X

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

09373495759 موبایل
6 تفاوت لمینت و کامپوزیت

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ و یا فرق بین لمینت یا کامپوزیت در چیست؟ برای آنکه دغدغه‌های ذهنی شما را درباره این دو نوع روکش دندان از بین ببریم، این مطلب را برای شما نوشته‌ایم تا بتوانید این دو نوع روکش را باهم مقایسه کنید و بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

یکی از دغدغه‌های افرادی که به دنبال افزایش زیبایی دندان‌ها و لبخند خود هستند، این است که میان لمینت یا کامپوزیت کدام را باید انتخاب کنند! برای آنکه از سردرگمی انتخاب میان روکش لمینت و کامپوزیت خارج شده و بتوانید بهترین روکش را انتخاب کنید، ابتدا باید درباره تفاوت لمینت و کامپوزیت اطلاعات بدست آورده و سپس تصمیم بگیرید که کدام روکش با توجه به شرایط و توقعات شما بهترین انتخاب است. ما در این متن قصد داریم 6 مورد از تفاوت لمینت و کامپوزیت را برای شما بیان نموده و یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی در کرج در زمینه کامپوزیت و لمینت دندان را به شما معرفی کنیم.

 

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای تمامی افرادی که قصد دارند از روکش‌های ترمیم زیبایی استفاده کنند پیش می‌آید این است که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است که اطلاعات کافی درباره تفاوت‌های این دو نوع روکش داشته و پس از آن شما تصمیم بگیرید که کدام می‌تواند بهتر باشد! لمینت یا کامپوزیت؟

1. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر هزینه

لمینت دندان در کرج

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عواملی که بر تفاوت لمینت و کامپوزیت می‌تواند تاثیرگذار باشد، قیمت و هزینه هر یک از این روکش‌ها است. قیمت لمینت دندان و قیمت کامپوزیت دندان به فاکتورهای مختلفی وابسته هستند که این فاکتورها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • مدت زمان انجام کامپوزیت یا لمینت
  • هزینه لابراتوار و دستمزد دندانپزشک
  • درمان‌ها و ترمیم‌های پیش از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت
  • نوع و جنس لمینت یا کامپوزیت
  • موقعیت مکانی کلینیک مورد نظر برای انجام کامپوزیت یا لمینت

تمامی این موارد بر قیمت هر دو روکش تاثیرگذارند اما باید در نظر داشته باشید که در حالت کلی هزینه کامپوزیت سرامیکی از لمینت سرامیکی کمتر بوده و قیمت مناسب‌تری دارد.

2. فرق لمینت و کامپوزیت از نظر نحوه ساخت و مراحل انجام

لمینت سرامیکی باید بر اساس شرایط دهان و دندان شما در لابراتوار ساخته شده و پس از آن بر روی دندان‌ها قرار گیرد. اما کامپوزیت دندان به صورت یک ماده خمیزی‌شکل و توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های شما قرار داده می‌شود.

همچنین کامپوزیت دندان را می‌توان تنها در یک جلسه ویزیت دندانپزشکی انجام داد. تنها لازم است پزشک ماده کامپوزیت را بر روی دندان‌های شما قرار داده و سپس آن را به روش مخصوص خشک نماید تا مواد بر جای خود ثابت شده و بچسبند. اما لمینت سرامیکی دندان به 2 الی 3 هفته زمان نیاز دارد.

مراحل انجام هر یک از این روکش‌ها با یکدیگر متفاوت است. همانطور که گفتیم برای کامپوزیت دندان تنها کافی است ماده خمیری‌شکل و چسبنده کامپوزیت با رنگ دلخواه شما بر روی دندان قرار گرفته و خشک شود. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با کامپوزیت سرامیکی و مراحل انجام آن به صفحه کامپوزیت دندان چیست؟ مراجعه نمایید.

اما برای انجام لمینت سرامیکی، ابتدا باید کمی از مینای دندان تراشیده و سپس قالب‌گیری انجام شود. قالب را به لابراتوار فرستاده تا روکش دندان بر اساس شکل، سایز و ظاهر دندان‌های شما و با رنگ انتخابی شما ساخته شود. حداقل 2 هفته زمان میبرد تا روکش شما ساخته شده و به دندانپزشک تحویل داده شود. پس از آماده شدن روکش، دندانپزشک باید روکش لمینت شما را بر روی دندان‌ها بچسباند.

3. تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر قابلیت برگشت‌پذیری

کامپوزیت دندان

همانطور که گفتیم برای لمینت دندان، مینای دندان را تراشیده و سپس قالب می‌گیرند. اما در کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست. به همین دلیل یکی از مزایا مهم کامپوزیت دندان نسبت به لمینت این است که می‌توان پس از مدتی روکش را برداشت و از دندان‌های طبیعی خود استفاده کرد. اما لمینت سرامیکی برگشت پذیر نیست و پس از انجام لمینت دیگر نمی‌توان روکش را برداشته و از دندان‌های طبیعی خود استفاده نمود.

4.   فرق لمینت و کامپوزیت دندان از نظر میزان ماندگاری

اگر یکی از سوالات ذهنی شما این است که عمر لمینت بیشتر است یا کامپوزیت؟ این بخش از این مطلب برای شما نوشته شده است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در انتخاب کامپوزیت یا لمینت به آن توجه نمایید، طول عمر روکش و میزان ماندگاری آن است. با وجود اینکه پیشرفت‌های بسیاری در زمینه ساخت ماده رزین کامپوزیت رخ داده است، اما باز هم استحکام و ماندگاری کامپوزیت با لمینت قابل مقایسه نیست! مواد به کار رفته در ساخت لمینت بسیار قوی‌تر و بهتر از کامپوزیت است و باعث می‌شود لمینت به طور میانگین 10 تا 15 سال ماندگاری داشته باشد. اما در بهترین حالت، میزان ماندگاری کامپوزیت دندان حدود 5 تا 7 سال است. البته باید در نظر داشته باشید که طول عمر هر دو روکش به میزان رعایت مراقبت‌های بعد از کامپوزیت و لمینت دندان شما بستگی دارد.

5. تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت از نظر تغییر رنگ

همانطور که می‌دانید روکش لمینت دندان از متریال با کیفیت‌تر و مقاوم‌تری ساخته شده و ماده و لعابی که پس از انجام لمینت بر روی دندان استفاده می‌شود استحکام بسیار بالایی دارد. اما در روکش کامپوزیتی به دلیل داشتن درصد تخلخل بالا و کیفیت پایین‌تر نسبت به لمینت سرامیکی، احتمال تغییر رنگ و رنگ‌پذیری آن بیشتر است. به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت انجام کامپوزیت دندان، از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگی خودداری کنید.

6. فرق کامپوزیت و لمینت از نظر ظاهر و زیبایی

 

لمینت دندان ظاهری طبیعی‌تر و مشابه دندان‌های اصلی داشته و از نظر کیفیت و شفافیت کامل مشابه مینای دندان‌های طبیعی شما است. البته کامپوزیت نیز ظاهری غیر طبیعی یا مصنوعی ندارد، اما روکش کامپوزیت ضخامت بیشتری نسبت به لمینت داشته و کمی برجسته‌تر از لمینت دیده می‌شود. روکش لمینت به دلیل نازک بودن، ظاهر برجسته‌ای ندارد و به دلیل داشتن لعاب سطحی، درخشان‌تر و زیباتر جلوه می‌کند به همین دلیل ظاهر طبیعی‌تری دارد.

معرفی کلینیک دندانپزشکی تخصصی در کرج در زمینه لمینت و کامپوزیت دندان

کلینیک دکتر مریم محمدی یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک‌های دندانپزشکی در کرج به شمار می‌رود که در زمینه لمینت دندان و کامپوزیت دندان ظریف‌ترین و زیباترین نتیجه را به دندان‌های شما هدیه می‌دهد. شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره با دکتر مریم محمدی در کرج با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از طریق این شماره‌ها با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مریم محمدی در ارتباط بوده و اطلاعات لازم را درباره هزینه لمینت دندان و قیمت کامپوزیت دندان کسب نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید