ترمیم دندان های پوسیده چگونه انجام می شود؟

09373495759 موبایل
ترمیم دندان های پوسیده چگونه انجام می شود؟

زمانی که یک دندان دچار پوسیدگی می‌شود، باکتری‌ها در محل پوسیدگی تجمع پیدا کرده و گسترش پیدا می‌کنند. به همین دلیل پوسیدگی دندان حاصل از تجمع باکتری‌ها می‌تواند پیشرفت کرده و آسیب بیشتری به دندان برساند. برای پیشگیری از آسیب بیشتر به دندان و ریشه‌های آن، باید دندان پوسیده ترمیم شود.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

زمانی که یک دندان دچار پوسیدگی می‌شود، باکتری‌ها در محل پوسیدگی تجمع پیدا کرده و گسترش پیدا می‌کنند. به همین دلیل پوسیدگی دندان حاصل از تجمع باکتری‌ها می‌تواند پیشرفت کرده و آسیب بیشتری به دندان برساند. برای پیشگیری از آسیب بیشتر به دندان و ریشه‌های آن، باید دندان پوسیده ترمیم شود. روش‌های ترمیم دندان پوسیده بسیار متنوع و گوناگون هستند و هر یک از آن‌ها می‌توانند ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی داشته باشند. اگر شما نیز اطلاعات کافی درباره روش‌های ترمیم پوسیدگی دندان ندارید، می‌توانید با مطالعه این مطلب با پوسیدگی دندان، زمان مناسب برای ترمیم دندان پوسیده، روش‌های ترمیم دندان پوسیده، بهترین دندانپزشک ترمیم دندان پوسیده در کرج و عوامل تاثیرگذار بر ترمیم پوسیدگی دندان‌ها آشنا شوید.

پوسیدگی دندان چیست؟

بافت سخت دندان که به آن مینای دندان گفته می‌شود، ممکن است به دلایل مختلف به صورت جزئی و یا کامل از بین برود. زمانی که مینای دندان از بین برود، بخش داخلی دندان دچار عفونت می‌شود که به آن اصطلاحا پوسیدن دندان می‌گویند. باکتری‌هایی به نام استرپتوکوک بر روی دندان‌ها تجمع پیدا می‌کنند و با تجزیه مواد غذایی شیرین داخل دهان، موجب تولید اسید می‌شوند که این اسید فسفر و کلسیم مینای دندان را تجزیه می‌کند. عفونت و پوسیدگی که درون دندان ایجاد شده است در صورت به موقع درمان نشدن، موجب بروز درد و آسیب‌های بیشتر مانند آسیب به ریشه دندان می‌شود.

چه زمانی به ترمیم دندان پوسیده نیاز داریم؟

پوسیدگی دندان می‌تواند در 5 سطح مختلف مشاهده شود که شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. سطح اول: در این مرحله دندان کامل است.
 2. سطح دوم: تغییرات جزئی در مینا دندان قابل مشاهده است.
 3. سطح سوم: مینای دندان تخریب شده است اما تاج دندان سالم است.
 4. سطح چهارم: عاج دندان تخریب شده و بر روی دندان حفره ایجاد می‌شود.
 5. سطح پنجم: عاج، حفره و ریشه دندان درگیر می‌شود.

زمانی که میزان پوسیدگی دندان در سطح اول و دوم قرار دارد، می‌توان پوسیدگی را با روش‌هایی مانند فلورتراپی و رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان رفع نمود. اما اگر پوسیدگی دندان در سطح 3 به بعد قرار دارد، باید توسط دندانپزشک بررسی شده و دندان پوسیده ترمیم شود.

ترمیم دندان پوسیده چگونه انجام می‌شود؟

ترمیم دندان پوسیده به روش‌ها مختلف و با اهداف گوناگون انجام می‌شود. انتخاب نوع روش ترمیم دندان بر اساس سطح پوسیدگی دندان انجام می‌شود. ترمیم دندان به طور کلی به دو روش مستقیم با پر کردن داخل دندان، و یا روش غیر مستقیم با استفاده از مواد ترمیمی ساخته شده در آزمایشگاه انجام می‌شود. روش‌های ترمیم دندان پوسیده شامل موارد زیر می‌شوند:

پر کردن دندان پوسیده

از رایج‌ترین روش‌های ترمیم دندان پوسیده می‌توان به پر کردن دندان اشاره کرد. در این روش حفره ایجاد شده در دندان با مواد مختلف پر می‌شود تا از تجمع باکتری‌ها، پیشرفت پوسیدگی و گسترش حفره جلوگیری شود.

یکی از انواع موادی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود آمالگام نقره است که نوعی آلیاژ از فلزات نقره، مس، جیوه، قلع و روی می‌باشد. این مواد به رنگ نقره‌ای بوده و در اکثر موارد برای پر کردن دندان‌های عقبی استفاده می‌شود و از مواد دیگر ارزان‌تر است.

ماده دیگری که برای پر کردن دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود، گلاس آینومر است که همرنگ دندان بوده و برای پر کردن حفره‌های کوچک و درزهای دندان استفاده می‌شود. علاوه بر این، مواد مشابه گلاس آینومر نیز به نام رزین آینومر وجود دارد که ظاهر آن مطلوب است و مقاومت مناسبی دارد.

کامپوزیت دندان

از دیگر روش‌های ترمیم دندان پوسیده می‌توان به کامپوزیت دندان اشاره کرد. کامپوزیت دندان کاملا همرنگ دندان اصلی بوده و می‌توان برای رنگ آن را از یک طیف گسترده رنگ سفید انتخاب نمود. این روش در اصل برای بهبود ظاهر دندان استفاده می‌شود و از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است. از مزایای این روش می‌توان منقبض و منبسط نشدن کامپوزیت دندان اشاره کرد.

اینله و آنله

روش‌های اینله و آنله در واقع نوعی روش غیر مستقیم برای ترمیم دندان به شمار می‌روند که در آن‌ها از فلز، کامپوزیت و چینی استفاده می‌شود. در روش اینله ،تنها حفره‌های دندان پر می‌شود، اما در روش آنله علاوه بر پر کردن حفره دندان، قسمت بیرونی آن نیز ترمیم می‌شود. برای قرار دادن اینله یا آنله ابتدا باید بخش پوسیده دندان برداشته شود و پس از آن یک اینله موقت بر روی دندان قرار داده می‌شود تا طراحی قالب دندان انجام شود. پس از آماده شدن اینله یا آنله دائمی، در جلسات بعد بر روی دندان قرار داده می‌شوند.

باندینگ دندان

از روش باندینگ دندان برای ترمیم ظاهر و رنگ دندان‌های پوسیده، رفع ترک‌ها، فاصله دندان‌ها و ترمیم فرم آن‌ها استفاده می‌شود. در این روش یک ماده نرم بر روی دندان قرار داده می‌شود و پس از آن از لیزر مخصوص برای خشک کردن ماده استفاده می‌شود.

روکش دندان

روکش دندان از دیگر روش‌های ترمیم پوسیدگی دندان به شمار می‌رود که مانند یک تاج است و می‌توان آن را بر روی دندان‌های پر شده یا دندان‌هایی که امکان پر شدن ندارند قرار داد. در مرحله اول دندانپزشک بخش‌های پوسیده دندان را حذف می‌کند و پس از آن باید یک قالب از دندان‌ها طراحی شود. این قالب به لابراتوار فرستاده می‌شود تا روکش مورد نظر آماده شود. این روکش دندان می‌تواند از جنس طلا، کامپوزیت، زیرکونیا، تیتانیوم، آلومینا و سیلیس باشد. روکش دندان پس از آماده شدن بر روی دندان چسبانده می‌شود.

بریج دندان

بریج دندان نیز یک روش غیر مستقیم ترمیم پوسیدگی به شمار می‌رود که این روش زمانی استفاده می‌شود که که دندان آسیب دیده کشیده شود. سپس بریج دندان که معمولا حداقل دو تا 4 دندان کناری دندان کشیده را شامل می‌شود بر اساس قالب گرفته شده از دندان‌ها ساخته شده و بر روی دندان قرار می‌گیرد. این دندان مصنوعی باید بر روی دندان‌های سالم کناری قرار گیرد تا جایگیری آن بر روی دندان کشیده شده به درستی انجام شود.

ایمپلنت دندان

کاشت یا ایمپلنت دندان یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار برای ترمیم یا جایگزین کردن دندان پوسیده، شکسته و یا کشیده شده است که دندان باید با ریشه از لثه خارج شود و ریشه مصنوعی از جنس تیتانیوم را به فک جوش بزنند. پس از جایگذاری ریشه مصنوعی، تاج یا بریج دندان بر روی ریشه تیتانیومی قرار می‌گیرد. ایمپلنت دندان انواع مختلفی می‌تواند داشته باشد که تمام آن‌ها بیشترین شباهت را به دندان‌های طبیعی داشته و دوام بسیار بالایی دارد. ترمیم دندان با ایمپلنت طی چند مرحله انجام می‌شود و ممکن است چندین ماه طول بکشد.

ونیر دندان

ونیر در واقع نوعی پوسته نازک مشابه دندان طبیعی است که به جای مینای دندان قرار می‌گیرد. از این روش برای ترمیم دندان‌های شکسته و یا تغییر رنگ داده استفاده می‌شود تا ظاهر آن بهبود پیدا کند. علاوه بر ترمیم دندان پوسیده، می‌توان از ونیر برای پوشاندن دندان‌های سالم و پیشگیری از پوسیدن آن‌ها استفاده نمود. جنس ونیر می‌تواند چینی یا کامپوزیت باشد و باید بر اساس قالبی که از دندان شما طراحی می‌شود، ساخته شود.

پروتز دندان

پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی در واقع از دندان و لثه مصنوعی ساخته شده است که نوعی جایگزین متحرک برای دندان‌ها و لثه‌ها به شمار می‌رود. در برخی موارد که افراد پوسیدگی‌های گسترده‌ای در دندان خود دارند، دندان‌های خود را کشیده و به جای آن‌ها از پروتز استفاده می‌کنند.

مراقبت‌های لازم پس از ترمیم دندان پوسیده

همانطور که گفتیم دلیل اصلی ایجاد پوسیدگی در دندان‌های مختلف، تجمع باکتری‌های استرپتوکوک بر روی دندان‌ها می‌باشد. با توجه به این موضوع پس از ترمیم دندان پوسیده نیز باید به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان ادامه دهید تا از اجتماع باکتری‌ها و پوسیدگی مجدد دندان‌ها جلوگیری نمایید. مراقبت‌هایی که پس از ترمیم دندان پوسیده باید انجام دهید تا دندان‌ها سالم بمانند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • درست و اصولی مسواک زدن دوبار در روز
 • مصرف دهانشویه و استفاده از نخ دندان یکبار در روز
 • استفاده از خمیردندان‌های دارای فلوراید برای افزایش استحکام مینای دندان
 • نوشیدن آب کافی به صورت روزانه برای افزایش بزاق دهان
 • مصرف فسفات و کلسیم به میزان کافی
 • کاهش مصرف قند
 • عدم مصرف غذاهای سفت
 • مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ دندان‌ها

بهترین دندانپزشک ترمیم دندان پوسیده در کرج چه کسی است؟

ترمیم دندان پوسیده باید توسط افراد متخصص و باتجربه، و با دقت و ظرافت بالا انجام شود تا از پیشرفت پوسیدگی و شکستن دندان ترمیم شده جلوگیری شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای ترمیم دندان پوسیده خود به یک دندانپزشک متخصص و ماهر مراجعه نمایید تا ترمیم دندان شما به درستی انجام شود. دکتر مریم محمدی بهترین دندانپزشک در کرج شناخته می‌شود که شما می‌توانید تمامی روش‌های درمانی و زیبایی دندان خود از جمله ترمیم دندان پوسیده، کامپوزیت دندان یا لمینت دندان خود را به ایشان بسپارید. تیم دندانپزشکی کلینیک دکتر مریم محمدی از تجربه و دانش بالایی برخوردار هستند و ترمیم دندان پوسیده شما را به بهترین نحو و با مناسب‌ترین قیمت انجام می‌دهند.

چگونه می‌توان از پوسیدن دندان جلوگیری کرد؟

تمامی اقداماتی که برای مراقبت پس از ترمیم دندان پوسیده در این مطلب ذکر شده است، بر پیشگیری از پوسیدن دندان نیز تاثیر گذارند. شما می‌توانید با انجام هر یک از این کارها مانند دو بار در روز مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه، کاهش مقدار کربوهیدرات و قند موجود در رژیم غذایی خود و … از آسیب دیدن دندان‌های خود جلوگیری نمایید.

هزینه ترمیم دندان پوسیده چقدر است؟

هزینه ترمیم دندان پوسیده جلو و هزینه ترمیم دندان پوسیده عقب به عوامل مختلفی وابسته است که این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کلینیک دندانپزشکی مورد نظر
 • روش ترمیم دندان
 • پوشش بیمه
 • تعداد دندان‌های پوسیده
 • سطح پوسیدگی و نیاز یا عدم نیاز به عصب کشی

با توجه به این مواردی که در بالا ذکر شد، هزینه ترمیم دندان پوسیده می‌تواند متغیر باشد. به همین برای اطلاع از هزینه ترمیم دندان پوسیده در کلینیک دکتر مریم محمدی، با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید