X

انواع نوشیدنی های مضر برای دندان +عوارض

09373495759 موبایل
نوشیدنی های مضر برای دندان

گاهی اوقات ممکن است لک‌های زیادی بر روی دندان وجود داشته باشد. اصلا مهم نیست در طول روز چقدر مسواک می‌زنید، این لک‌ها به نظر از بین نمی‌روند. حتما می‌دانید که موادی همچون قهوه، نوشابه، توت‌ها، سس سویا ، سرکه بالزامیک می‌توانند رنگ دندان‌های شما را تغییر دهند.

 

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

تمام مواد غذایی و خوراکی هایی در در طول روز مصرف می کنید به طور مستقیم روی دندان های شما تاثیر می گذارند بنابراین باید بدانید که کدام غذاها، نوشیدنی و خوارکی ها چقدر به دندان های ما آسیب می رسانند. به خصوص برای دندان ها، مضرترین و باید از آن اجتناب کرد، اسید موجود در غذا و نوشیدنی بسیار برای دندان ها مضر است و باید به طور جدی از مصرف آن ها اجتناب کنید. البته اسید را می‌توان مستقیماً در غذاها یافت یا از تبدیل کربوهیدرات‌های موجود در غذاهایی که می‌خوریم توسط باکتری‌های دهان به اسید تشکیل می‌شود. لازم است از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی کربوهیدرات ها و اسیدهایی هستند که بیشترین آسیب را به دندان ها می رسانند خودداری کنید. با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید در ادامه این مقاله به نوشیدنی های مضر برای دندان ها پرداخته ایم.

دکتر دندانپزشک زیبایی و ترمیمی در کرج

عوارض نوشیدنی های گاز دار روی دندان

بافت های دهان و دندان نه تنها برای تغذیه، بلکه برای سلامت جسمی و زندگی اجتماعی ما بسیار ارزشمند هستند. ما باید به این ساختار مهم دندان ها و نحوه ی مراقبت از آنها توجه کنیم. یکی از این موارد مسواک زدن منظم دندان ها است. مسواک زدن باید حداقل 2 بار در روز و با تکنیک صحیح انجام شود. مسواک زدن با تکنیک اشتباه، استفاده از خمیر زیاد و مسواک زدن بیش از سه بار در روز نیز می تواند به دندان آسیب برساند. در صورت توصیه پزشک ممکن است برس های رابط و نخ دندان برای شما ضروری باشد.

همچنین بخوانید:  نحوه صحیح مسواک زدن

علاوه بر این موارد، با بررسی های روتین دندانپزشکی گام بزرگی برای سلامت دندان های خود برمی دارید. در کنترل ها نه تنها پوسیدگی دندان، بلکه عادات مسواک زدن و عادات خوردن و آشامیدن شما نیز ارزیابی می شود. علاوه بر عواملی که در بالا ذکر شد، برخی غذاها و عادات نیز می توانند به دندان آسیب بزنند که در ادامه به انواع آن می پردازیم...

نوشیدنی های مضر برای دندان شامل جه مواردی می شود؟

نوشیدنی برای دندان درد

  • الکل:

بزاق اولین دفاع ما برای کاهش اثر پلاک و اسید در دهان است. بنابراین هر چیزی که باعث خشکی دهان شود برای دندان مضر است. الکل نیز نوشیدنی است که نباید از آن استفاده کرد زیرا باعث خشکی دهان می شود.

  •  آب میوه:

آب میوه ها به دلیل ساختار اسیدی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. اما البته اشتباه است که بگوییم برای سلامت دندان خود آب میوه ننوشید. زیرا فواید میوه برای سلامتی ما بی پایان است. بهتر است بعد از نوشیدن آب، دهان خود را با آب بشویید.

  •  نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی

شاید فکر کنید استفاده از نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی به خصوص قبل از ورزش مفید است. اما به یاد داشته باشید که این نوشیدنی ها که حاوی مقدار زیادی قند هستند به دندان آسیب می رسانند.

  • قهوه

قهوه نیز یکی از نوشیدنی هایی است که باعث ایجاد لکه روی دندان ها و زرد شدن آن ها می شود. با این حال، با کمال تاسف بیان می کنیم که اثر قهوه کمی ماندگارتر از سایر نوشیدنی ها است. در این مرحله ما نمی گوییم نوشیدن قهوه را متوقف کنید، بلکه می توانید عادت کنید بعد از قهوه یک لیوان آب بنوشید. علاوه بر این، اگر در قهوه خود شکر بریزید، ترک آن مفید است.

تاثیر انواع چای روی دندان ها

هر نوع چای تاثیر متفاوتی روی دندان ها دارد. مشخص شده است که نوشیدن چای سبز اثرات مثبتی بر سلامت لثه و جلوگیری از پوسیدگی دارد. چای سیاه دم کرده دارای pH بیش از 5.5 است که آن ها را برای مینای دندان ایمن تر می کند، بنابراین مصرف زیاد آنها اشکالی ندارد. از طرف دیگر، بسیاری از چای های سرد دارای pH پایینی هستند، بنابراین می توانند اثرات مضری بر مینای دندان داشته باشند. در عین حال، برخی از چای های سرد جایگزین سالمی برای دندان ها نیستند زیرا حاوی سطوح بالایی از قند هستند.

  • نوشابه

نوشیدنی های مضر دندان

نوشابه به عنوان یک نوشیدنی مفید و بی گناه در بین مردم دیده می شود. با این حال، نوشابه های میوه ای حاوی قند و اسید هستند که به زنان آسیب می رساند. در واقع، یک بطری نوشابه بیش از مقدار توصیه شده روزانه قند دارد. همچنین، در بسیاری از نوشابه‌ها اسید فسفریک یا سیتریک اضافه می‌شود تا نوشیدنی آن‌ها لذت‌بخش‌تر و راحت‌تر باشد، که می‌تواند مینای دندان‌ها را از بین ببرد.

  • آب لیمو

آب لیمو که اخیراً به خصوص برای کاهش وزن زیاد مصرف می شود، برای دندان ها کابوس است. به دلیل ساختار اسیدی لیمو، به مینای دندان آسیب می رساند و هم باعث پوسیدگی دندان و هم ظاهر شدن لایه زرد زیر لایه دندان می شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید