X

عوارض لمینت دندان چیست؟

09373495759 موبایل
عوارض لمینت دندان

لمینت دندان نوعی پوشش زیبایی است که برای از بین بردن موقعیت هایی که می تواند بر لبخند و وضعیت روانی فرد تأثیر منفی بگذارد مانند شلوغی، از بین رفتن رنگ، شکستگی یا از دست دادن دندان استفاده می شود. در Laminate Venner از دو ماده مختلف می توان استفاده کرد. روکش ها را می توان از پرسلن یا مواد کامپوزیت به دست آورد. در این مقاله به عوارض لمینت دندان پرداخته ایم با ما همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

اولین سوالی که فرد یعد از انجام لمینت دندان به ذهنشان خطور می کند این موضوع است که لمینت دندان چه عوارضی دارد؟ اگر بخواهیم کوتاه به این سوال پاسخ بدهیم،  باید بگوییم خیر این روش دندان پزشکی عوارض کوتاه مدتی داشته که با مرور زمان برطرف می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ادامه مطلب سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان را ونیر های دندانی می نامند. درمان دندان لمینت ونیر یک درمان زیبایی است که برای ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می شود. روکش های دندانی که به نام لامینا نیز شناخته می شوند، ظاهر بد دندان را اصلاح می کند و از نظر زیبایی ظاهری زیبا به فرد می بخشد. لمینت دندان که در لکه گیری، شلوغی و درمان های نامتناسب دندان نیز کاربرد دارد، توسط دندانپزشکان ساخته می شود. لمینت دندان خواصی مشابه ساختار دندان دارد. به همین دلیل درمان لمینت دندان که روی دندان ها اعمال می شود، لبخندی طبیعی می بخشد. اول از همه، دندانپزشک تصمیم می گیرد که آیا درمان لمینت دندان مورد نیاز است یا خیر. سپس دندانپزشک دندان های جلویی شما را شکل می دهد و پس از انجام مراحل شکل دهی مرحله روکش روی جلوی دندان ها شروع می شود. در طی این عمل لثه های شما بی حس می شوند. در طول درمان هیچ درد یا دردی احساس نخواهید کرد. با ابزار فرز مورد استفاده دندانپزشکان برای این فرآیند، قسمت کوچکی از جلوی دندان های شما آماده می شود. روی این قسمت لمینت زده می شود و سازگاری آن با دندان و لثه بررسی می شود. پس از به دست آمدن تناسب مورد نظر، اندازه گیری ها از روی دندان ها گرفته شده و با توجه به این ابعاد، لمینت ونیرها تهیه می شود. این پروسه چهار یا پنج روز طول می کشد.در این مدت به بیمار یک پروسه پر کردن موقت داده می شود. درمان با قرار دادن ونیرهای لمینت دندانی آماده شده روی دندان شما به پایان می رسد.

عوارض لمینت دندان چیست

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

اگر درمان مناسب تشخیص داده شود، درمان شروع می شود. تحلیل طراحی لبخند برای این موضوع مهم است. افراد بالای 18 سال که عادات فشار دادن بیش از حد و اختلالات روانی ندارند، می توانند برگ چینی داشته باشند. دندان چینی برگ را می توان برای افرادی با شرایط زیر اعمال کرد:

 • افرادی که به دلیل از دست دادن رنگ نمی توانند به سفیدی مطلوب دست یابند
 • افرادی که دارای کجی خفیف دندان هستند
 • کسانی که در دندان هایشان شکاف دارند
 • کسانی که می خواهند زیبایی لبخند زیبایی و ایده آل داشته باشند
 • در بلند شدن دندان هایی که به دلیل عوامل ژنتیکی یا دلایل دیگر کوتاه هستند.
 • در درمان دندان های فرسوده،
 • در از بین بردن ظاهر ناخوشایند پرکننده های آلیاژ فلزی که در گذشته استفاده می شد،
 • دست انداز و غیره در درمان شکستگی ها و ترک هایی که در موارد ایجاد می شود

چه کسانی نمی توانند از لمینت استفاده کنند؟

لمینت دندان درمانی نیست که بتوان آن را برای افرادی که تغییر رنگ یا تغییر شکل در دندان های خود دارند انجام داد. در برخی موارد، این درمان را نمی توان اعمال کرد که به شرح زیر است

 • استفاده از فک پایین برای افرادی که فک بالا جلوتر است، نیش را صاف نمی کند.
 • در افرادی که در خواب یا زندگی روزمره دندان‌های تهاجمی دارند،
 • افرادی که دارای کبودی در دندان ها یا شکستگی های ناشی از ضربه هستند که باعث ایجاد فضای ناکافی برای استفاده از پرسلن برگ می شود.
 • خطوط سفید، لکه های خاکستری روی دندان؛ برای بیماران مبتلا به فلوئوروزیس که در مراحل پیشرفته باعث ایجاد حفره یا لکه های سیاه در دندان می شود
 • در بیماری هایی که باعث اتصال ضعیف در ساختار مینا می شود

معایب لمینت دندان

عوارض درمان لمینت ونیر چیست؟

اگرچه درمان لمینت ونیر به خودی خود فواید و مزایای بسیاری را برای بیمار به همراه دارد، اما در برخی موارد می تواند معایبی نیز داشته باشد که می توان موارد زیر را فهرست کرد:

 • پوسیدگی دندان زیر لمینت

اگر مراحل نصب لمینت دندان درست و اصولی نباشد ممکن است باعث شود که دندان ها در زیر لمینت به مرور دچار پوسیدگی شوند. بنابراین بهتر است تا از دندانپزشک متخصص و استفاده از تجهیزات پزشکی بروز استفاده کنید.

 • بروز بیماری های لثه

اگر لمینت دندان ها به درستی نصب نشود و سبب بروز بیمارهای لثه از جمله عفونت های بافت لثه، لقی دندان و تحلیل رفتن بافت لثه می شود. لازم است تا تشخیص و تعیین صحیح مراحل انجام لمینت با در نظر گرفتن شرایط بیماری به درستی و تخصص لازم انجام شود.

 • جدا شدن کامل لمینت دندان

کنده شدن یا افتادن لمینت از روی دندان یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است رخ بدهد  که این اتفاق می تواند به دلیل عدم مهارت و تخصص دندانپزشک بروز دهد.

برخی از معایب لمینت دندان نیز به شرح زیر می باشد:

 1. لمینت ونیر نیاز به کارهای حساس و دقیق دارد.
 2. قیمت کاربرد لمینت ونیر نسبت به کامپوزیت بالاتر است.
 3. بافت مینای دندان برای اتصال بسیار مهم است. برای دندان هایی که بافت مینای خود را از دست داده اند استفاده نمی شود.
 4. لمینت دندان زمان بر است و نصب لمینت را حداقل یک هفته به تاخیر می اندازد. در صورتی که لمینت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان محدود یا از بین رفته باشد، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند.
 5. با وجود پایداری بالا، لمینت ها می توانند شکننده باشند. مانند دندان های طبیعی، لمینت نباید تحت فشار باشد. مثلا؛ شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ و باز کردن عصا اجتناب کنید.

لمینت دندان در کرج

لمینت دندان در کرج

مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از دندان های لمینت شده ساده است و باید مانند دندان های اصلی خود با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمول رفتار کرد. به طور کلی، دندانپزشک شما استفاده از خمیر دندان فلوراید غیر ساینده را توصیه می کند. شما باید یک هفته پس از کاشت به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا عملکرد لامینا و پاسخ دهان شما به لامینه را بررسی کنید. اگرچه با لمینت ها مشکلی نخواهید داشت، اما باید پس از یک هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان خود را بررسی کنید. اگر عادت به دندان قروچه کردن یا فشردن دندان های خود دارید، دندانپزشک به شما توصیه می کند که از محافظ دندان استفاده کنید تا از فشردن دندان ها در هنگام خواب خودداری کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید