X

درمان سیاه شدن دندان ها ناشی از قطره آهن (کودکان و بزرگسالان)

09373495759 موبایل
از بین بردن سیاهی دندان بر اثر قطره آهن

سیاه شدن دندان ها اصلی ترین عوارضی است که استفاده از قطره آهن برای کودکان دارد، در این مقاله قصد داریم به علت استفاده از قطره آهن و درمان سیاه شدن دندان ها بپردازیم... ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

یکی از نگرانی های مردم هنگام استفاده از قطره آهن برای سلامتی کودک عوارض آن است که سیاه شدن دندان های فرد را به دنبال دارد و این موجب آزرده شدن خاطر والدین می شوند، از آنجایی که کودکان دارای لبخندهای دوست داشتنی و جذابی هستند خانواده ها دوست دارند دندان فرزندشان نیز سفید و بدون لک باشد. البته ناگفته نماند که مصرف قطره آهن دارای فوایدهای بسیاری برای نوزاد شما است، با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید تا به علت استفاده از قطره آهن برای کودک و از بین بردن سیاهی دندان در خانه مطلع شوید.

دلیل استفاده از قطره آهن برای کودک

درمان سیاهی دندان بر اثر قطره آهن

داشتن فقر آهن و کم خونی یک مشکلات جدی و همینطور شایع در سلامتی است که موجب ناتوانی برای کودک و زن باردار می شود و حتی در برخی موارد باعث مرگ فرد می شود در واقع می توان می گفت که داشتن فقر آهن دارای عواقب های بدی برای کودک شما بوده که در ادامه به انواع آن می پردازیم...

  • کم خونی فقر آهن بر رشد نوزادان و کودکان تأثیر می گذارد و مقاومت در برابر عفونت ها را کم می کند.
  •  فقر آهن در دوران نوزادی و کودکی رشد روانی حرکتی و شناختی را به تاخیر می اندازد و بر سطح هوش تاثیر منفی می گذارد.
  • کودکان کمتر از 2 سال مبتلا به کمبود آهن دارای مشکلات تنظیم و تعادل هستند و این کودکان بیشتر درونگرا و خجالتی رفتار می کنند. چنین عواملی ممکن است در توانایی کودک در تعامل با محیط و یادگیری اختلال ایجاد کند و همچنین توانایی های ذهنی او را کم رنگ کند

در نظر داشته باشید که پیشگیری از فقر آهن در دوران نوزادی و کودکی بسیار حائز اهمیت است و لازم است هر چه زودتر در راستای بهبودی فرزندتان اقدام کنید.

سیاهی دندان کودک

از 4 ماهگی نوزادتان، باید قطره آهن را به دفعات، مقدار و زمان توصیه شده توسط پزشک خانواده خود مصرف کنید، مکمل آهن به صورت قطره برای کودکان تجویز می شود و به رنگ ها قرمز و قهوه ای تیره می باشد و سیاهی دندان کودک ممکن است پس از مصرف و یا بعد از گذشت زمان رخ دهد و حتی در برخی موارد ممکن است به روی دندان نیز تاثیر بگذارد

جلوگیری از سیاه شدن دندان کودک بر اثر قطره آهن

اگرچه مصرف قطره آهن از خاصیت های فراوانی برای فرد برخور ار است اما نمی شود این نکته را در نظر نگرفت که موجب سیاه شدن دندان ها می شود بنابراین لازم است تا با راهکار هایی از این اتفاق جلوگیری کنید در ادامه به برخی از این روش ها می پردازیم...

  • از ابتدایی ترین و ساده ترین روش ها برای جلویگیری از سیاه شدن دندان های کودک این است که قطرا را از طریق نی به کودک بدهید با این کار از تماس قطره آهن با دندان های کودک جلوگیری کرده اید.
  • یکی از بهترین راه حل ها برای پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک و نوزاد است که قطره آهن را در آبمیوه ای که سرشار از  ویتامین ث هستند مانند آب پرتقال بی افزاید که این امر موجب جذب آهن بوده و لازم است بدانید هرگز قطره آهن را با شیر ترکیب نکنید زیرا مانع از جذب آهن می شود.
  • برای جایگزین کردن قطره آهن می توانید از مواد غذایی فراوانی که سرشار از آهن هستند بهره مند شوید که از انواع آن ها میتوان به اسفناج، گوشت قرمز و کلم بروکلی اشاره کرد که برای درمان فقر آهن به طور طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان سیاهی دندان ناشی از قطره آهن

پاك كردن لكه قطره آهن روی دندان

برای کاهش تغییر رنگ دندان پس از مصرف قطره آهن لازم است دوبار در روز مسواک بزنید، یکی دیگر از روش های درمانی رفع سیاهی دندان کودک استفاده از خمیر جوش شیرین است که می توانید مانند خمیر دندان از استفاده کنید و اگر کودک شما از مزه این خمیر خوشش نیامد نیازی به نگرانی نیست به راحتی می توانید مقداری از خمیر را به یک دستمال مرطوب بمالید و سپس با انگشت خود دندانی که تغییر رنگ داده است را بشویید.

اگر مقداری تغییر رنگ دندان ها با این موارد حل نشد با دندانپزشک مشورت کنید و اقدام به درمان کنید.

روش بلیچینگ دندان برای کودکان توسط دندانپزشک توصیه نمی شود زیرا در برابر این روش دندانپزشکی دندان های شیری کودک علاوه بر اینکه مقاومت و تحملی ندارد و موجب نابودی و از بین رفتن مینای دندان نیز می شود توصیه هایی که دندانپزشکان ارائه می دهند به شرح زیر است:

پس از مراجعه به مطب دندانپزشک برای درمان، ابتدا دندانپزشک ترمیمی و زیبایی شروع به معاینه دنان های کودک می کند تا علت اصلی سیاهی دندان فرد را بیابد و در همی راستا برای پیدا کردن دلیل اصلی سیاهی دندان از والدین کودک نیز سوالاتی را می پرسند تا تشخیص درست را بدهند تا در نتیجه بهترین درمان را برای شما ارائه دهند. در برخی موارد سیاهی شدن دندان علت ژنتیکی داشته باشد دان پزشک با استفاده از لمینت دندان و روکش دندان این مشکل را بر طرف می کنند، اگر علت سیاه شدن دندان ها پوسیدگی دندان باشد در چنین شرایطی پزشک آن قسمت دندان که سیاه و پوسیده شده رابرداشته و سپس با استفاده از مواد مخصوص پر می کند.

رفع سیاهی دندان بزرگسالان

رفع سیاهی دندان ناشی از قطره آهن در بزرگسالان

برای درمان سیاهی دندان ها در سنین بزرگسالی دندانپزشک استفاده از روش بلیچینگ را پیشنهاد می کنید و شما می توانید با مراجعه و معاینه اقدام به بلیچینگ دندان در کرج کنید.

همچنین بخوانید: کامپوزیت دندان در کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید