X

دلایل شکستگی ریشه دندان چیست + انواع و درمان شکستگی ریشه دندان

09373495759 موبایل
شکستگی ریشه دندان

ریشه دندان به صورت های مختلفی دچار شکستگی می شود که ممکن است عمودی و افقی باشد و این شکستگی شدید یا خفیف باشد در این مقاله قصد داریم به انواع و درمان شکستگی دندان بپردازیم با سایت دکتر مریم محمدی، دکتر دندانپزشکی زیبایی در کرج همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

شکستگی ریشه دندان

شکستگی دندان وضعیتی است که در نتیجه نازک شدن مینای دندان رخ می دهد. دندان های پوسیده زمینه را برای این وضعیت فراهم می کند که باعث شکستگی دندان می شود. بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات شکستگی دندان زمانی متوجه این وضعیت می شوند که جسم سختی را که نمی تواند در دهان خود حل کند یا وقتی قطعه شکسته به بیرون پرتاب می شود، متوجه می شوند. در چنین مواردی لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و مناسب ترین و دقیق ترین برنامه درمانی دندانپزشکی را آغاز کنید. مشکل شکستگی دندان به خصوص در دندان هایی که پوسیدگی دندان دارند بیشتر است. دندان های شکسته مانند پوسیدگی نه تنها باعث اختلال بینایی، بلکه باعث درد و درد نیز می شود. شکستگی دندان یکی از شایع ترین شرایط در جامعه است. شکستگی دندان می تواند به دلایل مختلفی مانند ساختار استخوان و دندان بیمار، اعمال نیروی بیش از حد به دندان و ضربه ایجاد شود. در همه گروه های سنی و در همه جنسیت ها دیده می شود.

شکستگی دندان ممکن است فقط در تاج، قسمتی از دندان که در دهان قابل مشاهده است، رخ ندهد. گاهی این خط شکستگی تا ریشه دندان امتداد می یابد. به این گونه شکستگی ها، شکستگی های عمودی ریشه می گویند. آنها بیشتر در قسمت قدامی هستند و شروع چنین شکستگی هایی از ریشه شروع می شود. در برخی موارد شکل ریشه دندان نیز در ایجاد شکستگی نقش دارد.

ریشه های بیضی شکل، شکستگی دندان شایع تر است. همچنین ممکن است در قسمت های ریشه دندان که بیش از حد فشار وارد شده است، شکستگی ایجاد شود. به همین دلیل ریشه دندان با شکستگی های مکرر دندان آسیاب دوم در فک پایین است.

شکستن ریشه دندان روکش شده

شکستگی ریشه دندان چگونه رخ می دهد؟

 شکستگی ریشه دندان می تواند بر اثر ضربه هاى وارد به دندان در اثر تصادف، ورزش و … باشد که این شکستگی در اثر ضربه اغلب به صورت افقی می باشد اين شكستگى ميتواند در نزدیکی لبه لثه ای ریشه، ناحيه ميانى و يا ناحيه انتهاى ريشه اتفاق بی افتد. موقعيت شكستگى و سن دندانی روى پيش آگهى دندان تاثير دارد. لازم به ذکر است که اگر شكستگى ریشه دندان به صورت افقى و در انتهاى ريشه دندان باشد، امكان باقى ماندن دندان بالاتر است. ولى اگر شكستگى نزديك لبه لثه و عمودى تر باشد، طوری که با سالکوس لثه ارتباط برقرار کرده باشد، امكان موفقيت طولانى مدت را كم ميكند.

چه چیزی باعث شکستگی دندان می شود؟

شکستگی دندان می تواند در مواردی مانند ساییدگی یا نازک شدن دندان ها رخ دهد. به طور خاص، فشردن و ساییدن در هنگام بیداری یا خواب باعث ساییدگی دندان ها می شود. فرسودگی مورد بحث نیز در دراز مدت منجر به شکستگی نمای بیرونی می شود.

علاوه بر این، عوامل دیگری که می توانند منجر به فرسایش مینای دندان و دندان شوند عبارتند از:

 • جویدن اجسام سخت مانند خلال دندان، خودکار و جواهرات
 • سالخورده
 • پوسیدگی دندان
 • درمان کانال ریشه
 • غذاهای سفت و لقمه های نامتعادل

اگرچه دندان ها به طور کلی در برابر فشار بالا مقاوم هستند، اما محدودیتی در این مورد وجود دارد. اقداماتی مانند جویدن آب نبات های سفت، شکستن یخ و تلاش برای شکستن پوسته با دندان می تواند در مدت کوتاهی باعث شکستگی دندان شود. عوامل زیر نیز می توانند فشار روی دندان ها را افزایش داده و باعث شکستگی دندان ها شوند:

 1. دندان های نامنظم و کج
 2. روکش های دندانی با طراحی ناهموار
 3. ناتوانی در بستن کامل و صحیح دهان
 4. دندان های توخالی
 5. پر کردن جیوه
 6. تفاوت دما

مانند مصرف یک غذای گرم همراه با یک نوشیدنی سرد؛ چیزهایی که تفاوت بین سرما و گرمای شدید را تشکیل می دهند می توانند لثه ها را منبسط کرده و باعث شکستگی دندان شوند. چنین شکستگی های کوچکی را می توان به طور کلی با مکمل های معدنی بدن ترمیم کرد. اما گاهی اوقات می توانند باعث آسیب شوند.

شکستگی افقی ریشه دندان

چه چیزی باعث التهاب ریشه دندان می شود؟

در یک دندان سالم، لایه مینا و عاج که لایه بالایی دندان را تشکیل می دهند، اثر محافظتی روی ریشه دندان دارند. شرایطی مانند فرسایش این ساختارها و از بین رفتن یکپارچگی آنها باعث می شود که باکتری های مضر به ریشه دندان برسند. باعث التهاب ریشه دندان عفونی می شود. شرایطی که باعث تخریب لایه مینا و عاج می شود. ایجاد حفره دندان، پوسیدگی دندان، شکستن دندان، آسیب دندان، آسیب می توان آن را به عنوان رفتارهایی مانند دندان قروچه که باعث آسیب دائمی به دندان می شود به حساب آورد.

چگونه از التهاب ریشهدندان جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از التهاب در ریشه دندان لازم است که موارد زیر رادر نظر بگیرید.

مسواک زدن حداقل دو بار در روز
معاینات منظم دندانپزشکی
عدم غفلت از شرایطی مانند دندان درد، مراجعه به پزشک در چنین مواردی
توصیه می شود مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین را محدود کنید
مراقبت صحیح و منظم از دهان بزرگترین کمک کننده در پیشگیری از مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان است. فراموش نکنید که از بین محصولات مراقبت از دهان سیگنال که همیشه حامیان شما در مراقبت از دهان هستند، مورد مناسب خود را انتخاب کنید!

درمان شکستگی ریشه دندان چیست؟

در صورت شکستگی دندان، پزشک بر حسب مورد تعدادی درمان را انجام می دهد، مانند: اگر شکستگی در ناحیه مینای دندان باشد، پزشک پرکننده های زیبایی قرار می دهد. اگر شکستگی دندان در ناحیه عاج باشد، پزشک ناحیه شکسته را با پرکردن های زیبایی پر می کند. اگر شکستگی در ناحیه عصب باشد، پزشک عصب ریشه دندان را درمان می کند. در صورت شکستگی در ریشه دندان، پزشک قطعات کوچک داخل حفره دهان را برمی دارد و با ترمیم دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین می کند.

درمان شکستگی ریشه دندان

درمان التهاب ریشه دندان با توجه به نوع بیماری متفاوت است. در ژنژیویت برگشت پذیر باید علت التهاب اصلاح شود. به عنوان مثال، اگر پوسیدگی در دندان وجود داشته باشد، با برداشتن قسمت پوسیده و پر کردن دندان، بهبودی حاصل می شود.

 1. اسپلینت سخت دندانهایی که شکستگی یک سوم اپیکال دارند به مدت دو تا سه ماه 

 2. اسپلینت دندانهایی که شکستگی یک سوم میانی ریشه دارند به مدت دو تا سه ماه 
 3. پیش آگهی این دندانها چندان مطلوب نمی باشد.
 4. در شکستگی یک سوم تاجی ریشه ممکن است کشیدن یا اکستروژن ارتودنتیک ریشه ضروری باشد . زمانیکه شکستگی بسیار نزدیک به طوق لثه ای باشد پیش آگهی بسیار ضعیف می باشد.
 5. همانطور که قبلا گفته شد، دندانها باید از لحاظ سلامت و زنده بودن تحت نظر باشند. در دندانهای غیر زنده ، معالجه ریشه ضروری است.
 6. بعلاوه در شکستگی های تاچ و ریشه ممکن است دندان به علت صدمه به لیگامانهای پریودنتال و استخوان آلوئول حمایت کننده ، دچار جابجایی شود.

لینک های مرتبط:

روکش دندان در کرج

لمینت دندان در کرج

کامپوزیت دندان در کرج

عوارض بقایای ریشه دندان چیست؟

 • درد و خونریزی

درد و خونریزی از خطرات رایجی مانند کشیدن کانال ریشه هستند. حتماً داروهای خود را طبق تجویز پزشک خود به طور منظم مصرف کنید. این دارو درد را تحت کنترل نگه می دارد و به تقویت لثه ها کمک می کند تا خونریزی زیادی نداشته باشند. به علاوه، از آبکشی یا تف شدید خودداری کنید.

 • تورم

تورم را فقط با رعایت رژیم غذایی مایع درمان می کند و گاهی اوقات مصرف غذاهای نرم به ویژه بستنی به عنوان یک بی حس کننده طبیعی برای لثه ها عمل می کند و این رژیم باید تا یک هفته بعد از عمل رعایت شود.با مصرف این غذاها فشار روی لثه و دندان را کاهش می دهید.

 • کشیدن بقایای ریشه دندان در سینوس ها

در طول فرآیند استخراج، ممکن است قطعات ریشه در حفره سینوسی فرو برود که ممکن است منجر به عفونت شود، میزان بروز این عفونت ها بسیار کمتر است و بنابراین با برداشتن به موقع نوک ریشه می توان از آن جلوگیری کرد.

 • تشکیل سوراخ پس از حذف

یک سوراخ خالی پس از کشیدن می تواند باعث عفونت یا کندن دندان های دیگر شود که می توانند با ایمپلنت پر شوند.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید