X

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

09373495759 موبایل
طول عمر کامپوزیت دندان

یکی از روش های ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی، استفاده از کامپوزیت دندان می باشد که از نظر زیبایی و درمانی از محبوبیت بالایی بین مردم برخورد است که امروز قصد داریم طول عمر و عوامل موثر بر آن را برسی کنیم بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

کامپوزیت دندان یک روش ترمیمی برای ساختار دندان است که به دلیل پوسیدگی، ترک، شکستگی یا شرایط مشابه خراب شده است. در طی این روش ها، قسمت پوسیده یا آسیب دیده دندان برداشته شده و سپس تمیز می شود. علاوه بر این، چسب های مخصوص روی دندان ها زده می شود و سپس یک پرکننده کامپوزیت روی دندان ها قرار می گیرد. علاوه بر این، به عنوان یک پرکننده زیبایی نیز تعریف می شود، زیرا از نظر زیبایی مانند لمینت دندان نتایج موثری در دندان ایجاد می کند در این مقاله قصد داریم به ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان بپردازیم، با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

ونیر کامپوزیت چیست؟

عوارض کامپوزیت دندان های جلو

پرکننده های کامپوزیتی به عنوان پرکننده های رزینی نیز شناخته می شوند. با استفاده از سرامیک و همچنین اجزای شیمیایی مختلف تولید می شود. با این پر کردن، جویدن و گاز گرفتن در دهان تقویت می شود. همچنین می‌توان آن را به راحتی روی دندان‌های عقبی که به عنوان مولر شناخته می‌شوند، استفاده کرد. علاوه بر این، از آنجایی که می توان آن را همرنگ دندان ها تولید کرد، برای زیبایی دهان نیز ور استفاده قرار می گیرد.از نظر قیمت و عملکرد، کامپوزیت بسیار رضایت بخش برای افراد می باشد. بهترین مواد پرکننده کامپوزیت از نوع سرامیکی تحت عنوان لمینت سرامیکی  است.

بیشتر بخوانید: پر کردن دندان

کامپوزیت چگونه ساخته می شود؟

بهترین کامپوزیت دندان

قبل از مراحل پر کردن کامپوزیت، برخی از معاینات انجام می شود. اولین مورد پوسیدگی دندانی است که باید پر شود. در صورت وجود پوسیدگی در دندانی که باید پر شود، ابتدا این پوسیدگی ها تمیز می شوند. به طور کلی، روش‌هایی که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند، می‌توانند در کاربردهای سطحی و بدون نیاز به بی‌حسی نیز انجام شوند. برای اینکه دندان به طور کامل برای پر کردن آماده شود، به برخی از فرآیندهای تمیز کردن و روتوش نیاز است. پس از اتمام این فرآیندها، پر کردن قرار می گیرد.

در حین استفاده از کامپوزیت، دندان های موجود باید مطابق با ساختار اصلی خود قرار گیرند. علاوه بر این، قرار دادن یا اصلاح پرکردگی به گونه ای که دندان بتواند عملکرد خود را به طور کامل انجام دهد در جایگاه مهمی قرار دارد و به منظور بدست آوردن مناسب ترین شکل دندان در حین تمرین بایت و کنترل سطح زبان انجام می شود. علاوه بر این، در طول درخواست، دندانپزشک زیبایی از بیمار درخواست می کند که چنین تمرین هایی را انجام دهد. فرآیند صاف کردن زمانی به پایان می رسد که پرکردگی شروع به استفاده از مناسب ترین و بدون دردسر روی دندان کند.

در چه شرایطی می توان از کامپوزیت استفاده کرد؟

کامپوزیت یک روش ترمیمی است که در شرایط مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. به همین دلیل برای افرادی که با دندان های خود مشکل دارند مهم است که یاد بگیرند در چه شرایطی می توانند پرکردن کامپوزیت انجام دهند تا در مدت زمان کوتاهی مشکلاتی که در دندان ها ایجاد می شود برطرف شود. حال در چه شرایطی می توان دندان های خود راکامپوزیت کرد؟ متن زیر را مطالعه کنید

 • پر کردن کامپوزیت را می توان برای ترمیم حفره های دندان در نظر گرفت. همچنین امکان پر کردن فاصله بین دندان ها با پر کردن کامپوزیت وجود دارد.
 • دندان های شکسته یا ترک خورده نیز با این روش پرکننده قابل ترمیم هستند.
 • همچنین می توان برای بهبود ظاهر رنگ دندان ها ترجیح داد.
 • پر کردن کامپوزیت جایگاه مهمی برای بستن فاصله بین دندان ها دارد.
 • ظاهری بلندتر به دندان ها می دهد.
 • این روش پر کردن را می توان برای تغییر شکل دندان ها و ارائه یک جایگزین زیبایی برای پر کردن آمالگام انجام داد

عمر کامپوزیت دندان های جلو

عمر کامپوزیت دندان جلو و عقب چقدر است؟

 در حالت کلی می توان گفت که طول عمر کامپوزیت دندان مانند سایر روش های ترمیمی دندان دائمی می باشداما لازم است فرد هر دو سال یک بار به دندانپزشک مراجعه کرده و معاینه های لازم را انجام دهد، البته لازم است این نکته را در نظر بگیرید که طول عمر ونیر کامپوزیت کاملا به خود فرد وبهداشت و دهان وی بستگی داردتا با رعایت کردن برخی موارد به راحتی می تواند بر طول عمر ونیر کامپوزیت بی افزاید در ادامه به مواردی که ممکن موجب افزایش طول عمر این روش زیبایی و ترمیمی شود پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

پرکننده های کامپوزیت که در 50 سال گذشته به طور مکرر مورد استفاده قرار گرفته اند، کمی زودتر از پرکننده های آمالگام فرسوده می شوند، اما پرکننده های کامپوزیت را می توان تا 10 تا 15 سال با مراقبت خوب استفاده کرد.

 • مهارت و تخصص دندانپزشک

یکی از مهم تریم و اصلی ترین دلیل های طول عمر کامپوزیت است مهرات و تخصص دندانپزشک شما می شود، در وهله ی اول باید یک دکتر دندانپزشک کاملا حرفه ای و متخصص دندان های شما را با تجربه ای دارد کامپوزیت کند.

 • جلوگیری از مصرف بیش از حد غذایی رنگی

بعد از مصرف غذاهای رنگی ازجمله قهوه و چای توصیه می شود تا دندان های خو را مسواک بزنید زیرا خوردن غذاهای رنگی مورد تغییر رنگ و زرد شدن کامپوزیت ها می شود در واقع می توان گفت که تغییر رنگ از طول عمر کامپوزیت می کاهد برای پولیش دندان و همینطور سفید کردن لازم است که به محض تغییر رنگ به دندانپزشک مراجعه کنیدالبته استعمال دخانیات نیز باعث تغییر رنگ دندان می باشد که بهتر است هرسال به متخصص ترمیمی دندان مراجعه کنید.

 • بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان همانطور که می دانید اصلی ترین دلیل سلامت دندان ها، لثه و در کل دهان می باشد که طرف نظر از رعایت کردن آن موجب ایجاد پوسیدگی دندان و ایجاد حفره هایی می شودشده در نهایت سبب کاهش ماندگری ونیر کامپوزیت می شود. و در برخی موارد شاهد افتادن ونیر از روی دندان هستیم.

 • دندان قرچه

دندان قرچه سبب ساییده شدن دندانها روی  یکدیگر می شود. درنتیجه فشار زیادی بر کامپوزیت دندان وارد شده و طول عمر آن را کاهش می دهد.

 • برند و جنس کامپوزیت دندان

در کلینک های دندانپزشکی انواع مختلفی از کامپوزیت وجود دارد از آنجایی که باید از یک جنس و برند معتبر و مقاوم استفاده کرد، دکتر مریم محمدی هرگز از جنس نامرغوب استفاده نمی کند و میتواند در این زمینه از طریق تماس با ما از وی مشاوره دریافت کنید.

 • روش نصب و نوع کامپوزیت روی دندان ها

یکی از مهم ترین عامل افزایش طول عمر کامپوزیت را می توان به روش نصب آن نسبت داد، برای شروع این روش لازم است که دندانپزشک متخصص شما دندان را از هرگونه آلودگی رها سازد و سپس مواد کامپوزیت را بر روی دندان به گونه ای که با مینای دندان پیوند بخورد شکل می دهد.

عوارض کامپوزیت دندان

بهترین مارک کامپوزیت دندان

از آنجایی که در ایران برندهای کامپوزیت زیادی وجود دارد. از جمله بهترین مارک های آن می توان به کامپوزیت های ژاپنی با مارک های Kuraray، Geanial و … کامپوزیت های ۳M و Bisco و Cosmedent آمریکایی در بسیاری از دندانپزشکی ها استفاده می شود و کیفیت خوبی دارند، اشاره کرد.

و همینطور برندهای Ultradent و ایویکولار آی پی اس جزء بهترین برندهای کامپوزیت هستند. حتی کامپوزیت های کره ای نیزمورد تایید هستند.

انواع برندهای دیگری از جمله Coltene، DMG America، DMP Dental، Ivoclar Vivaden، Kerr، Tokuyama Dental America و SDI در بازار وجود دارند اما بهترین مارک کامپوزیت دندان، اسامی بود که در بالا ذکر شد.

مزایای کامپوزیت چیست؟

پرکردن های کامپوزیت که روز به روز محبوب تر می شوند و اغلب ترجیح داده می شوند، امکان درمان پوسیدگی دندان را بدون ایجاد نگرانی های زیبایی را فراهم می کنند. فرآیند پر کردن باعث کاهش میزان باکتری در دهان می شود. بنابراین خطر پوسیدگی و عفونت دندان نیز کاهش می یابد. علاوه بر این، پرکننده های کامپوزیت به ساختار دندان متصل می شوند و از دندان حمایت می کنند. پر کردن کامپوزیت برای درمان پوسیدگی و همچنین برای ترمیم دندان های شکسته، ترک خورده یا فرسوده استفاده می شود.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت هر واحد کامپوزیت ژاپنی

یکی از نگرانی های عموم مردم برای کامپوزیت کردن دندان ها، قیمت آن است البته لازم به ذکر است که هر شخصی در تمامی سطح اجتماعی جامعه می تواند از کامپوزیت و فواید آن بهره مند شود، باید این نکته را مد نظر داشته باشید که عوامل زیادی نظیر، مهارت متخصص دندانپزشک، برند مواد پر کننده، دستگاه استفاده شده موثر می باشد که می توانید با مراجعه و تماس گرفتن با مطب دکتر مریم محمدی از قیمت کامپوزیت دندان 1402 مطلع شوید.

کامپوزیت دندان در کرج

عوارض کامپوزیت دندان

در برخی موارد ممکن است کامپوزیت موجب التهاب لثه شود که لازم است به سرعت به دندانپزشک مراجعه کنید، یکی عوارضی که ممکن است دچار شوید کامپوزیت دندان، افزایش حساسیت در دندانها و مشکل در تنظیم دندانهای جدید می باشد که موجب تغییر در اندازه و شکل دندان ها می شود. البته این عوارض موقت می اشد و جا هیچ نگرانی نیست. اگر برای قرار دادن کامپوزیت دندان تراشیدن مینای دندان انجام شود می توان گفت کامپوزیت ونیر بدون عوارض نخواهد بود و در صورت مراقبت ناصحیح در این موارد ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود. از آنجایی که کامپوزیت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که نیاز به مهارت بالای دندانپزشک دارد و مواد کامپوزیتی روی دندان بیمار و توسط دندانپزشک ساخته می شود از این روی مهارت و تجربه ی دندانپزشک در کامپوزیت دندان بسیار حائز اهمیت است و کارکردن با مواد کامپوزیت کار دشواری است که اگر با دقت  بی نقص انجام نشود ناراضایتی بیمار را برای شما به همراه داد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید