X

علت و درمان کج شدن دندان کودکان و بزرگسالان

09373495759 موبایل
علت کج شدن دندان

در این مقاله قصد داریم به علت کج شدن دندان در کودکی را بررسی کنیم، با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

داشتن دندان های کج نه تنها باعث ایجاد مشکلات زیبایی می شود. همچنین آسیب‌های جانبی به خود دندان‌ها می‌افزاید، مانند ظاهر حفره‌ها، سایش دندان، تجمع جرم و حتی سردرد و... لازم است بدانید که دندان های کج می توانند هم در دندان های شیری و هم در دندان های دائمی ایجاد شوند. به همین دلیل است که باید از سنین پایین به رشد دندان های خود رسیدگی کنید و به طور با دندانپزشک متخصص ملاقات داشته باشید. در این مقاله قصد داریم به علت کج بودن دندان ها در کودکان و بزرگسالان بپردازیم با ما همراه باشید.

علت کج شدن دندان

علت کج شدن دندان در بزرگسالی

 • ژنتیک

دندان های کج می تواند ژنتیکی باشد. شلوغی، اندازه فک، شکل فک، دندان های بیش از حد، اوربایت، آندربایت و رشد ضعیف دندانی یا کامی از جمله شرایطی است که می تواند از والدین به فرزند منتقل شود.

 • افزایش سن

دندان ها همواره به صورت جزئی حرکت می کنند و با افزایش سن بر اثر ضعیف شدن و کاهش استحکام فک، تمایل بیشتری به حرکت پیدا می کنند و این موضوع باعث نامنظم شدن آن ها می شود.

 • مکیدن انگشت

 این عادت بد دوران کودکی یکی از شایع ترین علل مشکلات و کج شدن دندان هاست. اگر در کودکی عادت به مکیدن انگشت شست (یا اسباب بازی و غیره) داشتید، یکی از دلایل کج شدن دندان های شما می تواند همین باشد.

 • سوء تغذیه

دریافت مواد مغذی از طریق یک رژیم غذایی سالم برای سلامت و رشد عضلات، استخوان ها و بافت ها مهم است.پ

 • هل دادن زبان

فشار دادن زبان می تواند تقریباً همان اثراتی را که مکیدن انگشت شست روی دندان ها داشته باشد، داشته باشد. تراست زبان باعث بیرون زدگی دندان های بالایی به سمت بیرون می شود.

 • تنفس دهانی

در کودکان خردسالی که در حال رشد هستند، تنفس از طریق دهان می‌تواند تأثیر منفی بر روی هم‌ترازی دندان‌هایشان داشته باشد.

از علل تنفس دهانی عبارتند از :

 1. آلرژی
 2. آسم
 3. انجراف تیغه بینی
 4. بزرگ شدن لوزه ها و ادنوئید
 5. سرماخوردگی و عقونت سیستم تنفسی فوقانی
 6. بیرون آمدگی زبان در هنگام

توصیه می شود در این حالت و برای پیشگیری از کج شدگی دندانها حتما به یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی جهت ارزیابی و اقدامات درمانی مراجعه کنید.

علت کج شدن دندان دائمی

 • ضربه

صدمات ناشی از ورزش و حوادث دیگر می تواند باعث نامرتبی دندان ها شود.

 • بیماری ها و صدمات

اگرچه این یکی از جدی ترین علل است، اما ممکن است در صورت آسیب به فک، دندان های شما جابجا شوند.

به عنوان مثال، اگر دندانی از بین برود، سایر دندان‌ها به آرامی حرکت می‌کنند تا در طول سال‌ها فضای خالی را پر کنند، اما برای جلوگیری از آسیب دائمی یا سخت ترمیم آن باید به سرعت درمان شود.

 • روند تولد دندان

گاهی به دندان های شیری توجهی نمی شود چونکه می افتند و دندان های جدید بیرون می آیند با این حال، دندان های دائمی به طور مستقیم تحت تأثیر روش های درمان دندان های شیری قرار می گیرند. به عنوان مثال، هنگامی که یک دندان شیری به دلیل شکستگی، پوسیدگی یا دلایل دیگر زودرس از دست می‌رود، دندان دائمی با بیرون آمدن تغییر می‌کند.

 • آسیب صورت

در دوران کودکی، ضربه های صورت، مانند آسیب به استخوان فک، می تواند باعث نامرتبی دندان ها شود. این به این دلیل است که چانه کمی از موقعیت مناسب خود جابجا می شود. آسیب به صورت نیز می تواند باعث از دست دادن دندان شود. علاوه بر این؛ هنگامی که یک فضای باز در ردیف دندان ایجاد می شود، بقیه دندان ها تمایل به لغزش دارند تا فضای باز را بپوشانند.

 • عادات غلط

برخی از عادات ( انگشت مکیدن و استفاده زیاد از پستانک) ممکن است در دوران نوزادی چندان مشکلی ایجاد نکند اما ادامه دادن انها به مرور می تواند علت کج در آمدن دندانها باشد.

برخی از این عادات غلط عبارتند از :

 1. خوابیدن روی شکم
 2. دندان قروچه کردن
 3. انگشت مکیدن
 4. استفاده طولانی مدت از پستانک
 5. تکیه دادن زیاد رویچانه
 • اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی ممکن است باعث عدم تعادل در سرعت رشد شود به طوری که یک فک بزرگتر از فک دیگر شود و در نتیجه چندین ناهنجاری دندانی از جمله تاب برداشتن و عدم تطابق دندان ها بروز می دهد.

درمان کج درآمدن دندان دائمی کودک و بزرگسالان

علت کج شدن ریشه دندان

در دندانپزشکی زیبایی، روکش های دندانی را می توان برای اهداف زیبایی برای بیمارانی که دندان هایشان مشکل دارد یا تغییر رنگ بیش از حد دارند، انجام داد. استفاده از روکش دندان می توان با بهره بری از مواد مختلف بسته به مشکلات دندانی و بودجه بیمار انجام داد. کسانی که روکش دندان دارند می توانند لبخند زیبایی داشته باشند و در عین حال از دندان های خود در برابر عوامل خارجی محافظت کنند. روکش دندان روشی است که در مواردی مانند کشیدن دندان، پوسیدگی دندان، درمان حفره های دهان و پرکردن شکستگی دندان استفاده می شود. در عین حال، روکش دندان یکی از اولین روش های کاربردی در بین روش های دندانپزشکی زیبایی است.

اصلاح دندان کج

برای اصلاح دندان کج، در صورتی که در دندان ها زردی وجود نداشته باشد، در صورتی که بتوان با روش سفید کردن دندان رنگ مورد نظر را بدست آورد و فقط شکاف ایجاد شده باشد، اعمال باندینگ کافی است. اما اگر در دندان های جلویی کجی خفیف وجود داشته باشد و رنگ دندان زرد شود، لمینت روکش دندان جایگزین درمانی مفیدی است. دندان های آسیاب می توان از درمان با روکش دندان استفاده کرد.

دندان های خمیده یا کج می توانند مشکلات بزرگی را از نظر زیبایی و سلامت ایجاد کنند. بنابراین، درمان سریع از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از بیماران با دندان‌های کج ممکن است بخواهند برای روش‌های درمانی مختلف اقدام کنند، زیرا در طول درمان مجبور به استفاده از بریس هستند و این روند زمان زیادی می‌برد. در چنین مواردی اولین روش ترجیحی بیماران، گذاشتن روکش روی دندان های کج است.

سایر درمان های کج شدن دندان

علت کج شدن دندان دائمی

جلوگیری از کج شدن دندان

جلوگیری از کج شدن دندان

درمان کج شدن دندان کودک و بزرگسال امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید