X

راهنمای خرید بهترین مسواک

09373495759 موبایل
انتخاب مسواک خوب

حفظ بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت کلی ما دارد. مسواک، البته، بخشی ضروری از روال بهداشت دهان و دندان ما است، اما کدام مسواک بهتر است؟ هنگام انتخاب مسواک مناسب برای خود، مهم است که نوع مو، نوع مسواک و شکل کلی، کیفیت و راحتی را در نظر بگیرید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

انتخاب مسواک خوب برای سلامت دهان و دندان و مینای دندان بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل توجه به نکاتی در انتخاب مسواک مهم است. انواع مختلفی از مسواک ها وجود دارد. دندانپزشک شما می داند که با توجه به وضعیت دندان ها، ساختار فک و حساسیت دندان، مسواک مناسب شما باید چیست بنابراین می توانید برای انتخاب بهترین مسواک از دندانپزشک استفاده کنید. به طور کلی، دندانپزشکان مسواک های با موهای نرم را توصیه می کنند زیرا بدون آسیب رساندن به دندان ها، پلاک و مواد زائد را از بین می برند. برس های سر کوچک نیز ترجیح داده می شوند. زیرا برس هایی با سرهای کوچک می توانند به تمام قسمت های دهان به خصوص دندان های عقبی نفوذ کنند. این یکی از نکات مهم برای مراقبت مناسب از دهان است. رعایت بهداشت دهان و دندان برای سلامت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد.  از آنجایی که مسواک بخش مهمی از روتین مراقبت از دهان شماست. بنابراین در انتخاب مسواک مناسب باید جزئیات مختلفی از جمله نوع پرز، شکل کلی، کیفیت و راحتی مسواک را در نظر گرفت. در غیر این صورت، انتخاب مسواک نامناسب می تواند آسیب بیشتری به سلامت دهان و دندان شما وارد کند. به همین دلیل است که باید مسواکی را انتخاب کنید که با تمام ویژگی هایی که دارد از نرمی موها گرفته تا اندازه سر، به طور موثر با پوسیدگی ها و باکتری ها مبارزه کند.با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید، ما در این مقاله به انواع مسواک و راهنمایی به انتخاب مسواک خوب برای دندان های شما پرداخته ایم.

انواع برس مسواک

مسواک خوب ایرانی

از انواع مسواک از نظر برس می توان به مسواک با موهای نرم، مسواک با موهای متوسط ​​و مسواک با موهای سفت و همچنین برس های گرد و غیر گرد اشاره کرد. ممکن است فکر کنید که موهای سخت باعث تمیزتر شدن دندان‌های شما می‌شوند، اما در واقع می‌توانند بیش از حد دندان‌ها را تمیز کنند. اگر موهای برس خیلی سفت است و مسواک شما به شدت مسواک می زند و فشار زیادی وارد می کند، در واقع می توانید مینای دندان خود را خراش دهید و به آن آسیب بزنید. همچنین می تواند باعث عقب نشینی لثه های شما شود. در واقع فشار زیادی برای از بین بردن آفت از روی دندان شما نمی‌طلبد، بنابراین برای بیشتر افراد، موهای نرم و گرد بهترین گزینه هستند. آن‌ها دندان‌های شما را بدون ضرر بیشتر از فایده تمیز می‌کنند. در ادامه به انواع مسواک از نوع دندانه پرداخته ایم.

مسواک های سخت

به مسواک هایی که دارای  الیاف و دندانه های کوتاه و خیلی ضخیم هستند، مسواک سخت می گویند که اغلب مردم بر این باورند که این نوع مسواک ها جرم ها و پلاک های دندان را از بین می برند اما این یک باور غلط می باشد که زیاد اصولی نمی باشد زیرا ممکن است الیاف و برس سفت این نوع مسواک به لثه ها وفضای بین دندان ها آسیب جدی وارد کند و از طرفی می توان گفت ب دلیل داشتن الیاف های سفت توانایی تمیز کردن تمامی نقاط دندان را ندارد برای جلوگیری از خونریزی لثه ها بهتر است از استفاده از این مسواک دوری کنید.

مسواک های نرم

این نوع مسواک ها دارای الیاف یا دندانه های نازک، بلند و ظریف می باشد که به معنای بهترین نوع مسواک می باشد البته این نکته را حتما مد نظر خود داشته باشید که به دلیل داشتن برس های نرم نیاز به تعویض سریع تر می باشد که توانایی تمیز کردن بخش های داخلی و خارجی دندان می باشد و همین چرخش سریع و راحت برس ها جزء ویژگی های بسیاز مثبت این مسواک است.

مسواک متوسط

 مسواک های متوسط یک مسواک مناسب بوده و گزینه ی خوبی برای تمیز کردن دندان ها می باشد،  الیاف این نوع از مسواک ها در حالت متوسط قرار داشته و به خوبی می تواند دندان ها را تمیز کند. این نوع مسواک ها به لثه و فضای بین دندانی آسیب وارد نمی کند و توانایی تمیز کردن فضاهای بین دندانی است بیشتر دندانپزشک ها توصیه به انتخاب این نوع از مسواک نموده و آن را به دلیل داشتن ویژگی های یک مسواک مناسب بسیار انتخاب مناسبی است.

   

اصول مسواک زدن چیست؟

در واقع مسواک کار ساده ای دارد: باید پلاک ها و باکتری ها را از روی دندان ها و لثه ها پاک کند قبل از اینکه به مینای دندان آسیب برساند یا باعث بیماری لثه و التهاب لثه شوند.

ویژگی و خصوصیات یک مسواک خوب چیست؟

انواع برس مسواک

همانطور که می دانید مسواک با شکل‌ها، اندازه‌ها و مدل‌های بسیار زیادی موجود است، همانگونه که ذکر شد مسواک زدن یک بخش ضروری از مراقبت روزانه از دهان است و انتخاب مسواک مناسب اولین قدم برای حفظ این عادت به بهترین شکل ممکن است علاوه بر این استفاده ی روزانه از نخ دندان نیز بسیار حائز اهمیت است. اما بهترین مسواک برای این کار به چیزهای مختلفی بستگی دارد که مخصوص شماست. ادامه مطلب را از ندهید تا به ویژگی های یک مسواک خوب مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح مسواک زدن

 در واقع بهترین مسواک که از نظر علمی دارای ویژگی های ایده آل است باید دارای ویژگی های زیر باشد.

 1. دسته های موی گرد داشته باشد،
 2. نرم باشد،
 3. موهای کوتاه شده کمی منحنی داشته باشد،
 4. یک سر برس کوچک داشته باشد،
 5. بین سر برس و دسته باید زاویه کمی وجود داشته باشد.

ویژگی هایی را که بهترین مسواک را توصیف می کند را یکی یکی در متن زیر بررسی کرده ایم

نکاتی برای انتخاب بهترین مسواک

نحوه صحیح مسواک زدن

 • اندازه سر قلم مو

اندازه سر مسواک مهم است زیرا می تواند بر کیفیت مسواک زدن شما تأثیر زیادی بگذارد. سر برس ها در اندازه های مختلفی وجود دارند،  این به شما این امکان را می دهد که برای حداکثر تمیز کردن، قسمت های بالایی، جلو و پشت دندان های خود را با بیشترین میزان دسترسی تمیز کنید.

سر برس های بزرگتر نیز در دسترس هستند که برای اکثر افراد ایده آل نیست و می توانند رسیدن به مکان هایی که تمیز کردن آنها سخت است مانند دندان های آسیاب پشت دهان شما را دشوارتر کنند.

 •  دسته مسواک

باید غیر لغزنده و قابل انعطاف باشد. به این ترتیب دامنه حرکت مسواک بیشتر می شود و به مکان های صعب العبور در دهان راحت تر می رسید. شکل سر و شکل موها به اندازه دسته مسواک مهم است. پایه برس باید نوک تیز یا مستطیلی باشد. موهای برس باید نرم، با انتهای بیضی شکل و صیقلی باشد. در غیر این صورت ممکن است دندان های شما در اثر پرزها آسیب ببینند. نکته مهم دیگر در انتخاب مسواک اندازه مسواک است. اندازه و شکل مسواک باید با ساختار و اندازه دهان مناسب باشد. برس های کودکان و بزرگسالان نباید یک اندازه باشند.

 • نوع برس

دندان‌های شما ممکن است برای شما سخت به نظر برسند، اما در واقع می‌توانند توسط غذاهای شیرین، نوشیدنی‌های اسیدی یا مراقبت ضعیف از دهان ضعیف شوند. استفاده از مسواک با موهای متوسط ​​یا سفت می‌تواند با آسیب رساندن به لثه، سطح ریشه و مینای دندان که از دندان‌های شما محافظت می‌کند، اوضاع را بدتر کند.

 • استحکام برس

 برس های سخت یا نرم یکی دیگر از بحث های رایج در بین مصرف کنندگان است که بسیاری به اشتباه معتقدند که موهای سفت تر کار بهتری برای تمیز کردن دندان های شما انجام می دهند. در واقع، موهای سفت می توانند به دندان ها و لثه های شما آسیب بزنند. در عوض، موهای نرمی را انتخاب کنید که به همان اندازه در تمیز کردن دندان‌های شما مؤثر است و این کار را بدون تحریک لثه‌ها یا کمک به عقب‌رفتن خط لثه انجام می‌دهد.

 • موهای برس

در حالی که موهای صاف ممکن است به اندازه انواع گرد شده احساس تمیزی در دهان شما ایجاد کنند، ممکن است بیشتر از اینکه فایده داشته باشند ضرر داشته باشند. موهای با نوک تیز و دندانه دار با بریدن لثه ها بیشتر آسیب می بینند که می تواند احتمال عفونت و التهاب شما را افزایش دهد.

به همین دلیل است که باید حتما یک مسواک با موهای گرد بخرید. آنها نه تنها به محافظت از لثه های شما در برابر عفونت و التهاب کمک می کنند، بلکه اگر لثه های حساسی دارید بهترین گزینه هستند.

enlightenedنکته: 

به یاد داشته باشید که تعویض منظم مسواک ها به حفظ سطح بالایی از بهداشت دهان و دندان کمک می کند زیرا تحقیقات بالینی نشان می دهد مسواک جدید می تواند تا 30 درصد بیشتر از مسواک سه ماهه پلاک را از بین ببرد

چه مدت باید از مسواک استفاده کرد؟

مسواک را می توان به طور متوسط ​​برای 2 یا 3 ماه استفاده کرد. با استفاده منظم، مسواک قدیمی می شود. این باعث می شود که عملکرد قدیمی خود را از دست بدهد و مفید نباشد. ملاک عدم ارائه منفعت این است که به همه دندان ها نرسد و فرآیند پاکسازی انجام نشود. البته حتی اگر از مسواک به طور مرتب استفاده نشود، باکتری ها در ناحیه ای که قرار دارد تشکیل می شوند. بنابراین باید حداکثر بعد از 4 ماه تعویض شود. در این فرآیند، موهای مسواک نیز خم می شوند و بنابراین نیاز به تعویض دارند. اگر از مسواک با موهای خم شده استفاده شود، هیچ فایده ای نخواهد داشت. اما اگر حداقل هر 4 ماه یکبار تعویض شود، از مسواکی استفاده می شود که پلاک های سطح دندان و لثه را با بهترین عملکرد تمیز می کند.

مسواک برقی

قیمت مسواک برقی

برای استفاده از مسواک در طول روز باید این نکته را در نظر داشته باشید که ابتدا باید شما نحوه صحیح مسواک زدن را بلد باشید تا به بهترین شکل مکن بتوانید بهداشت دهان و دندان و خو را رعایت کنید. مسواک برقی دارای قابلیت هایی است که از جمله این ویژگی ها می توان به اخطار آن هنگام فشار زیاد به دندان اشاره کرد.

طرز استفاده از مسواک برقی

 1. ابتدا از داشتن شارژ اطمینان حاصل فرمایید
 2. استفادهی راحت مسواک
 3. و لازم است که تایمر مسواک دقت کنید
 4. توجه داشته باشید که روی هر دندان حداقل۴ ثانیه مسواک را نگه دارید
 5.  چندماه یکبار سری مسواک را تعویض کنید

برخی از خدامت ارائه شده کلینک دندانپزشک زیبایی و ترمیمی دکتر مریم محمدی:

روکش دندان

لمینت سرامیکی

ونیر کامپوزیت

ایمپلنت دندان

اصلاح طرح لبخند

بلیچینگ دندانامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید