مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

09373495759 موبایل
مراقبت های بعد از لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش های زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی می باشد که برای برطرف کردن انواع مشکلات دندان مورد استفاده قرار می گیرد امروز در این مقاله قصد داریم به مراقبت های بعد از لمینت دندان بپردازیم با ما همراه باشید.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

از انواع روکش های دندانی می شود به لمینت سرامیکی اشاره نمود. این روکش بسیار نازک و ظریف می باشد به دندان می چسبد و تمامی نقص های دندان از جمله؛ ترک، فاصله، شکل نامنظم، تغییر رنگ و سایر مشکلاتی دندانی را کاور می کند. کافی است برای داشتن لمینت دندان دو جلسه به مطب دندان پزشک زیبایی و ترمیمی مراجعه کنید تا زیبایی لبخند را به خود هدیه دهید. البته در نظر بگیرید برای اینکه طول عمر لمینت دندان را افزایش دهید باید به خوبی از این روکش ها نگهداری کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از مشکلات سلامتی ضروری است، اما گاهی اوقات مسواک زدن روزانه برای از بین بردن باکتری کافی نیست. با این حال، مواقعی وجود دارد که حتی رعایت بهداشت حرفه ای نیز کافی نیست و باید روش های دیگر را امتحان کرد. امروزه از رایج ترین راه هایی که بسیاری از مردم برای اینکه دندانی زیبا و سفید داشته باشند لمینت دندان ها می باشد، که این روش نیز نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این روش های مراقبت های بعد از لمینت دندان بپردازیم.

بیشتر بدانید: روکش دندان در کرج

لمینیت چیست؟

مراقبت هاي بعد از لمينت دندان

لمینت دندان یک لایه ی نازک سرامیکی به قطر 5 الی 6 میلی متر می باشد، و بر روی دندان هایی که دچار مشکل هایی مانند زردی، عدم هماهنگی و ترتیب هستند مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ی نصب آن به این صورت می باشد که مینای دندان باتوجه به صلاح پزشک تراشیده می شود و لایه های سرامیکی بر روی دندان ها نصب میگردد.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از انجام لمینت دندان به شرح زیر می باشند:

 •  از اصلی ترین روش های مراقبت بعد از انجام لمینت می توان به زدن مسواک به صورت منظم و حداقل دوبار در روز اشاره نمود. مسواک زدن باعث می شود تا دندان شما به طور دائمی سفید و زیبا باقی بماند. لازم به ذکر است که در انتخاب خمیر دندان دقت کنید و از پزشک خود مشاوره بگیرید.
 • نخ دندان را در برنامه ی روزانه ی خود برای مراقبت از دندان هایتان حتما قرار دهید،  این عمل باعث می شود تا هیچگونه ته مانده ی مواد غذایی در بین دندان ها باقی نماند.
 • بهتر است که از خوردن غذاهای سفت و شکاندن مغز های آجیل خود داری کنید، زیرا موجب می شود تا روکش های به کاربرده شده بر روی دندان شما شکسته شود، در صورت شکستگی روکش باید مجدد به دندان پزشکی مراجعه کنید.
 •  از خوردن خوراکی های حاوی رنگ های مصنوعی و رنگدانه مانند: قهوه، چای، نوشابه و... اجتناب کنید، زیرا باعث می شود تا با گذشت زمان و به مرور روکش های سرامیکی تغییر رنگ دهند و زیبایی اولیه ی خود را از دست بدهند.
 • استفاده از دهان شویه از دیگر روش های مراقبت از روکش های دندانتان می باشد، لازم به ذکر است که قبل خریداری کردن دهان شویه با پزشک خود مشورت کنید تا دهانشویه ای مخصوص به شما پیشنهاد کند.
 •  استفاده از هرگونه دخانیات را کنار بگذارید، زیرا به مرور زمان موجب تغییر رنگ لمینت ها می شود.
 • از دندان خود برای باز کردن اشیاء سخت استفاده نکنید، زیرا در اغلب مواقع دندان ها در قسمت لبه دچار شکستگی می شوند و برخورد جسم سخت به این ناحیه خطر شکستگی را افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که اگر پس از انجام لمینت دچار درد و حس ناخوشایندی شدید، جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا این درد به مرور زمان خودکار از بین می رود.

لمینت دندان در کرج

چرا نگهداری از لمینت دندان مهم است؟

لمینت دندان نیز مانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت دارد، زیرا اگر در مراقبت از لمینت های خود دقت نکنید علاوه بر اینکه با نتیجه ی عکس مواجه می شوید هزینه های شما نیز بدون نتجیه می شود و دندان هایتان دچار شکستگی می شود. در صورت اهمیت ندادن به سلامت لمینت ها دندان هایتان به مرور زمان از بین می روند. لازم به ذکر است که آسیب های وارد شده به لمینت را نمی توان با کامپوزیت جبران کرد، و در صورت شکستگی باید به صورت کامل تعویض شود.

معایب لمنیت دندان

 1.  بعد از نصب امکان تغییر رنگ وجود ندارد
 2.  امکان ترمیم لمینت وجود ندارد و در صورت خراب شدن باید تعویض شود
 3. در صورت عدم نصب صحیح دندان ها دچار پوسیدگی می شوند
 4. مراقبت های لمینت آسان نیستند

لمینت سرامیکی دندان در کرج

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان بستگی به عواملی مانند: نوع لمینت، کیفیت و مهارت دندانپزشک و ... دارد. به طورکلی می توان گفت به طور معمول عمر لمنیت بین 5 الی 10 سال می باشد، و این عدد باتوجه به میزان اهمیت و نگهداری شما از لمینت ها متفاوت و متغیر می باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید