X

رفع زردی دندان در خانه و مطب +موثرترین روش ها

09373495759 موبایل
دلایل زردی دندان چیست

در این مقاله قصد داریم به علت زردی دندان و انواع درمان زردی و تیرگی دندان ها بپردازیم با ما همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

زردی دندان ها مکن است از عواملی گوناگونی بوجود بیاید و سبب شوند تا دندان های شما درخشندگی و سفیدی خود را از دست بدهند. اما راه‌های زیادی برای بر طرف کردن لکه‌های دندان و جلوگیری از بروز آن‌ وجود دارد.از آنجایی داشتن دندان های سفید و درخشان بسیار مهم و برای زیبایی صورت و دهان فرد حائز اهمیت است، افراد میکوشند که از زرد شدن دندان ها جلوگیری کرده و یا برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهند، باسایت دکتر مریم محمدی همراه باشید تا با رفع زردی دندان در خانه و مطب آشنا شوید.

درمان قطعی زردی دندان

رفع زردی دندان با زردچوبه

از آنجایی که دلایل زیادی وجود دارد که موجب تغییر رنگ و ایجاد لک دندان شما شود. بعضی از این دلیل ها مانند حوادث از اختیار ما خارج هستند اما برخی دیگر مانند استعمال دخانیات و عدم رعایت بهداشت و دندان اتفاق بیوفتد لازم است در نظر بگیرید که زردی دندان‌ ها به دلیل تجمع جرم بر روی دندان ‌ها نیست و دلیلش آن است که مینای دندان ‌ها از بین رفته است و رنگ عاج دندان ‌ها که کمی زرد رنگ است، نمایان شده است. برای درمان لک دندان و زردی دندان می توانید به دکتر دندانپزشک مراجعه کرده و از اون مشاوره و روش های درمانی بخواهید.

بیشتر مطالعه کنید: اصلاح طرح لبخند

علت زرد شدن دندان

از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار

اگر از نخ دندان و مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نکنید به مرور زمان پلاک‌ها و جرم‌های زیادی بر روی دندان ‌ها جمع می‌شوند که موجب زردی دندان ‌ها می‌شود.

 • ژنتیک و وراثت

اگر دندان های یکی از والدینتان زرد است، احتمالاً دندان شما هم رنگ مشابهی دارد، برخی از افراد به صورت ژنتیکی دندان های روشن تر و یا تیره تری نسبت به بقیه افراد دارند.

 • عاج دندان 

اگر مینای دندان شما نازک باشد و عاج زیرین آن مشخص می شود، دندان ها زرد به نظر می رسند. عاج ماده ای به رنگ زرد مایل به قهوه ای در داخل دندان ها در زیر مینای دندان می باشد و مسئول زردی است که هنگام نگاه کردن در آینه مشاهده می کنید. مینای دندان ضخیم عاج را می پوشاند. اگر مینای دندان از طریق جویدن و اسیدهای غذا و نوشیدنی از بین برود ومینا با افزایش سن نازک می‌شود و اغلب دندان ها زرد می شوند در آخر با افزایش سن، دندان ها زرد می شوند

 • سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار علاوه براینکه موجب اعتیاد می شود. لکه های سطحی مایل به زرد یا قهوه ای روی دندان های شما ایجاد می کند.

 • فلوروزیس

فلوراید برای دندان هابسیار مفید است، اما فلوراید اضافی می تواند باعث ایجاد لکه های زرد یا قهوه ای به نام فلوروزیس شود. آب فلوراید، خمیر دندان فلوراید و قرص ها و درمان های فلوراید تجویز شده بزرگترین منابع فلوراید برای دندان های شما هستند.

 • حوادث

اگر مینای دندان براساس تاثیر یک تصادف یا ضربه فیزیکی بشکند و به داخل دندان آسیب برساند و در نهایت موجب تغییر رنگ شود که ممکن است نشان دهنده خونریزی باشد که نیاز به توجه متخصص دارد.

 • آسیاب کردن

دندان قروچه عادت ناخودآگاهی است که برخی افراد هنگام استرس دارند، به خصوص در هنگام خواب اتفاق می افتد. همچنین به عنوان دندان قروچه شناخته می شود، وبرای مینای دندان بسیار مضر است و آن را تا حد ترک خوردگی و زردی ضعیف می کند.

رفع زردی دندان در یک روز

درمان و رفع زردی دندان در خانه

روش دندانپزشکی برای درمان زرد شدن دندان ها

بهترین روش برای از بین بردن زردی دندان هامراجعه به متخصص دندانپزشکی می باشد که دکتر شما با بهره بری از انواع روش های سفید کننده دندان مانند ژل سفید کننده استفاده می کند معمولا مدت زمانی که دکتر روی دندان های شما کار می کند، 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و برا افزایش سرعت سفید کردن دندان از نور LED بهره مند می شوند دکتر زیبایی و ترمیمی با استفاده از شستشوی حرفه ای دندان ها، سفیدی را به دندان های شما باز می گرداند همچنین می توانید کیت سفید کنندگی دندان را از داروخانه خریداری کنید.

بلیچینگ دندان

یکی از روش هایی که ممکن است دکتر دندانپزشک برای شما در نظر بگیرد، سفید کردن و بلیچینگ دندان است و برای رفع تیرگی و زردی دندان شما بسیار کاربردی می باشد البته این روش برای دندان هایی که خیلی زرو تیره است کاربردی نمی باشد در کل باید بهترین روش را برای اصلاح رنگ دندان در نظر داشته باشیم.

درمان زردی دندان در منزل

لمینت

به لایه‌های هم‌رنگ دندان که سطح دندان را می پوشانند و سبب تغییر شکل و زیبایی در دندان‌ ها می‌شود لمینت گفته می شود که با تراشیدن مقدار کمی از دندان و بدون وارد کردن کوچک ترین آسیب به دندان های سالم با استفاده از مواد پرکردنی مناسب انجام می شود. البته در این روش دندان های بیمار دست نخورده می ماند و دندانپزشک برای اینکه دندان های لمینت شده با دندا های دیگر تفاوت زیادی نداشته باشد از نزدیک ترین رنگ مواد به رنگ طبیعی دندان استفاده می کنند.

روکش دندان

یکی از رایج ترین روش ها برای از بین بردن زردی دندان ها در مطب دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد، روکش دندان است، بعد از ترمیم و عصب کشی دندان با استفاده از روشک های هم رنگ دندان  علاوه بر جنبه ی درمانی موجب زیبایی دهان و درمان زردی دندان می شود از این روش نیز برای ترمیم دندان های شکسته و پوسیده استفاده می شود.از این روی می توانید با استفاده از روکش دندان زیبایی و ترمیم دندان های خود را همراه هم داشته باشید.

درمان خانگی رفع زردی دندان

 • سرکه سیب

هنگامی که سرکه سیب در مقادیر کمی مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است لکه روی دندان ها را کاهش داده و زردی دندان ها را بهبود بخشد البته در نظر بگیرید که سرکه سیب در صورت استفاده زیاد ممکن است به سطح دندان آسیب برساند. بنابراین  باید سرکه به مقدار کم و با احتیاط مصرف شود.

 •  روغن نارگیل

روغن نارگیل می تواند راهی موثر برای کاهش تجمع پلاک روی دندان ها باشد. از آنجایی که تجمع پلاک می تواند موجب زرد شدن دندان ها شود بنابراین کشیدن روغن نارگیل روی دندان ها ممکن است زرد شدن دندان ها را کمتر کند.با مخلوط کردن 2 قاشق چایخوری سرکه سیب با 2قاشق آب، دهانشویه درست کنید. محلول را به مدت 30 ثانیه بچرخانید. سپس با آب بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.

رفع زردی دندان با روغن نارگیل

مسواک زدن مکرر

 1. دو بار در روز مسواک بزنید
 2. هر بار 2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید
 3. تمام سطح هر دندان را حتما مسواک بزنید
 4. هنگام مسواک زدن حرکات دایره ای انجام دهید
 5. از مسواک زدن لثه ها خودداری کنید یا آنها را به آرامی مسواک بزنید
 6. حتما به دندان های پشت دهان برسید

درمان زردی دندان با مسواک زدن 

 •  رفع زردی دندان  با زغال فعال

خمیردندان هایی وجود دارند که حاوی زغال فعال هستند و موجب سفید کردن دندان ها می شود می توانید یک کپسول زغال فعال را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک خود قرار دهید. دندان های خود را به آرامی با استفاده از دایره های کوچک به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. به خصوص در ناحیه اطراف لثه خود مراقب باشید زیرا ممکن است ساینده باشد. سپس آن را تف کنید. خیلی تهاجمی مسواک نزنید. اگر دندان‌هایتان حساس است یا می‌خواهید سایندگی زغال را محدود کنید، می‌توانید آن را روی دندان‌هایتان بکشید. بگذارید 2 دقیقه روی آن بماند.

همچنین می توانید زغال چوب فعال را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا دهانشویه درست کنید. این محلول را به مدت 2 دقیقه بچرخانید و سپس آن را تف کنید. پس از استفاده از زغال فعال، دهان خود را کاملا با آب بشویید.

 • رفع زردی دندان با زردچوبه

درمان زردی دندان با استفاده از زردچوبه

از آنجایی که زردچوبه یک ادویه طبیعی است بیشتر از محصولات شیمیایی مورد استفاده قرار می گرد زیرا محصولات شیمیایی دارای عوارضی چون (التهاب لثه، درد لثه، عقب رفتن لثه و مشکلات مینای دندان) است، برای از بین بردن زردی دندان بر اثر سیگار مقداری پودر زردچوبه را بر روی مسواک ریخته و دندان هایتان را مسواک بزنید و بعد از پنج دقیقه، یک بار دیگر با خمیر دندان، دندان هایتان را مسواک کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید