کامپوزیت دندان به روش لیرینگ چیست؟ (معایب و مزایا)

09373495759 موبایل
کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

برای سفیدی طبیعی و واقعی در کامپوزیت دندان طبیعی از تکنیک رنگ لایه به لایه استفاده می شود، از آنجایی که دندان های واقعی نیز درجه بندی رنگی دارند به گونه ای که لبه های دندان شفاف و اواسط و میانه های دندان مات است. می توانید رنگ های سفید را انتخاب کرده و با استفاده از تکنیک layering به آن ظاهری طبیعی بدهید. ادامه مطلب را از دست ندهید...

کامپوزیت دندان در کرج

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

فهرست موضوعات


اخیرا برای ارائه ی طبیعی تر روکش دندان، دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی از تکنیک لیرینگ یا لایه بندی استفاده می کنند، در این تکنیک دندانپزشک با استفاده از مواد کامپوزیت به صورت لایه به لایه برای بازسازی و ترمیم دندان از دست رفته بهره مند می شود که البته لازم به ذکر است در آخر ماهیت تمامی تکنیک ها ترمیم دندان و زیباسازی آن می باشد. در این مقاله از سایت دکتر مریم محمدی قصد داریم کامپوزیت دندان به روش لیرینگ بپردازیم که یکی از روش های ترمیمی بافت دندان با بهره بری از ضخامت کاملا طبیعی و به صورت لایه لایه می باشد، از این روی ادامه مطلب را از دست ندهید.

مینای دندان دارایه سایه رنگ دندان مختلفی می باشد که از روشن تا تیره را شامل می شود و هر شخصی نسبت به سن و ضخامت مینای دندان دارای سایه رنگ منحصر فردی است، حتما متوجه شده اید که دندان ها یک رنگ نیستند و حالت سایه و روشن دارند، از این روی دندانپزشک شما باید دقت بسیاری را برای ترمیم دندان استفاده کند تا کاملا طبیعی و شبیه سازی شده با سایه رنگ دندان های شما باشد به این صورت که از روکش های با شفافیت و رنگ مختلف در دندان ها استفاده کند، از نظر مردم و همچنین دندانپزشکان روکش دندان هنگامی که همرنگ با سایه رنگ دندان باشد زیبا و طبیعی است.

قیمت کامپوزیت لیرینگ

سایه رنگ دندان چیست؟

همانطور که در متن بالا اشاره کردیم . با نگاه کردن به آینه متوجه می شوید که رنگ دندان ها یکسان نیستند و متفاوت می باشند، به این صورت که هر دندان از یک سری سایه دندان ساخته شده است، که به این طیف رنگی سایه دندان گفته می شود، برای توضیح بیشتر می توان گفت که رنگ دندان ها در قسمت لبه دندان سفید و شفاف تر می باشد و هرچه به لثه نزدیک تر می شود کدر و تیره تر می شود.

اصلاح طرح لبخند

به مجموعه ای از درمان های ترمیمی و زیبایی که موجب زیبا شدن دهان و دندان می شود، اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند می گویند به این صورت که در این روش، لثه های بدشکل و یا ناصاف و همچنین دیگر مشکلات دندانی برطرف می کنند و رنگ و شکل دندان نیز تغییر می کنند که در نهایت شما شاهد تغییر در سایز، رنگ و زیبایی دندان خود می شوید

تکنیک لیرینگ یا لایه بندی چیست؟

بهترین روش برای کامپوزیت دندان طبیعی، تکنیک لیرینگ می باشد  و به این صورت انجام می شود که با استفاده از تکنیک رنگ لایه به لایه با در نظر گرفتن سایه رنگ های طبیعی و واقعی به روی دندان ها قرار می گیرند تا مانند خود دندان شکل بگیرید این گونه که از لبه دندان تا لثه سایه رنگ سفید و شفاف تا تیره و کدر باشد. در چنین حالتی می شود که کامپوزیت به صورت کاملا طبیعی و همرنگ سایه های دندان انجام شده است.

با انجام درست و با دقت روکش کامپوزیت دندان، دندان ها ظاهری ثابت و طبیعی به خود میگیرند، در این روش از شکل همسان با دندانهای واقعی،  رنگ و شفافیت مناسب در هر لایه، ضخامت واقعی دندان و در آخر از پولیش کامپوزیت استفاده می شود که نهایتا نتیجه مناسب و مطلوبی را برای شما رقم بزند، با استفاده از این تکنیک فرد دندان های کاملا طبیعی و شبیه به دندان های بدست می آورد که نیازی که انجام مجدد روش های زیباسازی دندان ندارد.

البته شایان به ذکر است برای کسانی که دوست دارند دندان هایشان نسبت به قبل سفید و شفاف تر باشد باید بگویم، شاید طبق گفته ها بنظر برسد که تغییر رنگ طبیعی نباشد اما هنگامی که ونیر انجام شود و در کنار سایر کامپوزیت ها قرار بگیرید از دندان های طبیعی تان چند درجه روشن تر و سفید تر می شود.

بسیاری از افراد مراجعه کننده به مطب های دندانپزشکی ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تری را برای کامپوزیت خود نسبت به سایر دندانهای طبیعی انتخاب می کنند که از نظر خودشان این طراحی لبخند زیبا و جذاب است  ولی از نظر دیگران کاملا غیر طبیعی و زننده می باشد.

در این رابطه لازم است فاکتور های دیگری را که برای کامپوزیت مهم است را به صورت زیر فهرست کنیم:

 • رنگ انتخابی برای کامپوزیت:

لازم است برای داشتن ظاهر طبیعی دندان ها فرد نسبت به سن، جنسیت و چهره رنگ کامپوزیت را انتخاب کند.

 • شفافیت کامپوزیت:

شفافیت کامپوزیت به معنی این است که نور از ورای پوسته کامپوزیت عبور می کند و اگر نور در عمق بیشتری نفوذ کند دندان های طبیعی تری خواهید داشت.

 • شکل و فرم دندان ها:

برای نمایش طبیعی دندان ها لازم است که جزئیات بیشتری در هنگام کامپوزیت رعایت شود.

 •  پولیش کامپوزیت:

برای داشتن دندان هایی با سطح صاف و براق لازم است که پولیش انجام شود.

مزایای روش لیرینگ چیست؟

 1. داشتن هزینه ی مناسب و مقرون به صرفه
 2. اگر روش کامپوزیت مستقیم باشد، روند و مدت زمان انجام آن کوتاه تر می شود
 3. با استفاده از کامپوزیت دندان بسیاری از مشکلات دندان برطرف می شود

معایب روش لیرینگ چیست؟

 1. اگر دندانپزشک از مواد بی کیفیت استفاده کنند، به مرور شاهد خر شدن آنها خواهید بود.
 2. این روش برای یک الی 2 عدد دندان تراشیده گزینه ی مناسبی است و برای اصلاح کامل دندان ها کاربرد ندارد.

هزینه کامپوزیت لیرینگ چقدر است؟

قیمت کامپوزیت لیرینگ وابسته به عوامل مختلفی است و برای هر فردی متفاوت است که از جمله آن می شود به کیفیت موادی قابل استفاده، میزان تخصص و مهارت دندانپزشک و میزان ناهماهنگی و ناهنجاری های دندان شخص مراجعه کننده اشاره کرد.

لینک های مرتبط:


 • کامپوزیت لیرینگ چیست؟

  کامپوزیت لیرینگ یکی از بهتذرین روش های دندانپزشکی زیبایی، برای تعیین رنگ کامپوزیت است. در این روش رنگ به صورت لایه به لایه مانند سایه­‌های رنگ واقعی دندان­‌ها روی کامپوزیت قرار می‌گیرد.

 • مراقبت های بعد از لیرینگ دندان چیست؟

  1. روزی دو بار از مسواک نرم و نخ دندان استفاده کنید.
  2. از مسواک‌هایی با برس نرم استفاده کنید.
  3. از مصرف مواد غذایی سفت دوری کنید زیرا موجب آسیب به روکش می‌شود.
  4. سعی کنید نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه و یا چایی را کمتر استفاده کنید تا تغییر رنگ کامپوزیت رخ ندهد
 • هزینه کامپوزیت لیرینگ چیست؟

  هزینه تکنیک لیرینگ(کامپوزیت) به عوامل مختلفی  از جمله میزان تخصص و مهارت دندانپزشک، کیفیت موادی قابل استفاده، میزان ناهماهنگی و ناهنجاری های دندان بستگی دارد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید