X

آشنایی با روش های افزایش طول عمر دندان

09373495759 موبایل
آشنایی با روش های افزایش طول عمر دندان

در این مقاله، نکات مهمی برای نگهداری اصولی از دندان های شما گفته شده است. با این نکات می‌توانید طول عمر دندان های خود را افزایش دهید و کمتر دچار هزینه های زیاد دندانپزشکی شوید. پس تا پایان مقاله، همراه ما باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

دندان ها عضوی مهم در بدن ما هستند که علاوه بر ظاهر در سلامتی اعضای دیگر بدن همانند سیستم گوارشی تاثیر چشمگیری دارند. برای حفظ سلامتی این عضو مهم باید برنامه مراقبتی آن را از دوران کودکی در روتین روزانه خود قرار دهیم. نتیجه این تداوم در نگهداری از دندان ها باعث حفظ زیبایی و کارکرد آنها در طول عمر ما می‌شود. در ادامه روش هایی را برای افزایش طول عمر دندان ها به شما مخاطبان عزیز پیشنهاد می‌دهیم.‌

 

چه روش هایی برای مراقبت از دندان وجود دارد؟

در ابتدا شما باید بدانید که سلامت دندان های شما توسط عوامل محیطی تهدید می‌شوند، با شناخت این عوامل و راه های محافظت دندان ها در مقابل  این عوامل می توانید طول عمر دندان هایتان را افزایش دهید. در اینجا مهم ترین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

 

جلوگیری از فرسایش دندان ها

فرسایش دندان با از بین رفتن پستی و بلندی های دندان یا ایجاد ترک ها و شکستگی های بسیار کوچک در دندان شروع می‌شود که برای ترمیم آن نیاز به پزشک متخصص می باشد. در صورت عدم توجه به استفاده درست از دندان ها با انتخاب عملکردهای نامناسب برای دندان مانند جویدن مواد خوردنی سفت، تنقلات با پوسته سفت و… موجب فرسایش دندان هایتان خواهید شد. با توجه به استفاده درست از دندان ها می توانید از فرسایش آنها جلوگیری کنید.

مراقبت با اصول درست از لثه ها

لثه ممکن است دچار بیماری هایی شود. این بیماری ها بر اثر ایجاد پلاک که ماده ای چسبنده می‌باشد، بوجود می‌آیند و با ایجاد عفونت در لثه و در موارد شدیدتر استخوان فک، باعث آسیب آنها می شود. با رعایت یکسری نکات بهداشتی مانند نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و ترک سیگار می توانید از ابتلا به این بیماری ها پیشگیری کنید.

مراقبت از دهان و دندان در مقابل مواد اسیدی

مینای دندان در مقابل اسید آسیب پذیر است به همین علت پس از مصرف موادی همچون مواد ترش مزه، مواد قندی یا نشاسته که باعث اسیدی شدن محیط دهان می‌شوند، باید دهان خود را از این اسید ها پاک کنید که توصیه می‌شود در هنگام مصرف مواد اسیدی آن‌ها را به مدت کوتاه تری در دهان خود نگه دارید. یا آن‌ها را همزمان با صرف غذا که بزاق دهان بیشتر تولید شده میل کنید. همچنین لبنیات از بین برنده اسیدها هستند و می‌توانند اسید معده را خنثی کنند.

حفظ رطوبت دهان

بزاق دهان با ایجاد رطوبت در محیط دهان موجب جلوگیری از پوسیده شدن مینای دندان ها می‌شود. در طول زمان شاهد کاهش رطوبت فضای داخلی دهان خواهیم بود که ممکن است مصرف برخی داروها یا مواد غذایی موجب تشدید این موضوع شود. با انجام اموری همچون نوشیدن آب به میزان کافی، جویدن آدامس، ترک مواد مخدر، ترک سیگار و…میتوانید به حفظ رطوبت دهان و در نتیجه سلامت دندان ها کمک کنید.

 

مراقبت از دندان ها در دوره های مختلف زندگی

با شناخت دندان ها در هر دوره از زندگی و انجام مراقبت های مناسب از آنها، همه یا تعداد زیادی از دندان هایمان حتی تا بعد از 75 سالگی سالم خواهند ماند.در ادامه مطلب مراقبت های لازمه سه دوره، کودکی، جوانی و بزرگسالی را برایتان شرح خواهیم داد:

 

محافظت از دندان ها در دوران کودکی

نخستین دندان های هر فرد دندان های شیری هستند که تا دوره نوجوانی که دندان های شیری جای خود را به دندان های دائمی می‌دهند، در دهان باقی می‌مانند. با این حال که دندان های شیری بصورت موقت و فقط در یکی از دوره های زندگی ما حضور دارند، مراقبت از آنها لازم و ضروری می‌باشد چرا که تاثیر گذار در آینده دندان ها هستند. همانطور که اشاره کردیم مراقبت از سلامت دندان ها باید در روتین زندگی ما به عنوان یک عادت قراربگیرد و این عادت را والدین باید از کودکی در ذهن کودکان خود نهادینه کنند. علاوه بر این در صورت مراقبت نکردن از دندان های شیری و پوسیدگی آن‌ها در صورتی که دندانپزشک متخصص اطفال مجبور به کشیدن دندان شیری شود، این فضای خالی ممکن است باعث ایجاد نامرتبی دندان های دائمی شود.

محافظت از دندان ها در دوره جوانی

در دوره نوجوانی دندان های دائمی جای دندان های شیری را می‌گیرند اما در دوره جوانی علاوه بر مراقبت دندان ها با رعایت نکات بهداشتی، وضعیت دندان عقل هم باید جزء توجهات ما قرار بگیرد. در صورت مشاهده دندان عقل برای مراقبت از آن مانند دندان های دیگر با رعایت نکات بهداشتی سعی در جلوگیری از ایجاد پوسیدگی آن می‌کنید و با نظر پزشک متخصص در صورت نیاز آن را می‌کشید اما در صورت عدم مشاهده دندان عقل، با تهیه تصویر رادیوگرافی از دهان و دندان خود و تایید پزشک متخصص بر وجود دندان عقل نهفته، سریعا اقدام به جراحی و خارج کردن آن بکنید چرا که اغلب وجود دندان عقل نهفته موجب درد در ناحیه فک و نامرتبی دندان ها خواهد شد.

در این دوره در صورت پوسیدگی دندان به پزشک مربوطه مراجعه تا اقدام به ترمیم کنید و اگر هم ملزم به خارج کردن دندانتان شدید با ایمپلنت جای خالی آن را پرکنید. 

محافظت از دندان ها در دوره بزرگسالی

یکی از ویتامین های لازم برای سلامت دندان ها کلسیم است که در سنین بالا نیاز به چکاپ دارد و با انجام آزمایش میزان آن مشخص می‌شود. در صورت کمبود کلسیم با مراجعه به متخصص تغذیه سعی در جبران میزان کلسیم مورد نیاز بدن خود کنید.

سعی کنید با بررسی مرتب دندان هایتان توسط دندانپزشک از سلامت دندان های خود مطمئن شوید.

 

سخن آخر

با معرفی روش هایی که برای حفظ سلامتی دندان ها در این  مطلب بیان شد، انتظار می رود اگر تمام موارد اشاره شده را مورد توجه قرار داده و رعایت کنید، طول عمر دندان هایتان را افزایش خواهید داد و سالمندی همراه با دندان های طبیعی خواهید داشت.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید