باشند و لبخندی چشمگیرتر داشته باشند روکش های چینی است. از مزایای روکش پی اف ام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لکه های داخلی روی دندان ها که به دلایل مختلف ایجاد شده اند از بین می روند.
 2. بی نظمی های خفیف دندانی از بین می رود.
 3. به خصوص شکاف های کوچک بین دندان های جلو بسته می شوند.
 4. سایش دندان ناشی از ساییدن مکرر درمان می شود.
 5. لکه های سفید و تغییر رنگ روی دندان ها از بین می رود.
 6. کسانی که روکش دندان چینی دارند از نتایجی که می گیرند راضی هستند.

معایب روکش دندان PFM

 • امکان سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است، وجود دارد.
 • احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش که در این صورت می توانید با کامپوزیت آن را ترمیم کنید.
 • ممکن است در برخی از موارد به عنوان مثال برخی تحلیل لثه

قیمت روکش دندان پی اف ام

استحکام روکش پی اف ام PFM

این روکش ازمقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر تراش استحکام بالایی دارد، این ویژگی باعث شده است تا انتخاب اول هر دندان پزشک برای ترمیم روکش های پی اف ام باشد. این روکش در هنگام تراشیده شدن به هیچ وجه ترک نمیخورد. به طور کلی می توان گفت این روکش علاوه بر اینکه زیبایی دندان شما را چندین برابر می کند و آن را به شکل سابق خود برمیگرداند، بسیار با دوام و با کیفیت است. این نوع از روکش دندان بهترین گزینه برای افرادی می باشد که دندان های خود را به یکدیگر می کشند و دچار دندان قروچه در خواب هستند. 

روکش پی اف ام درچه مواقعی استفاده می شود؟   

این نوع از ترمیم و روکش برای دندان هایی که آسیب زیادی دیده اند و دچار پوسیدگی شدید هستند مورد استفاده قرار می گیرد. PFM در مواقعی که بر روی دندان طبیعی قرار است نصب شود، به صورت یک کلاهک و یا محافظ می باشد که از آسیب و پوسیدگی دندان جلوگیری می کند، اما در مواقعی که باید برای یک دندان پوسیده و خراب شده این روکش نصب شود باید از یک پایه ی فلزی با پایه ی چینی استفاده شود.

عکس روکش پی اف ام

روش نصب روکش پی اف ام بر روی دندان

در ابتدا برای قرار دادن این روکش باید برای راحتی و کمتر درد کشیدن بیمار دندان را بی حس کنید، و در بعضی از مواقع که بیمار استرس زیادی دارد پزشک از آرامبخش مخصوص استفاده می کند. در ادامه پزشک تمامی نواحی پوسیده شده را به صورت کامل می تراشد و دندان را ترمیم می کند و در ادامه برای نصب و گذاشتن روکش آماده می کند. پزشک دندان را به گونه ای تراش و فرم می دهد که بتواند روکش را بر روی آن نصب کند. پس از اینکه دندان اماده شد، آن را قالب گیری می کنند. ساخته شدن این روکش ممکن است مدت یک الی دو هفته ای طول بکشد، در اکثر مواقع پزشک برای شما یک روکش موقت نصب می کند تا روکش PFM شما آماده شود، و پس از ساخت روکش اصلی روکش موقت برداشته می شود و روکش ساخته شده بر روی دندان شما نصب می گردد.

همچنین بخوانید:امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید