مراقبت های پس از کشیدن دندان عقل و دندان جراحی شده

09373495759 موبایل
مراقبت های پس از کشیدن دندان

همه ی افراد بعد از کشیدن دندان هایشان دچار درد و خون ریزی می شود که در این مقاله قصد داریم به علت و مراقبت هایی که لازم است پس از کشیدن دندان رعایت کنید، پرداخته ایم ادامه مطلب را از دست ندهید...

برای گرفتن مشاوره رایگان از دکتر مریم محمدی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

مراقبت های بعد از کشیدن دندان یکی از مهم ترین مسائلی می باشد که باید حتما پس از کشیدن دندان خود در نظر داشته باشید، از آنجایی که ریشه های برخی دندان ها ممکن است عمیق تر باشد و درنهایت نیاز به مراقبت و ترمیم در مدت زمان طولانی تر داشته باشد. البته اهمیت مراقبت پس از کشیدن دندان بسیار حائز اهمیت است زیرا از لخته شدن خون نیز در سوکت محل دندان قبلی نیز جلوگیری می کند. کشیدن دندان یکی از آخرین انتخاب های همه دندانپزشکان است. در صورت امکان، تمام درمان های ترمیمی دندان انجام می شود. در برخی موارد چاره ای جز کشیدن دندان وجود ندارد. در این مطلب در مورد مسائلی صحبت می کنیم که برای جلوگیری از موقعیت هایی مانند عفونت و درد شدید که اغلب پس از کشیدن دندان ایجاد می شود، باید بدانید. با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید به انواع مراقبت و علت کشیدن دندان در این مقاله پرداخته ایم.

کشیدن دندان چیست؟

مراقبت های پس از کشیدن دندان

کشیدن دندان ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد. اما باید دانست که درمان های دندانی از نظر سلامت دهان و دندان چقدر اهمیت دارد. بنابراین آنچه باید پس از کشیدن دندان مورد توجه قرار گیرد یکی از مسائلی است که هر فردی که دندان خود را می کشد باید آن را بیاموزد. البته باید قبل از کشیدن دندان به بیماران اطلاع داده شود. به عنوان مثال، قبل ازکشیدن دندان، نباید از داروی دیگری غیر از داروهای توصیه شده توسط پزشک استفاده شود. ضمناً در صورت وجود بیماری، مشکلات سلامتی خود مانند قلب، قند و فشار خون را با پزشک در میان بگذارد.کشیدن دندان توسط دندانپزشک یا جراح دهان به عنوان یک عمل سرپایی نسبتا سریع با بی حسی موضعی، عمومی، داخل وریدی یا ترکیبی انجام می شود.
شایع ترین این علل این است که دندان ها به دلیل ضربه یا پوسیدگی بیش از حد آسیب دیده اند و قابل ترمیم نیستند. علاوه بر این، دندانپزشکان ممکن است کشیدن دندان برای آماده سازی اولیه در دهان را مناسب بدانند، به خصوص در مواردی که بسیاری از دندان ها به طور کامل در فک قرار نمی گیرند و نیاز به درمان ارتودنسی دارند. در موارد مشابه، کشیدن دندان نهفته را می توان برای دندان هایی که بالای لثه بیرون نیامده اند یا برای دندان عقل انجام داد.

همچنین بخوانید» ترمیم همرنگ دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

 • در ابتدا لازم است که حداقل تا نیم ساعت دهان خود را نشویید. شستشوی دهان از تشکیل لخته های خونی جلوگیری می کند که باعث بهبودی پس از کشیدن می شود و باعث تاخیر در بهبود زخم می شود.
 • پس از کشیدن دندان، تامپون قرار داده شده توسط دندانپزشک را به مدت 15 تا 20 دقیقه محکم گاز بگیرید و به طور معمول قورت دهید. تجمع بزاق در دهان و تف کردن مداوم می تواند از تشکیل لخته خون جلوگیری کرده و باعث ادامه خونریزی شود.
 • خونریزی، که ممکن است به صورت نشت باشد، می تواند برای 6-24 ساعت ادامه یابد. خون می تواند بزاق شما را لکه دار کند. بنابراین، اگر فکر می کنید خونریزی بیش از حد دارید، وحشت نکنید. در این مورد می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • ممکن است بعد از عمل احساس درد کنید. با مشورت پزشک می توانید مسکنی غیر از آسپرین مصرف کنید. به خصوص وقتی بی حسی شما از بین می رود، درد ممکن است به بالاترین حد خود برسد، نگران نباشید.
 • در صورت امکان یک بالش بلند زیر سر خود بگذارید و پس از کشیدن دندان استراحت کنید. از گرفتن حمام آب گرم خودداری کنید.
 • تا زمانی که بی حسی دهانتان برطرف نشود، چیزی نخورید، ممکن است ناخودآگاه نواحی بی حس را گاز بگیرید و باعث آسیب شوید.
 • 24 ساعت پس از کشیدن دندان، اقدامات عادی مراقبت از دهان را از سر بگیرید.
 • اگر بعد از کشیدن دندان دچار تورم در صورت، درد بعد از کشیدن دندان، خونریزی بیش از 24 ساعت، طعم و بوی بد در دهان شدید، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر دندان شما پس از کشیدن دندان با جراحی یا بخیه شده است، قرار ملاقات کنترل را فراموش نکنید.
 • از آنجایی که دندان ها به استخوان فک چسبیده اند، استخوان پس از کشیدن بیرون می آید. به همین دلیل ممکن است فکر کنید که تکه ای از دندان کشیده شده باقی می ماند. این ناحیه را با زبان یا هیچ جسمی لمس نکنید. در عرض چند روز، استخوان در معرض لثه شما پوشیده می شود.
 • از مصرف غذاهای تند که می تواند باعث تحریک محل استخراج شود، خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت پس از سیگار و الکل مصرف نکنید.

درمان تورم بعد از کشیدن دندان عقل

لخته خون بعد از کشیدن دندان

یخ را تا دو روز به مدت 20 دقیقه و سپس 20 دقیقه استراحت به طور متناوب در قسمت بیرونی دهان خود قرار دهید تا تورم، کبودی یا هر درد به حداقل برسد. قبل از کشیدن دندان، اگر دندان شما عفونی شده باشد، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که به جای یخ از کمپرس گرم و مرطوب استفاده کنید.

برخی نکات که باید پس از کشیدن دندان رعایت کنید:

بهداشت دهان:
در دو ساعت اول بعد از جراحی خوردن و آشامیدن را محدود کنید و بقیه روز را استراحت کنید. دهان خود را به شدت شستشو ندهید تا لخته خون از بین نرود. همچنین از ورزش شدید و سیگار کشیدن به مدت چند روز یا تف کردن بیش از حد در روز جراحی یا تا زمانی که خونریزی ادامه دارد خودداری کنید. پس از 12 ساعت، می توانید به آرامی دهان خود را با آب نمک یا یک دهان شویه رقیق شده شستشو دهید. در شب جراحی دندان های خود را با دقت مسواک بزنید، اما تا حد امکان از ناحیه عمل شده دوری کنید

تغذیه:
پس از قطع خونریزی، مقدار زیادی نوشیدنی گرم یا سرد بنوشید تا هیدراته بمانید. همانطور که گروه جراحی دهان ریدینگ توصیه می کند، باید با یک رژیم غذایی منظم، نوشیدنی های شفاف و غذاهای نرم شروع کنید. علاوه بر سبزیجات، گوشت و میوه های مایع شده در مخلوط کن، بهتر است پودینگ، تخم مرغ، پوره سیب زمینی و غلات پخته شده را ترجیح دهید. باید در مصرف نوشیدنی های گازدار و غذاهایی مانند ذرت بو داده، بادام زمینی و ماکارونی که ممکن است ذرات در دهان باقی بگذارند، احتیاط کرد تا از جابجایی لخته خون جلوگیری شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید