X

آشنایی با بهترین روش‌های ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب

09373495759 موبایل
آشنایی با بهترین روش‌های ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب

شکستگی دندان بر اثر دلایل مختلفی مانند پوسیدگی، تغییرات دندان، دندان قروچه و ضربه یا تصادف ایجاد می‌شود که هر یک از این موارد می‌توانند شکستگی را با شدت و عمق متفاوتی بر روی دندان ایجاد کنند. به همین دلیل انواع شکستگی دندان مختلف وجود دارد که هر یک از آن‌ها می‌توانند هم برای دندان‌های جلویی و هم عقبی رخ دهند.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

شکستگی دندان بر اثر دلایل مختلفی مانند پوسیدگی، تغییرات دندان، دندان قروچه و ضربه یا تصادف ایجاد می‌شود که هر یک از این موارد می‌توانند شکستگی را با شدت و عمق متفاوتی بر روی دندان ایجاد کنند. به همین دلیل انواع شکستگی دندان مختلف وجود دارد که هر یک از آن‌ها می‌توانند هم برای دندان‌های جلویی و هم عقبی رخ دهند. همین موضوع باعث می‌شود که روش‌های متفاوتی برای ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب وجود داشته باشد. انتخاب بهترین روش برای ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شود و هر یک از روش‌های ترمیم شکستگی دندان می‌توانند برای یک نوع شکستگی مناسب باشند. به همین دلیل این مطلب برای آشنایی شما با انواع شکستگی دندان، بهترین روش‌های ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب، میزان اهمیت ترمیم دندان شکسته، مراحل ترمیم دندان و عوامل تاثیرگذار بر هزینه ترمیم دندان شکسته عقب و جلو نوشته شده است. با مطالعه این متن می‌توانید اطلاعات کافی و مفیدی را درباره ترمیم شکستگی دندان بدست آورید.

 

آشنایی با انواع شکستگی دندان

شکستن دندان بر اساس مقدار آسیب و علت ایجاد شدن آن می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. به طور کلی دلیل اصلی شکستن دندان، آسیب دیدن مینا و عاج دندان است. که می‌تواند در جهات مختلف و با شدت متفاوت ایجاد شده باشد. مهم‌ترین انواع شکستگی دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

شکستگی کاسپ دندان

این نوع شکستگی در سطح جونده دندان ایجاد می‌شود که قیمت ترمیم دندان شکسته در این حالت بیشتر از سایر شکستگی‌ها است. آسیب ایجاد شده در شکستگی کاسپ دندان به لثه نمی‌رسد، به همین دلیل درد شدیدی در لثه احساس نمی‌شود.

ترک خوردن دندان

اگر خراشی که در دندان ایجاد شده است به ریشه دندان برسد، به آن ترک دندان می‌گویند. ترک دندان باید در سریع‌ترین زمان ممکن درمان شود تا از پیشرفت آسیب و نیاز به کشیدن دندان جلوگیری شود.

دندان نصف شده

زمانی که دندان ترک دارد و به موقع ترک آن درمان نشود، با تحت فشار قرار گرفتن مداوم، دندان نصف می‌شود. در این حالت دیگر نمی‌توان دندان را ترمیم کرد و باید آن را کشیده و جایگزین کرد.

شکستگی عمودی ریشه

شکستگی عمودی از ریشه به سمت سطح دندان امتداد پیدا می‌کند و به طور معمول علائم خاصی ندارد، به همین دلیل می‌تواند التهاب لثه و استخوان به آن پی برد.

خطوط شکستگی‌های مینایی

این نوع شکستگی خفیف‌ترین نوع شکستن دندان است که فقط مینای دندان آسیب دیده و هیچ دردی به همراه ندارد. این نوع شکستگی زیبایی دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر درمان نشود می‌تواند پس از گذشت مدتی موجب شکستن کامل دندان شود.

بهترین روش‌های ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب کدامند؟

دندان‌های شکسته را به روش‌های مختلف ترمیم می‌کنند که انتخاب روش مناسب برای ترمیم، متناسب با نوع شکستگی آن انتخاب می‌‌شود. از جمله مهم‌ترین و بهترین روش‌های ترمیم دندان جلو و عقب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    پر کردن دندان شکسته (باندینگ)

زمانی که شکستگی بر روی بخشی از مینای دندان به صورت یک حفره کوچک یا بزرگ ایجاد می‌شود که در صورت عدم ترمیم، مواد غذایی و میکروب‌ها در این ناحیه تجمع پیدا کرده و موجب پوسیدگی دندان می‌شوند. برای ترمیم این نوع از شکستگی دندان از مواد رزین برای کردن حفره دندان استفاده می‌شود تا علاوه بر حفظ زیبایی، از خرابی و آسیب بیشتر دندان جلوگیری شود. برای ترمیم این نوع شکستگی نیازی به جراحی نیست و تنها مواد مخصوص پر کردن دندان به‌کار برده شده و برای سفت کردن این مواد بر روی دندان از پرتو فرابنفش استفاده می‌شود.

2.    کشیدن دندان شکسته و ایمپلنت دندان

اگر شدت آسیب و شکستگی دندان آنقدر زیاد باشد که دندان نصف شده و یا بخش زیادی از تاج دندان از دست رفته باشد، یعنی آسیب و شکستگی عمیق بوده و نمی‌توان از روش‌های دیگر استفاده نمود. به همین دلیل باید دندان را به طور کامل کشیده و جای آن ایمپلنت کاشت. در این روش باید طی یک یا دو جلسه جراحی دندان شکسته شده به همراه ریشه خارج شود، سپس جای خالی دندان با ایمپلنت جایگزین شود. هزینه ترمیم دندان شکسته با ایمپلنت زیاد است، اما ایمپلنت دندان یک روش کاربردی، باکیفیت و با ماندگاری بالا به شمار می‌رود که می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزین دندان‌های پوسیده و شکسته باشد.

3.    استفاده از روکش‌های ونیر

زمانی که دندان‌های جلو در هر دو فک بالا و پایین دچار شکستگی شده باشند، استفاده از روکش‌های ونیر بهترین روش برای ترمیم دندان شکسته جلو به شمار می‌رود. این روکش‌ها یک لایه نازک هستند که بر روی دندان قرار گرفته و از افزایش آسیب دندان، التهاب و عفونت دندان، تجمع مواد غذایی و … پیشگیری نماید. برای انجام این کار ابتدا باید سطح دندان خیس شده و سپس روکش به وسیله چسب مخصوص بر روی دندان قرار می‌گیرد. برای سفت و ثابت شدن دندان از اشعه فرابنفش استفاده می‌شود تا چسب روکش خشک شده و کاملا به دندان متصل شود.

4.    ترمیم دندان شکسته از طریق کانال ریشه

اگر شکستگی دندان از داخل پالپ (مغز) دندان ایجاد شده و به سمت ریشه پیشروی کند، ریشه دندان آسیب می‌بیند. به همین دلیل باید یک کانال به سمت ریشه دندان ایجاد کرده و بخش‌های آلوده و پوسیده دندان خارج شود. پس از تمیز کردن داخل دندان از آلودگی، تاج دندان را با مواد پرکننده ترمیم می‌کنند.

5.    استفاده از تاج دندان

اگر بخش بزرگی از دندان پوسیده و یا شکسته باشد، برای ترمیم آن می‌توان از تاج دندان استفاده نمود. برای اینکار ابتدا باید قسمت شکسته یا پوسیده را ساییده و پس از رفع پوسیدگی‌ها و بهبود شرایط دندان، تاج بر روی آن قرار می‌گیرد. این تاج‌ها از دو جنس سرامیک و رزین هستند که انتخاب نوع آن بر اساس نوع دندان، شرایط بیمار تشخیص دندانپزشک انجام می‌شود. تاج دندان سرامیکی استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به تاج رزینی دارد. به همین دلیل در صورت قرار گرفتن صحیح تاج بر روی دندان، جویدن مواد سفت آسیبی به تاج قرار داده شده بر روی دندان شکسته وارد نمی‌کند.

چرا ترمیم شکستگی دندان اهمیت دارد؟

شکستگی دندان از هر نوعی که باشد باید جدی گرفته شده و در سریع‌ترین زمان ممکن ترمیم شود. ترمیم دندان شکسته می‌تواند از پوسیدگی و خرابی دندان جلوگیری کرده و آسیب احتمالی به دهان، دندان و  لثه را کاهش می‌دهد. از مهم‌ترین مشکلاتی که عدم ترمیم شکستگی دندان به همراه دارد می‌توان به عفونت، مرگ پالپ دندان، آبسه دندان، آسیب به مینا و عاج دندان اشاره کرد. با توجه به عوارضی که شکستگی دندان به همراه دارد، در صورتی که با هرگونه شکستگی دندان مواجه شدید، در اسرع وقت به یک دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای برای ترمیم دندان شکسته عقب و ترمیم دندان شکسته جلو خود مراجعه نمایید.

ترمیم دندان‌های شکسته شامل چه مراحلی می‌شود؟

  1. مرحله اول: پیش از هر چیز ابتدا باید به یک دندانپزشک متخصص مراجعه نموده و اجازه دهید دندان شما را بررسی و معاینه نماید. در این مرحله ممکن است به تصویربرداری از دندان نیز نیاز پیدا کنید.
  2. مرحله دوم: در این مرحله باید دندانپزشک بهترین روش ترمیم شکستگی دندان شما را بر اساس نوع و شدت شکستگی انتخاب نماید و سپس دندان برای ترمیم شکستگی آماده می‌شود.
  3. مرحله سوم: پس از آماده سازی دندان باید ابتدا پوسیدگی‌ها و آلودگی‌های دندان از بین رفته و در صورت نیاز دندان آسیب دیده کشیده شود. سپس دندانپرشک شما نسبت به ترمیم دندان شکسته اقدام می‌کند.
  4. مرحله چهارم: پس از ترمیم دندان، باید مواد ترمیمی پولیش شوند تا سطح آن‌ها صاف و صیقلی شود.

هزینه ترمیم دندان شکسته جلو و عقب

قیمت ترمیم دندان شکسته بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود که این عوامل شامل موارد زیر هستند:

  • هزینه ترمیم دندان شکسته جلو
  • هزینه ترمیم دندان شکسته عقب
  • نوع شکستگی دندان و ترمیم‌های جانبی شامل عصب کشی یا کشیدن دندان
  • نوع روش ترمیم دندان شکسته
  • نوع ماده مورد استفاده برای ترمیم
  • تعداد دندان‌هایی که به ترمیم شکستگی نیازمندند

با توجه به این موضوع، برای اطلاع از هزینه‌های ترمیم دندان عقب و جلو در کلینیک دکتر مریم محمدی پیشنهاد می‌کنیم با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و اطلاعات لازم را درباره قیمت ترمیم دندان شکسته در کلینیک دکتر مریم محمدی از کارشناسان ما کسب نمایید.

 

بهترین کلینیک برای ترمیم دندان‌های شکسته جلو و عقب در کرج

کلینیک دکتر مریم محمدی یکی از بهترین کلینیک‌ها در زمینه ترمیم، درمان و زیبایی دندان در کرج از جمله ترمیم دندان‌های شکست جلو و عقب شناخته می‌شود که شما می‌توانید برای رفع هرگونه آسیبی که به دندان شما وارد شده است، به این کلینیک مراجعه نمایید. تمامی خدمات کلینیک دکتر مریم محمدی با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در کرج به همشهریان عزیز ارائه می‌شود که همین امر موجب می‌شود این کلینیک به عنوان یکی از بهترین کلینیک‌های دندانپزشکی به شمار برود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید