بهداشت دهان و دندان

09373495759 موبایل
بهداشت دهان و دندان
بهداشت دهان و دندان امری ضروری و انکار ناپذیر است و عدم رعایت آن مشکلات جدی را به بار می آورد.
دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

بهداشت دهان و دندان امری ضروری و انکار ناپذیر است و عدم رعایت آن مشکلات جدی را به بار می آورد.

مسواک زدن باید به طور منظم و اصولی انجام شود و علاوه بر مسواک زدن صحیح ، استفاده از نخ دندان نیز توصیه شده است زیرا خرده های مواد غذایی را از بین دندان ها بیرون می آورد و مانع پوسیدگی دندان می شود.

اگر مسواک زدن به طور صحیح صورت نگیرد نیز ممکن است مشکلات و بیماری هایی را منجر گردد.

اهمیت بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان-دکتر مریم محمدی

بهداشت دهان و دندان امری ضروری است که زیبایی دهان و همچنین سلامت شما را تضمین می کند. مسواک و نخ دندان دو عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان می باشد که باید به طور روزانه به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد . 

با رعایت نکات ساده روزانه و به طور پیوسته می توانید از پوسیده شدن دندان ها و از بین رفتن آن ها جلوگیری کنید که این امر در نهایت می تواند شما را از پرداخت هزینه های سنگین درمان پوسیدگی های مصون بدارد.

 • بهداشت دندان امری مهم و ضروری است و لازم است برای رعایت آن از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید. 

 •  مواد غذایی سرد و گرم را بلافاصله پشت سر هم مصرف نکنید.

 •  در صورت بروز آفت های دهانی یا هرگونه زخم در دهان اگر در کوتاه مدت با استفاده از شوینده ی دهان در منزل موفق به مهار آن نشدید، حتما با دندانپزشک خود در ارتباط باشید . زیرا در برخی مواقع ممکن است عدم رسیدگی در زمان مناسب به تشدید علائم آن منجر شود .

توصیه برای رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان- دکتر مریم محمدی

 • روزانه حداقل باید سه بار دندان ها را بعد از صرف وعده ی غذایی مسواک بزنید بهترین زمان برای مسواک زدن حداکثر ۲۰ دقیقه بعد از صرف وعده ی غذایی است . اگر بستنی و یا خوراکی های حاوی شیرینی مصرف کرده اید حتما بلافاصله مسواک بزنید و یا حداقل با آب یا دهانشویه شستشو دهید. زیرا قند موجود در چنین خوراکی هایی به شدت به دندان آسیب می زند.

 • برای بهداشت دهان و دندان حتما قبل از خواب مسواک بزنید این امر بسیار مهمی است زیرا در طول شب که دهان بسته است میکروب ها فرصت بیشتری خواهند داشت که دندان را از بین ببرند. توجه کنید از خمیردندان های گوناگونی استفاده کنید زیرا در این حالت میکروب ها مقاومت خود را در برابر خمیردندان جدید از دست می دهند.

 • برای بهداشت دهان و دندان حتی اگر به خمیر دندان دسترسی نداشته باشید از آب و نمک نیز می توانید استفاده کنید. در بسیاری از موارد استفاده از آب و نمک به عنوان خمیر دندان سبب سفید شدن دندان می شود و همچنین میکروب ها را به طور کلی از بین می برد.

 • مراجعه سالانه به یک متخصص دندانپزشک خوب است. حتی اگر مشکلی با دندان های خود ندارید مراجعه سالانه به دندانپزشک را فراموش نکنید.

مراقبت از دهان و دندان در دوران کودکی به چه صورت است؟

برای داشتن دندان های سالم در بزرگسالی باید مراقبت های دهان و دندان از رویش اولین دندان ها در دوران کودکی به طور منظم انجام شود. دندان های شیری که در دوران شیرخوارگی شروع به رویش می کنند و در سنین 2 تا 3 سالگی کامل می شوند، دیرتر می افتند و جای خود را به دندان های دائمی جدید می سپارند. این تصور غلط در بین مردم وجود دارد که دندان های شیری در دوران کودکی می ریزند، بنابراین نیاز به مراقبت زیادی ندارند. عدم توجه کافی به مراقبت از دهان و دندان در دوران کودکی که دندان های شیری وجود دارد نیز با ایجاد پوسیدگی و از دست دادن زودرس دندان های شیری بر سلامت دندان های دائمی تأثیر منفی می گذارد.

ارائه آموزش صحیح مراقبت از دهان و دندان توسط والدین در دوران کودکی و کسب این عادت برای داشتن دندان های سالم کودک در بزرگسالی بسیار مهم است. در این دوره خانواده ها باید به طور منظم مراقبت های دندانپزشکی را با فرزندان خود انجام دهند که والدین خود را به عنوان الگو می پذیرند. انتخاب مسواک و خمیر مناسب با ذائقه کودک از نظر عادت به مسواک زدن بسیار مفید است زیرا مراقبت از دهان و دندان را لذت بخش تر می کند.

مراقبت از دهان و دندان در بزرگسالی به چه صورت است؟

اهمیت بهداشت دهان و دندان

در بزرگسالی، برتری استخوان سازی بر تخریب استخوان در حدود 25 سالگی، زمانی که دوره نوجوانی، زمانی که فعالیت های ساختمانی در بدن بسیار سریع است، به پایان می رسد، پایان می یابد. به همین دلیل باید به مراقبت های دهان و دندان توجه بیشتری شود تا از ضعیف شدن دندان ها و از دست دادن دندان ها جلوگیری شود. باید توجه ویژه ای به دریافت کافی اجزایی مانند ویتامین D، کلسیم، فسفر که در شیر و لبنیات وجود دارند و در سلامت دندان ها نقش دارند، شود.

علاوه بر پوسیدگی دندان در بزرگسالی، بروز بیماری های لثه نیز بسیار زیاد است. به منظور جلوگیری از فرورفتگی و التهاب لثه، پلاک هایی که سطح دندان را می پوشانند و زیر لثه پنهان می شوند باید به طور مرتب تمیز شوند. در صورت تشکیل جرم، پلاک های جرمی باید با مراجعه به دندانپزشک تمیز شوند. تصورات غلط رایج در بین مردم وجود دارد که پوسیدگی و از دست دادن دندان در دوران بارداری طبیعی است و درمان دندان برای زنان باردار ناخوشایند است. نباید فراموش کرد که می توان از پوسیدگی و از دست دادن دندان در مادرانی که در دوران بارداری مراقبت های لازم را در زمینه تغذیه و مراقبت های دهان و دندان خود انجام می دهند، جلوگیری کرد و در صورت لزوم از نظر دندانپزشک می توان از درمان های دندانپزشکی برای زنان باردار استفاده کرد.


 • شستشوی صحیح دهان به چه صورت است؟

  برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها، دندان ها باید حداقل 2 بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک نرم با حرکات بالا و پایین با زاویه 45 درجه مسواک زده شود و علاوه بر آن از نخ دندان نیز استفاده شود.

 • بهداشت دهان و دندان یعنی چه؟

  بهداشت دهان و دندان علاوه بر زیبایی دندان و دهان ها که شما را از پوسیدگی، عفونت و سایر مشکلات دندانی دور می کند موجب سلامت دهان و دندان شما نیز می شود.

 • اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان چیست؟

  اهمیت سلامت دهان و دندان بسیار حائز اهمیت است زیرا این دهان است که شروع سیستم گوارش است. از آنجایی که دندان ها فرآیند تجزیه غذا و فرستادن آن به معده را انجام می دهند، دندان های از دست رفته، ناسالم، بیمار یا پوسیده باعث اختلال در وضعیت گوارش می شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید