دلایل شکستن روکش دندان چیست؟

09373495759 موبایل
دلایل شکستن روکش دندان

زمانی که دندان به قدری آسیب دیده است که یک پر کردن ساده دیگر کافی نیست، می توان دندان را با استفاده از روکش دندان تقویت و بازسازی کرد. تاج در واقع یک "کلاه" است که دندان بیمار را می پوشاند.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

برای بسیاری از افراد داشتن دندان های زیبا نماد سلامتی، جذابیت و موفقیت است. داشتن یک لبخند زیبا یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی صورت است با این حال اگر برخی از دندان های شما آسیب دیده باشد، روکش دندان یک راه حل درجه یک برای نجات دندان های شما است. روکش دندان یک دندان مصنوعی برای محافظت از دندانی است که هنوز سالم یا از بین رفته است. دندانی که در اثر پوسیدگی یا پرکردگی زیاد ضعیف شده است، یا محافظت از دندانی که آسیب قابل توجهی دیده است، کاملا ضروری است. با پوشاندن قسمت باقیمانده دندان، تاج دندان قسمت تاجی آن را بازسازی می کند. بنابراین این فرآیند از دندان شما در برابر حملات جدید محافظت می کند و از کشیدن کامل آن جلوگیری می کند.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان در واقع نوعی ترمیم دندان است که به طور کامل دندان را احاطه می کند. روکش ها اغلب برای بازگرداندن عملکرد، ظاهر دندان پس از عمل کانال ریشه یا محافظت از دندان ترک خورده و همچنین برای بازگرداندن شکل، اندازه و استحکام آن استفاده می شوند دلایل اصلی گرفتن روکش دندان (که به آن کلاه هم می گویند) عبارتند از: تعمیر دندان شکسته، جلوگیری از حرکت دندان، پنهان کردن تغییر رنگ، محافظت از دندان ضعیف در برابر شکستن، تغییر شکل دندان. دندان قروچه را متوقف کنید و لبخند خود را بهبود بخشید.

قیمت روکش دندان

انواع روکش دندان چیست؟

روکش ها را می توان از انواع مختلفی از مواد ساخت. دندانپزشک شما می‌تواند بسته به دندانی که به روکش نیاز دارد، مواد یا ترکیبی از مواد را که برای شما مناسب است، پیشنهاد دهد. این روکش دندان می توانند از فلزهای گران بها و قیمت مناسب و سرامیک که شامل فلدسپاتیک، شیشه-سرامیک، آلومینیوم، زیرکونیامی شود، ساخته شود. علاقه سرامیک ها اساساً زیبایی شناختی است

روکش فلزی از طلا ساخته شده اند. به طور کلی، آنها برای مدت طولانی دوام می آورند، تراشه یا شکستگی ندارند. علاوه بر این، معمولاً روی دندان‌های طبیعی مخالف سایش کمتری دارند. با این حال، رنگ طلایی آنها به دندان ها ظاهری غیر طبیعی می دهد، به خصوص در دندان های قدامی.

همچنین بخوانید: روکش دندان طلا

روکش کامپوزیت طبیعی به نظر می رسند. آنها کمتر از تاج های چینی خرد می شوند، اما تمایل دارند در اثر جویدن سریعتر فرسوده شوند. علاوه بر این، مسواک زدن سطح بسیار صیقلی روکش‌های کامپوزیت را از بین می‌برد و در نتیجه آن‌ها راحت‌تر لکه‌دار می‌شوند.

روکش چینی طبیعی ترین ظاهر را دارند. با این حال، آن‌ها نسبت به روکش‌های فلزی یا کامپوزیت شکننده‌تر هستند و می‌توانند راحت‌تر خرد شوند. به همین دلیل است که معمولا در دندان های خلفی استفاده نمی شود.

روکش های سرامیکی به فلز ظاهری طبیعی دارند. آنها از تاج های چینی یا کامپوزیت قوی تر هستند و از این پشتی ها تراشه کمتری دارند. بسته به نحوه طراحی آنها، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که اگر لثه‌های شما نازک هستند یا لثه‌های شما عقب‌رفته هستند، فلز ظاهر شود.

چه زمانی باید روکش دندان را گذاشت؟

قرار دادن روکش دندان برای بازیابی عملکرد و زیبایی دندان در صورت پوسیدگی و گاهی اوقات برای محافظت از دندان در برابر شکستگی احتمالی توصیه می شود.

روکش دندان چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

به طور خلاصه، دندانپزشک روکش دندان را در شرایط زیر انتخاب می کند:

  1. اگر دندان شما در اثر پوسیدگی دندان ضعیف شده است
  2. در مواردی که دندان شما بسیار آسیب دیده است
  3. اگر دندان شما بدرنگ و بدرنگ است
  4. پس از انجام درمان ریشه
  5. زمانی که مینای دندان کافی برای قرار دادن روکش دندان ندارید
  6. زمانی که دندان شما به خوبی با دیگران هماهنگ نیست

پس از ارزیابی کامل شما، دندانپزشک همچنین باید نوع روکش دندانی را که برای شما مناسب است انتخاب کند.

علت شکستن روکش دندان چیست؟

وارد شدن ضربه به دندان ها و یا صورت بزرگ ترین علتشکستن روکش دندان است و گاهی ممکن است با فشار دادن و جوییدن خوراکی های سفت روکش دچار آسیب بشود، شما می توانید با مراجعه به دکتر مریم محمدی این آسیب ها را برطرف کنید. لازم است برای گرفتن مشاوره و وقت معاینه با شماره های درج شده در متن زیر تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید