X

آیا می شود دندان روکش شده را کامپوزیت یا لمینت کرد؟

09373495759 موبایل
شرایط کامپوزیت و لمینت دندان روکش شده

یکی از سوالاتی که برای افرادی که مطب دندانپزشکی مراجعه می کنند این موضوع است که آیا می شود دندان روکش شده را کامپوزیت یا لمینت کرد؟

در این مقاله از سایت دکتر مریم محمدی، متخصص دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی قصد داریم به صورت کامل به این سوالات پاسخ دهیم.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دنیای دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی روش های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان وجود دارد که از انواع آنها می شود به روکش دندان، ارتودنسی، لمینت سرامیکی و.... اشاره کرد و دندانپزشک می تواند این روش ها را در اختیار بیمار قرار دهد تا وی طبق نیاز و بودجه خود یکی از آنها را انتخاب کند. البته توصیه می شود که فرد برای انتخاب بهترین روش برای زیباسازی دندان انتخاب کند. با سایت دکتر مریم محمدی همراه باشید تا اطلاعات کافی در مورد شرایط کامپوزیت و لمینیت دندان روکش شده کسب کنید.

دندانپزشکی زیبایی در کرج

لمینت دندان چیست؟
لمینت دندان چیست؟

لمینت سرامیکی دندان به معنای لایه نازکی از مواد است که برای تغییر شکل، اندازه و رنگ دندان ها استفاده می شود. این موارد توسط مشتریان قابل سفارشی سازی است، هر اندازه، رنگ و شکلی از دندان ها به دلخواه مشتری و با مشورت پزشک قابل انتخاب است، لمینت به این معنی نیست که دندان ها خیلی سفید هستند، بلکه رنگ لمینت انتخاب می شود. توسط خود مشتریان افراد جامعه قلع را فقط لمینیت می دانند. لمینت دندان دارای طول عمر بالایی بین 7 الی 10 سال می باشد که اگر فرد به درستی از دندان های خود مراقبت کند در مدت زمانی طولانی شاهد داشتن دندان های زیبا و سفید می باشد. از دیگر نکته های مثبتی که لمینت دندان دارد این است که نیازی به پالیش نداشته و فقط حین نصب این روکش یک میلیمتر از دندانهایتان تراشیده می شود.

اطلاعات بيشتر
کامپوزیت دندان چیست؟
کامپوزیت دندان چیست؟

ونیر کامپوزیت دندان ورقه های بسیار نازکی می باشد و به صورت سفارشی ساخته می شوند تا به قسمت بیرونی دندان بچسبند. این ماده بسیار با کیفیت است که از رزین کامپوزیت ساخته شده اند و ظاهر دندان های فرسوده را بهبود می بخشد و رنگ مینای اصلی را بازیابی می کند. ونیرهای کامپوزیت برای اصلاح انواع مشکلات تراز دندانی که نیازی به درمان ارتودنسی ندارند، کاربردی بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت دندان به دندان متصل می شود و سبب بالارفتن استحکام دندان می شود هنگامی که قسمت وسط دندان پوسیده یا از بین رفته باشد از طریق کامپوزیت می توان دو قسمت دندان را یکدیگر متصل کرد و یک مقدار از استحکام دندان که از بین رفته است را به آن برگرداند. البته می توان گفت که کامپوزیت ها مقاومت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارند.

کلیک کنید

لمینت های دندان عملکردی مشابه روکش دندان دارند دارند و گاهی اوقات به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک تر هستند و برای قرار دادن مینای دندان نیاز به حذف کمتری دارند.
دانستن تفاوت بین لمینت دندان و روکش دندان بسیار مهم است زیرا این امر می تواند به بیمار کمک کند تا تصمیم بگیرد کدام گزینه برای دندان ها و لبخندش بهترین است. به عنوان مثال، کسانی که دندان‌های کج یا شکافی در دندان‌های خود دارند، با روکش‌ها گزینه ی مناسبی هستند، زیرا نسبت به لمینت‌های دندان انعطاف‌پذیرتر و پایدارتر هستند. از جهتی دیگر اگر مشکل تغییر رنگ یا تراشه های جزئی باشد. اینها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک وزن هستند و نیازی به برداشتن مینای دندان زیادی ندارند.

همچنین بخوانید: 

کامپوزیت دندان کج امکان پذیر است؟

آیا دندان روکش شده را می توان لمینت کرد؟ 

عکس لمینت و کامپوزیت دندان

برای انجام هماهنگی دندانی که روکش شده و دندانی که قصد لمینت را دارید لازم است تا اقداماتی انجام دهید، از آنجایی که روکش های دندانی از جنس سرامیک و فلز هستند و جنس لمینت نیز سرامیکی می باشد بنابراین تفاوتی بین جنس روکش و لمینت نیست. با این حال نمی توان لمینت را روی دندان روکش شده چسباند، لذا برای اینکه لمینت را بروی دندان توسط دندانپزشک چسبانده شود نیاز است تا دندان آماده شود و با وجود روکش امکان پذیر نمی باشد. اگر با وجود روکش، لمینت را روی دندان اعمال کنید حجم دندان ها بیشتر می شود و ظاهر قشنگی را برای شما رقم نمی زند. برای انجام لمینت دندان برای دندان روکش شده بهتر است تا ابتدا روکش دندان برداشته شود. و یا اینکه رنگ لمینت با روکش ها متناسب باشد لازم به ذکر است تفاوت جنس در دندان می تواند موجب انعکاس نور متفاوت شود که ظاهر زیبایی را برای دندان ها و دندان رقم نمی زند، از این جهت ونیر کامپوزیت نیز در کنار روکش دندان توصیه نمی شود.

لمینت روی دندان روکش شده

لمینت دندان روکش شده

انتخاب یک دندانپزشک متخصص با تجربه قبل از شروع لمینت دندان، نتیجه سالم درمان شما را تضمین می کند. پزشک روش مورد استفاده را به شما اطلاع می دهد و در صورت صلاحدید، مراحل شروع می شود. در متن زیر به مراحل لمینت دندان میپردازیم:

قبل از شروع روکش، ناحیه مورد استفاده بی حس می شود تا از هر گونه احساس درد در ناحیه تحت درمان جلوگیری شود، در نتیجه احساس درد تقریباً به هیچ کاهش می یابد.
هنگام شروع درمان، سطوح دندان های جلو به اندازه صفحه روکش دندانی (بین 0.3 تا 0.5 میلی متر) به طور سطحی ساییده می شود (فایل می شود) تا روکش هنگام قرار گرفتن روی دندان شما کاملاً جا بیفتد. با این فرآیند؛ هدف این است که روکش لمینت به راحتی در سوکت آماده شده برای آن قرار گیرد.
سپس برای قسمت فرسوده دندان اندازه‌گیری شده و برای پردازش به آزمایشگاه‌ها فرستاده می‌شود، تمرین انجام می‌شود و تقریباً 5 روز طول می‌کشد.
پس از تکمیل قالب تهیه شده مطابق با ساختار دندان شما، روی دندان های سوهان زده می شود. دندان باند شده در شرایط عادی تا 15 سال قابل استفاده است، اما با مراقبت خوب می توانید تا 20 سال از آن استفاده کنید.

لمینت دندان به چه دلایلی انجام نمی شود؟

روکش لمینت دندان

استفاده از لمینت به دلایل زیر انجام نمی شود:

 •  اگر فک پایین در دهان رو به جلو باشد
 •  اگر نیش معکوس در فک وجود داشته باشد
 •  اگر مینای دندان کافی نباشد
 •  اگر فلوروزیس دندان دارید (مشکل عدم چسبندگی)
 •  اگر مشکلاتی مانند فشردن و ساییدن دندان ها در هنگام خواب دارید (براکسیسم)

درمان لمینت چینی اعمال نمی شود. اگر فرد مصمم به انجام آن باشد، باید ابتدا پس از اصلاح این مشکلات، فرآیند را آغاز کند.

آیا دندان روکش شده را می توان کامپوزیت کرد؟

کامپوزیت دندان روکش شده

روکش از جنس سرامیک می باشد و داخل دهان کامپوزیت به سرامیک نمیچسبد و لمینت کار لابراتواری می باشد که از همین جهت داخل مطب نمی شود لمینت را به دندان چسباند. همانگونه که بالاتر نیز اشاره شد، چنانچه شما دارای یک روکش نازیبا هستید، با استفاده از تعویض روکش می توانید لمینت و کامپوزیت دندان را انجام دهید.

کامپوزیت دندان روکش شده

کامپوزیت یک ماده رزین سفید است که دندانپزشکان به طور مرتب از آن برای پر کردن استفاده می کنند. پس از اینکه دندانپزشک دندان را آماده کرد، لایه‌هایی از چسب می‌زند، سپس مواد کامپوزیت را یکی یکی اعمال می‌کنند تا دندان موجود به آرامی پوشانده شود. پس از اعمال و قرار گرفتن در معرض نور شدید آبی، رزین سخت شده و نتیجه نهایی حاصل می شود. ونیرهای کامپوزیت را می توان در یک جلسه تکمیل کرد، بنابراین نسبتاً سریع هستند.

کامپوزیت روی دندان روکش شده

کامپوزیت دندان برای چه کسانی می تواند اعمال شود؟

 • برای بستن شکاف در موارد شکاف دندان . افرادی که بین دندان‌هایشان فاصله دارد، می‌توانند در عرض نیم ساعت با استفاده از کامپوزیت دندان، این شکاف را به ظاهر زیبایی تبدیل کنند، بدون اینکه دندان‌هایشان بریده شود یا روکش داشته باشند.
 • کامپوزیت دندان را می توان برای دندان هایی که ظاهر زیبایی خود را از دست داده اند، به دلیل افزایش سن شکسته یا تغییر شکل داده اند، استفاده کرد تا به شکل جوانی خود بازگردد.
 • کامپوزیت دندان را می توان روی تغییر رنگ های سرسخت انجام داد که با وجود سفید شدن دندان ها روشن نمی شوند.
 • در صورت پرکردگی زیاد و پوسیدگی دندان های جلویی می توان از کامپوزیت استفاده کرد.
 • کامپوزیت دندان را می توان برای تغییر شکل دندان هایی که تا حد مشخصی کج هستند و نیازی به درمان ارتودنسی ندارند اعمال کرد. در شلوغی بزرگتر باید لمینت یا تاج در نظر گرفته شود.
 • کامپوزیت دندان را می توان برای کسانی که می خواهند از خط لبخند منفی به خط لبخند مثبت تبدیل شوند، اعمال کرد.
 • کامپوزیت دندان را می توان برای تمام افرادی که از فرم دندان های خود راضی نیستند و می خواهند چهره ای جدید داشته باشند استفاده کرد.

کامپوزیت و لمینت

کامپوزیت دندان در کرج

لمینت دندان در کرج


سوالات متداول

آیا دندان روکش شده را میتوان لمینت کرد؟

خیر، به دلیل تفاوتی جنسی که روکش و لمینت دارند نمی شود دندان روکش شده را لمینت کرد. تنها راه این است که روکش دندان برداشته شود.

آیا کامپوزیت روی دندان روکش شده امکان پذیر است؟

امکان پوشش دندان روکش شده با کامپوزیت دندان وجود ندارد. زیرا مواد کامپوزیت به روکش دندان نمی چسبند و همچنین چسبی وجود ندارد که بتواند به اتصال کامپوزیت ونیر و روکش دندان کمک کند. 

ایا دندان روکش شده را میتوان بلیچینگ کرد؟

بلیچینگ دندان روش مناسبی برای از بین بردن لکه ها دندان و سفید کردن آن می باشد که میتوان به روی دندان روکش شده نیز اعمال کرد


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید