عوارض جرم گیری دندان چیست؟

09373495759 موبایل
عوارض جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به معنای حذف تارتار یا جرم دندان از سطوح دندان می باشد، تارتار ماده سختی است که دندان ها را می پوشاند و می تواند منجر به عوارض عفونی مانند التهاب لثه یا پریودنتیت یا حتی بوی بد دهان شود. حداقل سالی یک بار توسط جراح دندانپزشک در مطب دندانپزشکی انجام می شود در این مقاله به عوارض جرم گیری دندان پرداخته ایم...

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان یک درمان ضروری برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به ژنژیویت، بیماری پریودنتال، حفره ها و بوی بد دهان می باشد که این درمان شامل از بین بردن تارتار موجود در بالا و زیر خط لثه است. جرم گیری دندان نتیجه یک سطح صاف، تمیز و براق برای دندان های شما به ارمغان می آورد. جرم گیری باید با درمان پریودنتال همراه باشد تا استخوان و لثه هایی که همیشه در این مورد تغییر می کنند توسط دندان پزشک زیبایی و ترمیمی درمان شوند. البته لازم به دکر است که جرم گیری دندان را نباید با سفید کردن دندان اشتباه گرفت، این کار فقط رنگ طبیعی مینای دندان شما را بازیابی می کند.

دندانپزشکان معمولاً توصیه می کنند که تارتار باید هر 6 ماه یکبار تمیز شود البته باید این نکته را در نظر گرفت که استفاده های مکرر ممکن است به دندان آسیب برساند. مواردی وجود دارد که بیماران پس از تمیز کردن دندان ها باید به آنها توجه کنند مانند با استفاده مسواک مناسب و خمیر دندان مناسب به روش صحیح مسواک زد و در روند بعدی باید تا حد امکان به استفاده از نخ دندان توجه کرد و با دهانشویه از این فرآیندها حمایت کرد. تمیز کردن دندان فرآیندی است که باید همراه با مراقبت از لثه انجام شود.

جرم دندان چگونه تشکیل می شود؟

تارتار از پلاک دندانی تشکیل می شود، نوعی پوشش روی دندان ها که به مرور زمان، به ویژه در شیار لثه، این ناحیه مرزی بین لثه و پایه تاج دندان، جمع می شود. این پوشش نرم و زرد رنگ از باکتری تشکیل شده است. اگر روزانه با رعایت بهداشت دهان و دندان دفع نشود، به تدریج غلیظ و معدنی می شود و در نتیجه تارتار ایجاد می شود. حذف این رسوبات تیره و به خصوص سخت بسیار دشوار است.

جرم گیری دندان یا تمیز کردن دندان چیست؟

جرم گیری دندان و پولیش که معمولا به عنوان تمیز کردن دندان نیز شناخته می‌شو

جرم گیری یا تمیز کردن دندان در واقع برداشتن لایه‌هایی است که در محل اتصال دندان‌ها و لثه‌ها روی سطح دندان‌ها ایجاد می‌شود، توسط دندانپزشک با ابزارهای مخصوص است. ساختارهای تشکیل شده در بالای خط لثه می توانند باعث التهاب در لثه، ایجاد حساسیت و آسیب به لثه شوند. این می تواند به مرور زمان منجر به بیماری لثه شود. خفیف ترین آنها التهاب لثه (ژنژیویت) است که با خونریزی آشکار می شود. این جرم ها به دلیل ساختاری که دارند به راحتی می توانند غذا را در خود نگه دارند و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح را سخت کنند

تارتار به دلیل تشکیل باکتری باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. در چنین شرایطی بهترین روش جرم گیری دندان می باشد.

عوارض جرم گیری دندان چیست؟

با اینکه جرم گیری یک روش بدون درد با عوارض جانبی بسیار کم می باشد اما شایع ترین عوارض جانبی آن حساسیت بیش از حد موقت دندان و خونریزی گاه به گاه آن می باشد. همانطور که اشاره کردیم، جرم های تشکیل شده روی دندان در نتیجه سفت شدن باکتری ها پس از مدتی به صورت پلاک است. از جمله عوارض جرم گیری دندان می توان موارد زیر را فهرست کرد:

عفونت

پس از جرم گیری دندان اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید و یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید دچار عفونت می شود. مورد دیگری نیز هست که اگر شما دارای لثه های حساس باشید و پس از انجام جرم گیری یا یا یک هفته پس از درمان در هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان با خون ریزی مواجه شوید، این نکته را در نظر بگیرید که اگر از استفاده از دهانشویه و مسواک اعتنا کنید دچار عفونت می شوید.

تورم لثه

اگر دندان هایتان به روش درست جرم گیری نشود ممکن است به دلیل داشتن بهداشت دهان و دندان ضعیف دچار تورم لثه شوید لذا به دلیل نازک شدن لثه این عارضه رخ می دهد.

جرم گیری دندان در کرج

شما می توانید برای انجام جرم گیری و بروساژ در کرج به کلینیک دکتر مریم محمدی مراجعه کرده و با قیمت مناسب به همراه کیفیت کار عالی دندان های خود را از پلاک های میکروبی رها کنید، تنها کافیست با شماره های درج شده در متن زیر تماس حاصل فرمایید و وقت معاینه بگیرید.

شماره های تماس مطب دکتر محمدی

 تلفن ثابت 02632221003

 موبایل 09373495759امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید