عوارض و فواید دندان عقل +هزینه جراحی دندان عقل

09373495759 موبایل
دندان عقل

دندان عقل که در سن 17 تا 25 سالگی شروع رشد می کند و در اکثر مواقع به خوبی رشد نمی کنندو عراضی را به دنبال دارد که این مقاله به تعریف آن، عوارض و درمان آن پرداخته ایم، ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

دندان عقل که جزء آخرین دندان هایی است که در دهان اسنان رشد می کند و به عنوان سومین دندان آسیا در فک قرار می گیرد  در پاسخ به سوال دندان عقل چندتاست به طور کلی می توان گفت هر فرد دارای چهار عدد عقل بوده که دو عدد در فک بالا و دو عدد در فک پایین شخص رشد می کند، البته گاهی برخی از این دندان ها نهفته باقی می مانند که در ادامه به تعریف آن به همراه فواید دندان عقل می پردازیم، با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

دندان عقل چیست؟

فواید دندان عقل

دندان عقل همانطور که ذکر شد آخرین دندانی است که در فک رشد می کند، درآوردن دندان عقل که در سن 18 الی 25 سالگی رشد کرده و نمایان می شود، معمولا مشکلاتی را به همراه رشد خود در دهان فرد بوجود می آورد و گاهی حتی ممکن است فرد 2 یا 3 عدد از دندان هایش را فک گیر کرده و رشد نکند که به این اتفاق نهفتگی دندان گفته می شود که اغلب پزشک دندان پزشک کشیدن این دندان را که علاوه بر اینکه در لثه گیر کرده و رشد نمی کند، دندان های مجاور را نیز تاثیر قرار می دهند، را تجویز می کند. دندان عقل به انگلیسی (Wisdom tooth) نام دارد و در پشت دندان های آسیاب جای دارند.

بیشتر مطالعه کنید: نهفتگی دندان


عوارض دندان عقل چیست؟

پوسیدگی دندان عقل

اگر دندان عقل به صورت طبیعی و عادی مانند سایر دندان ها رشد کند، عوارضی ندارد اما در صورتی که با وجود کوچک بودن فضای فک دندان عقل نتواند رشد لازم را  بکند و همانطور که در بالاتر ذکر شد دچار نهفتگی شود اگر دندان عقل فضای کافی برای رویش وجود نداشته باشد یا در موقعیت نامناسبی قرار بگیرد، می تواند منجر به مشکلات شود. اگر دندانپزشک شما می گوید دندان عقل شما نهفته است، به این معنی است که آنها در فک یا زیر لثه شما گیر کرده اندو به طبع عوارضی را به دنبال دارد که به دندان های مجاور آسیب وارد می شود در این مواقع پزشک دندان پزشک جراحی را تجویز میکند. از جمله عوارض این عارضه به شرح زیر می باشد:

 • کیست لثه
 • بی نطمی و نا مرتبی دندان ها
 • التهاب لثه
 • عفونت در دندان ها
 • صدمه به سایر دندان ها
 • دندان های عقل نهفته یا نیمه نهفته

دلیل کشیدن دندان عقل

از آنجایی که وجود دندان عقل به دلیل نبودن فضای مناشب برای رشد و موقعیت بدی که در دندان دارد دچار پوسیدگی و خرابی می شود که حاصل این عارضه به وجود آورنده ی بیماری های لثه ای، عفونت که موجب ایجاد درد در گلو، گوش، گردن می شود و همینطور به دلیل اینکه دندان عقل در موقعیت مناسبی قرار نگرفته است فرد نمی تواند بهداشت دهان و دندان را رعایت کند ومی‌توانند باعث به دام افتادن غذا شوند. دندان های عقل که تا حدی از بین رفته اند می توانند به باکتری ها جایی برای ورود به لثه بدهند و محلی برای عفونت ایجاد کنند.  و در نتیجه دندان پوسیده شده و به دندان های اطراف آسیب وارد می کندبنابراین پزشک دندان پزشک تصمیم به کشیدن دندان عقل می کند.

خاصیت دندان عقل

زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل

دکتر دندان پزشک برای مشخص کردن وضعیت دندان عقل، محل قرار گیری و استخوان فک تصمیم میگیرد که آیا جراحی نیاز است یا خیر؟ اگر دندان در وضعیت مناسبی بود و برای سایر دندان ها مشکل ساز نبود، دکتر جراحی را توصیه نمی کند اما اگر دندان به دلیل ایجاد عفونت و بیماری های لثه ای و... برای سایر دندان ها صدمه ساز دکتر تصمیم به کشیدن آن می کندکه بهتر در سن زیر 20 سال انجام شود زیرا به مرور زمان ریشه دندان ها قطور شده وبه طبع جراحی سخت تر شده و همینطور به مراتب بهبود یافتن زخم ها سخت می شود.

پوسیدگی دندان

عوارض دندان عقل

با توجه به توضیحاتی که بالاتر ذکر شد، اگر دندان عقل شما دچار پوسیدگی شد گاهی اوقات ممکن است در صورت داشتن موقعیت و شرایط مناسب قابل پر کردن و ترمیم باشد اما اگر بر خلاف این موضوع بود بهتر است قبل از اینکه به عصب برسد اقدام به جراحی و کشیدن آن بکنید.

خواندن مقاله: روکش دندان

جراحی دندان عقل 

پس ازمعاینه پزشک از طریق اشعه ایکس اگر مشخص شد که نیاز به جراحی دارد که به علت پوسیدگی دندان عقل، رشد کردن کج دندان و یا ایجاد نهفتگی در دندان، این دندان سبب وارد کردن فشار به استخوان فک شده و به دندان های اطراف آن صدمه می زند در این صورت پزشک جراحی را توصیه می کند تا دندان عقل را فک و لثه بیرون بکشد تا از عفونت و بیماری های ایجاد شده جلوگیری کند زمان جراحی دندان حدود 45 دقیقه می باشد که البته این مدت زمان بستگی به دندان فرد دارد.

جراحی دندان عقل

مراحل کشیدن دندان عقل

ابتدا دکتر دندانپزشک به مدت نیم ساعت قبل از جراحی نوکایین را در لثه تزریق میکند که موجب بی حس شدن لثه ها می شود تا در مدت جراحی دردی احساس نکنید و یا ممکن از طریق سیاهرگ دارویی به شما بدهد که در طول جراحی سبب استراحت شما شود، اگر بیهوش شدن را ترجیح می دهید پزشک گاز نیترو را توصیه می کند.

از آنجایی که دندانپزشک باید بخشی لثه را بریده و دندان عقل را خارج کند پس بهتر است که روش بیهوشی در اینجا انتخاب شود زیرا شما تا یک ساعت بعد از جراحی خواب هستید و در این زمان پزشک زخم های لثه را بخیه می زند.البته نیازی به نگرانی نیست بعد از چند روز نخه بخیه خود به خود از بین می رود و یا توسط پزشک کشیده می شود.

کشیدن دندان عقل درد دارد؟

اگر در دندان عقل احساس درد می کنید و یا دندان دچار پوسیدگی و عفونت شده، لازم است به فوریت اقدام به درمان آن بکنید زیرا بی اعتنایی به دندان عقل پوسیده موجب می شود تا عفونت به سایر دندان ها سرایت کرده و در نتیجه سبب ایجاد درد در فک و گوش شده و در نهایت تنفس را برای شما سخت کند.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

دندان عقل نهفته

 • آب دهان خود را بیرون نریزید وطبق معمول قورت دهید
 • تا مدت 4 ساعت حرف نزنید
 • میتوانید برای کم شدن دندان دردتان از مسکن استفاده کنید
 • پس از جراحی یک کمپرس یخ استفاده کنید.
 • غذاهایی مانند سوپ که آب دار هستند، بخورید
 • به مدت یک روز سیگار نکشید
 • از استفاده ی نی پرهیز کنید
 • پس از جراحی گاز استریل رو بر روی دندان فشار دهید و این گاز را تکان ندهید
 • زبان و انگشت خود را بر روی محل جراحی نکشید
 • به مدت چند روز سمت دندانی که جراحی صورت گرفته غذا نخورید
 • از غذاهای سرد برای نصف روز استفاده کنید
 • در نظر داشته باشید که داشتن کمی خون ریزی طبیعی است

هزینه جراحی کشیدن دندان عقل

در رابطه با قیمت جراحی دندان عقل و یا کشیدن دندان عوامل زیادی از جمله میزان مهارت و تخصص دکتر دندانپزشک، موقعیت جغرافی مطب، نوع و وضعیت دندان عقل موثر می باشد، شما میتوانید جهت کسب اطلاع دقیق از قیمت جراحی از طریق تماس باما مطلع شوید و مشاوره ی رایگان بگیرید.

عفونت پس از جراحی دندان

نداشتن دندان عقل

اگر مواد غذایی و یا باکتری ها به محل جراحی وارد شوند ممکن است سبب عفونت می شود که ممکن در بعضی افراد رخ بدهدکه فرد دارای علائم ذیل است.

 1. داشتن درد پس از گذشتن چند روز از جراحی
 2. داشتن تب
 3. ورم گونه در قسمتی که جراحی شده
 4. التهاب قسمت جراحی شده که به رنگ سفید است

در این صورت به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید و پزشک برای درمان این موضوع ابتدا عفونت را خارج کرده و دندان را شستشو می دهد.

سایر خدمات کلینیک دندانپزشکی دکتر مریم محمدی

اصلاح طرح لبخند

بلیچینگ دندان درکرج

لمینت سرامیکی در کرج

 


 • از چه سنی دندان عقل رشد می کند؟

  دندان‌های عقل معمولاً در اواخر سال‌های نوجوانی یا اوایل دهه بیست رویش می‌کنند، گاهی اوقات دیرتر ظاهر می‌شوند.

 • عوارض برنداشتن دندان عقل چیست؟

  نهفتگی می تواند منجر به پوسیدگی و تحلیل دندان های سالم شود. در مواردی، اگر دندان عقل به درستی نظارت نشود، رشد آنها می تواند به موازات خط فک تغییر کند و می توانند به سمت عقب حرکت کنند و در نهایت با باز و بسته شدن فک شمامشکل ایجاد کنند

 • کشیدن دندان عقل درد دارد؟

  با برداشتن دندان عقل شما نباید دردی احساس کنید زیرا این ناحیه بی حس خواهد شد. با این حال، اگر در طول عمل احساس درد کردید، به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهید تا بیهوشی بیشتری به شما بدهد. مدت زمان برداشتن دندان متفاوت است.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید