X

تفاوت ونیر و روکش دندان چیست؟

09373495759 موبایل
تفاوت ونیر و روکش

ونیر دندان و روکش دندان دو مورد از انواع روش های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می باشد که بسیار پر کاربرد و محبوب می باشد که در این مقاله قصد داریم به تفاوت ها، معایب و مزایای هر یک بپردازیم بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

تفاوت اصلی بین ونیر ها و روکش‌های دندان در میزان پوشش سطح دندان است. روکش های دندانی معمولاً تمام تاج دندان (قسمت قابل رویت دندان) را می پوشانند و ونیر ها فقط سطح جلویی را می پوشانند، چهره ای که هنگام لبخند زدن نشان داده می شود. ونیرها و روکش‌های دندانی به دنبال دستیابی به نتیجه زیبایی و طبیعی برای لبخند شما هستند. اما، اگرچه آنها هدف یکسانی از بهبود لبخند دارند، اما تفاوت هایی با هم دارند.

زیبایی دندان بر اصلاح مشکلات دهان و دندان به دنبال هماهنگی لبخند تمرکز دارد. از همین جهت ونیر دندان و روکش دندان در حال حاضر بیشترین درخواست را برای درمان زیبایی در کلینیک دکتر مریم محمدی دارند. در این مقاله تفاوت بین ونیر ها و روکش‌های دندان را توضیح می‌دهیم، بنابراین با ما همراه باشید.

تفاوت ونیر و روکش دندان چیست؟

هر دو روش درمانی عملکردی در بهبود زیبایی دندان و لبخند شما دارند، اما نشانه آنها بسیار متفاوت است و بسته به هر مورد خاص متفاوت است. تفاوت اصلی بین ونیر ها و روکش ها در این است که روکش ها کل دندان شما را که باید ساییده شود، اشغال می کند. در حالی که ونیر روی قسمت قابل مشاهده دندان شما قرار می گیرند و لازم نیست آنها را فرسوده کنید.

هر دو به شما این امکان را می دهند که نقایص دندان های خود را بهبود بخشید و لبخندی زیبا طراحی کنید و شکل، رنگ، اندازه و موقعیت آن را تغییر دهید. اما برخلاف روکش‌ها، روکش‌ها روشی محافظه‌کارانه‌تر هستند، زیرا نیازی به فرسودگی دندان‌هایتان ندارید.

ونیرها ورقه های نازکی (کامپوزیت) هستند که بدون نیاز به سایش، به دندان می چسبند. از طرف دیگر روکش ها روکش هایی (فلز سرامیکی، کاملاً چینی یا زیرکونیومی) هستند که روی دندانی که باید سوهان زده شود قرار می گیرند. و علاوه بر بهبود زیبایی دندان های شما، عملکرد آنها را بازیابی می کنند.

روکش و ونیر دندان چیست؟

روکش دندان
روکش دندان

روکش دندانی کلاهکی هستند که در بالای دندان های آسیب دیده قرار می گیرند. روکش ها برای محافظت، پوشاندن و بازگرداندن شکل دندان های شما زمانی که پرکردن مشکل را حل نمی کند استفاده می شود. روکش های دندانی را می توان از فلزات، چینی، رزین و سرامیک ساخت. آنها معمولاً در طول زمان به مراقبت خاصی به جز بهداشت منظم دهان و دندان نیاز ندارند، روکش دندان ( crown ) نوعی ترمیم است که به طور کامل روی دندان یا ایمپلنت دندانی را می پوشاند. اغلب بر روی دندان هایی استفاده می شود که به صورت گسترده ای تخریب شده اند و با موادی به نام سمان به دندان چسبانده می شوند

اطلاعات بیشتر
ونیر کامپوزیت دندان
ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان از جمله اقدامات دندانپزشکی است که برای بازگرداندن زیبایی و عملکرد دندان ها انجام می شود. که به نام لمنیت دندان نیز شناخته می شود برای افرادی که می خواهند لبخند زیباتر و دندان های مرتب تری داشته باشند مناسب و کاربردی می باشد، ونیر دندان روکش هایی هستند که بر روی دندان قرار می گیرند که شامل مواد های هم رنگ دندان بوده که به جهت اصلاح طرح لبخند و برطرف کردن مشکلات دندان ها و ترمیم دندان آسیب دیده بسیار کاربردی می باشد. همانطور که ذکر شد برای زیبا تر شدن دندان ها و رفع معایب دندانی از کامپوزیت که نوعی روکش دندان است استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

همچنین بخوانید: لمینت دندان 

کاربرد ونیر دندان چیست؟

از جمله روش های بسیار محبوب و پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، ونیر دندان می باشد که ظاهر زیبایی را به دندان . دهان شما با ایجاد دندان های صاف و سفید ایجاد می کند و از طرف دیگر نقص های موجود در دندان را برطرف می کند، از روی می توان گفت کاربرد زیبایی و ترمیمی دارد، دندانپزشک متخصص از پوسته های نازکی برای برطرف کردن عیب های دندان و پنهان کردن آنها استفاده می کند که اغلب برای دندان های جلویی کاربردی بوده و بین مردم بسیار محبوب می باشد از دیگر ویژگی های این روش درمانی می شود موارد زیر را فهرست کرد:

 1. بر طرف کردن عیوبی از جمله  لب پر شدگی دندان، لکه‌های دندانی و ترک خوردگی
 2. تصحیح روی‌هم‌آمدگی جزئی دندان‌ها بدون نیاز به انجام ارتودنسی البته لازم به ذکر است که برای دندان های کج خفیف کاربردی می باشد.
 3. از بین بردن فاصله بین دندان ‌ها
 4. برطرف کردن بد رنگی دندان‌هایی که به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ شده اند.
 5. افزایش طول دندان‌های کوتاه

کاربرد روکش دندان چیست؟

روکش دندان کاربردی های فراوانی را برای فرد به ارمغان می آورد، به این صورت که تمامی کارها را برای ترمیم دندان فرسوده، آسیب پذیر و همچنین بعد از درمان ریشه یا همان عصب کشی انجام می دهد تا دندان زیبایی ظاهر خود را بازیابد و همچنین استحکام و عملکرد از دست رفته خود را بدست بیاورد. از همین جهت می شود گفت یکی از روش های ترمیمی دندان می باشد که باید توسط دندان پزشک متخصص انجام شود. روکش دندان علاوه بر بازسازی بافت دندان و ترمیم آن به دلیل بکاربردن جنس روکش مانند سرامیک در اصلاح طرح لبخند نیز نقش موثری دارد.

ونیر بهتر است یا روکش

بعد از انجام درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی (root canal therapy)، روکش دندان در مطب دکتر دندانپزشک استفاده می شود لذا ممکن است بعد از عصب کشی دندان ها به دلیل جوییدن غذاهای سفت بشکند و یا نسج کافی جهت قرار دادن پرکردگی دندان وجود نداشته باشد از این جهت می توان گفت که روکش دندان مقاومت و استحکام دندان را بالا می برد، از دیگر ویژگی های این روش درمانی می شود موارد زیر فهرست کرد:

 1. استفاده در ساختار ایمپلنت دندان
 2. ترمیم و حمایت از دندانی که شکستگی آن به صورت گسترده می باشد
 3. به صورت چند واحد متصل به هم به نام بریج دندان (dental bridge) به منظور جایگزینی دندان های از دست رفته

مزایای ونیر دندان چیست؟

 • یکی از اساسی ترین فرق های ونیر و روکش دندان است که محل تلاقی ونیر دندان با خط لثه قابل روئیت نیست ولی در روکش دندان محل تلاقی روکش و خط لثه مشاهده می شود.
 • برای نصب ونیر های ضخامت کمی از مینای دندان تراشیده می شوند زیرا ونیر ها بسیار نازک هستند از این جهت چند دهم میلیمتر از بخش خارجی دندان تراشیده می شود.
 • در انجام ونیر دندان تراش کمی نیاز است

معایب ونیر دندان چیست؟

 1. همانگونه که ذکر شد ونیر های دندانی بسیار نازک هستند و ممکن است در برابر غذاهای سفت، ضربه به دهان و سایر عوامل قوی شکستگی رخ دهد.
 2. بسته به نوع ونیر طول عمر آنها 5 الی 20 سال است
 3. ونیر ها به دلیل اینکه با تراشیدن مینای دندان و باند شدن آن به دندان یک پروسه غیرقابل بازگشت است.
 4. تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند زیرا یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است.

تفاوت ونیر و روکش

مزایای روکش دندان چیست؟

 • برای دندان های به دلایل های مختلف دچار تغییر رنگ شده است، روکش دندان می تواند سطح دندان را تماما بپوشاند.
 • روکش های سرامیکی به دلیل داشتن همرنگ دندان بود بسیار محبوب هستند.
 • برخی از بیمه‌های تکمیلیِ دندانپزشکی ممکن است بخشی از هزینه روکش دندان را پوشش دهند.
 • روکش دندان ضخامت بیشتری نسبت به ونیر دارد از همیت جهت دارای مقاومت بیشتری میباشد و فرد با خیال راحت می تواند غذا و میوه های سفت را بخورد و بجود.

معایب روکش دندان چیست؟

 1. برای نصب روکش ها حجم زیادی از بافت طبیعی دندان شما تراشیده می شود.
 2. در صورت داشتن روکش فلز سرامیک (PFM) ممکن است یک خط تیره نازک بین دندان طبیعی و روکش شما دیده ‌شود که از لحاظ زیبایی می‌تواند کمی ناخوشایند باشد.
 3. اگر پوسیدگی در زیر روکش ایجاد شود، در مراحل اولیه زیر ضخامت روکش مخفی می‌ماند و نه در معاینات کلینیکی و نه در رادیوگرافی قابل تشخیص نیست.
 4. قیمت روکش دندان بیشتر از ونیر دندان کامپوزیت می باشد.
 5. روکش‌های سرامیکی شکننده بوده و ممکن است در طول زمان دچار آسیب شود

 انجام کامپوزیت دندان در کرج

فرق کامپوزیت با روکش


سوالات متداول

تفاوت بین روکش دندان با ونیر دندان چیست؟

ونیر کامپوزیت تنها سطح رویی دندان را پوشش می دهد ولی روکش، کل دندان را پوشش می دهد.

روکش دندان بهتر است یا ونیر کامپوزیت؟

اگر دندان پرکردگی بزرگ دارد، یا عصب کشی، یا خیلی از بین رفته، روکش دندان مناسب است ولی اگر دندان هایتان سالم است و به منظور زیبایی می خواهید انجام دهید، ونیر بهترین گزینه می باشد.

چه زمانی از روکش دندان استفاده می‌شود؟

 1. افرادی که دندان‌های آن‌ها به علت پوسیدگی شدید ضعیف شده است می‌توانند با یک روکش مناسب بعد از برداشتن بخش‌های پوسیده، آن را تقویت کنند.
 2. دندانی که بخش بیشتر آن پر شده باشد، قوی نیست و می‌توان آن را با روکش مستحکم کرد.
 3. اگر دندان فرد شکسته باشد، می‌توان با یک روکش این شکستگی را پنهان و علاوه بر آن از خرد شدن و از دست رفتن دندان پیشگیری کند.

چه زمانی از کامپوزیت دندان استفاده می شود؟

هنگامی که دندان سالم است برای زیباسازی دندان از روش کامپوزیت دندان استفاده می شود، کامپوزیت روی سطح خارجی دندان‌ها قرارمی گیرد و نیازی به تراش دندان نیست و تمامی مراحل بدون ارسال نمونه به لابراتور و در مطب توسط دندانپزشک انجام می‌شود. این ویژگی باعث شده تا روند انجام کامپوزیت سریع‌تر و هزینه‌های آن کمتر شود.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید