X

اکسپوژر دندان پالپی و موکوپریوست +مراقبت های بعد از جراحی

09373495759 موبایل
جراحی اکسپوژر دندان

اکسپوژر دندان یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می باشد که برای نمایان کردن دندان های نهفته مورد استفاده قرار می گیرد که موجب پر شدن فضای خالی بین دندان ها می شود ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

اکسپوژر دندان روشی برای نمایاندن دندانی است که در زیر بافت لثه قرار گرفته و آن را برای تراز مجدد توسط متخصص ارتودنسی آماده می کند. ارتودنتیست ابتدا بریس ها را روی دندان ها قرار می دهد. در یک روش ساده دندانپزشکی ترمیمی که در مطب دکتر مریم محمدی انجام شد، لثه بالای دندان نهفته بلند می شود تا دندان پنهان زیر آن نمایان شود. هنگامی که دندان در معرض دید قرار گرفت، دکتر مریم محمدی یک براکت را به دندان در معرض دید می چسباند. براکت یک زنجیر طلایی کوچک به آن متصل خواهد شد. این زنجیر به طور موقت به سیم ارتودنسی متصل می شود. اگر هیچ بریس روی دندان وجود نداشته باشد، زنجیره به طور موقت به دندان متصل می شود. سپس بافت لثه یا بخیه می شود تا دندان نهفته در معرض دید باقی بماند یا ممکن است بافت لثه برای پوشاندن مجدد دندان بخیه شود.با وب سایت ما همراه باشید تا به اکسپورژ در جراحی مطلع شوید.

اکسپوژر دندان یا موکوپریوست چیست؟

اکسپوژر پالپی

اکسپوز پالپ یک روش جراحی ساده که در مطب انجام می شود، لثه بالای دندان نهفته بالا می رود تا دندان پنهان زیر آن نمایان شود. اگر دندان شیری وجود داشته باشد، در همان زمان کشیده می شود. پس از اتمام جراحی حتما به ارتودنتیست خود اطلاع دهید. متخصص ارتودنسی احتمالاً در عرض 1 تا 2 هفته شما را ملاقات می کند تا زنجیره را درگیر کند. این شامل یک نوار لاستیکی است که به زنجیر متصل می شود تا نیروی کششی سبکی روی دندان وارد کند. با این کار روند حرکت دندان در محل مناسب خود آغاز می شود.

چرا به روش اکسپوژر پالپی نیاز است؟

یک دندان نهفته باید قبل از بروز مشکلات جدی از لثه آزاد شود. در واقع، هر چه مدت بیشتری دندان نهفته جراحی استاکتون را ترک کنید، شانس بیشتری برای جوش خوردن با استخوان خواهد داشت. این می تواند مشکلات بیشتری را برای سلامت دهان و دندان شما ایجاد کند و می تواند جدیت عمل جراحی مورد نیاز برای آزاد کردن دندان را افزایش دهد. روش قرار گرفتن در معرض جراحی به جراح متخصص دهان ما اجازه می دهد تا به دندان نهفته دسترسی داشته باشد. قسمت کوچکی از لثه و استخوان زیرین شما بریده می شود تا دندان داخل آن نمایان شود. در آن مرحله یا برداشته می‌شود یا فرآیند ارتودنسی جابجایی دندان در جای خود آغاز می‌شود.

یکی از روش هایی که می تواند برای کمک به رشد دندان نهفته در محل مناسب خود استفاده شود، روش شبکه و زنجیره است. در این نوع عمل، با استفاده از براکت ها یا براکت ها به دندان فضایی برای رشد داده می شود و از دستگاه ارتودنسی برای کشیدن دندان در موقعیت مناسب خود استفاده می شود.

مراقبت های بعداکسپوژر دندان

موکوپریوست

اگر برای دندان‌های نهفته و دندان های پوسیده جراحی کرده‌اید، توصیه می‌کنیم از دستورالعمل‌های اولیه مراقبت در منزل پیروی کنید که می‌تواند روند بهبودی و درمانی شما را به حداقل برساند و به کاهش درد، تورم کمک کند.

درد بعد از جراحی موکوپریوست
شما باید به محض از بین رفتن بی حسی موضعی داروهای مسکن تجویز شده را شروع کنید، طبق دستور مصرف کنید. در صورت بروز هر گونه عارضه جانبی از جمله راش، مصرف دارو را قطع کنید. در صورت نیاز هر سه تا چهار ساعت یکبار تایلنول، تیلنول فوق العاده قوی یا ایبوپروفن (موترین یا ادویل) مصرف کنید.

خون ریزی بعد از اکسپوژر پالپی

مقداری خونریزی یا قرمزی در بزاق در 24 ساعت اول پس از عمل دندان نهفته طبیعی است. خونریزی بیش از حد (دهان شما به سرعت پر از خون می شود) را می توان با گاز گرفتن گازی که به مدت 30 دقیقه مستقیماً روی زخم خونریزی قرار می گیرد، کنترل کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، لطفاً برای دستورالعمل های بیشتر با مطب ما تماس بگیرید.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی
غذای نرم و مایعات باید در روز جراحی خورده شود. از هر چیز داغ اجتناب کنید. همچنین حتما مایعات فراوان بنوشید. توصیه می کنیم حداقل پنج تا شش لیوان در روز بنوشید. از استفاده از نی خودداری کنید زیرا حرکت مکیدن می تواند لخته خون را در اطراف محل جراحی دندان نهفته از بین ببرد. در اسرع وقت به رژیم غذایی عادی بازگردید مگر اینکه دستور دیگری داده شود.

فعالیت
بلافاصله پس از جراحی، فعالیت های بدنی را به حداقل برسانید. اگر ورزش می کنید، اگر دچار ضربان یا خونریزی شدید، فوراً آن را متوقف کنید. از آنجایی که مصرف غذای معمول شما پس از جراحی نهفتگی دندان کمتر می شود، ممکن است ضعیف تر و سبک سر شوید.

بهداشت دهان و دندان

تمیزی دهان برای بهبودی خوب پس از عمل دندان نهفته ضروری است. یک زخم تمیز بهتر و سریع تر بهبود می یابد. شب جراحی دندان های خود را با دقت مسواک بزنید و به آرامی بشویید.

بعد از هر وعده غذایی از روز بعد از عمل، دهان خود را کاملاً تمیز کنید. دندان های خود را تا جایی که می توانید مسواک بزنید. شش بار در روز با آب نمک گرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم) بشویید، این کار را تا بهبودی کامل تکرار کنید.

تورم 
تورم بعد از جراحی دندان نهفته یک اتفاق طبیعی است. برای به حداقل رساندن تورم، یک کیسه یخ یا یک کیسه پلاستیکی یا حوله پر از تکه های یخ را روی گونه در ناحیه جراحی قرار دهید. یخ را تا حد امکان به طور مداوم در 36 ساعت اول بمالید. پس از آن، می توانید به گرمای مرطوب تغییر دهید.

خشکی حفره دهان
خشکی حفره در نتیجه جراحی دندان می تواند دردناک باشدباید فوراً با مطب ما تماس بگیرید. حفره خشک زمانی رخ می دهد که لخته خون از حفره دندان قبل از بهبود کامل دندان نهفته جدا شود.

بخیه ها به توقف خونریزی کمک می کنند و باعث بهبودی دندان ها می شوند. گاهی اوقات ممکن است بخیه ها از جای خود خارج شوند نگران نباشید زیرا بخیه ها یک هفته پس از جراحی دندان نهفته شما برداشته می شود.

حالت تهوع
اگر احساس تهوع دارید، حداقل تا یک ساعت پس از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. نوشیدن آهسته نوشابه، چای یا زنجبیل می تواند کمک کننده باشد. پس از برطرف شدن حالت تهوع، می توانید مصرف داروی تجویز شده را شروع کنید

پالپ کپ غیر مستقیم


سوالات متداول

اکسپوژر دندان چیست؟

اکسپوژر روشی برای نمایاندن دندانی است که در زیر بافت لثه قرار گرفته و آن را برای تراز مجدد توسط متخصص ارتودنسی آماده می کند.

موکوپریوست چقدر طول میکشد تا باعث نمایان شدن دندان شود؟

به طور معمول، موکوپریوست بین 45 تا 90 دقیقه طول می کشد. در طول عمل، دندان از طریق جراحی در معرض دید قرار می گیرد و یک براکت و زنجیره ارتودنسی با استفاده از مواد مخصوص به دندان چسبانده می شود. سپس زنجیر به سیم های ارتودنسی متصل می شود و در صورت نیاز بخیه هایی در لثه قرار می گیرد.

پس از جراحی کدام مواد غذایی را می توان خورد؟

آب و آب میوه انتخاب های خوبی هستند. غذاهای نرم مانند بستنی، سوپ و آب سیب باید در زمان غذا، روز و روز بعد از عمل مصرف شوند. پس از 24 ساعت غذاهای جامد بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید