X

علت درد دندان بعد از لمینت دندان و روش های درمانی آن

09373495759 موبایل
علت درد دندان بعد از لمینت دندان

لمینت دندان امروزه یک درمان بسیار رایج بین مردم می باشد، عمدتاً برای اهداف زیبایی دندان از جایگاه و محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. ونیرهای لمینت دندان برای دستیابی به ظاهری عالی روی دندان ها اعمال می شود. به غیر از زیبایی، کاربردهای دیگری نیز وجود دارد. اگر دندان ها به هر طریقی آسیب ببینند، ممکن است از روکش استفاده شود. در برخی موارد ممکن بعد از لمینت فرد دچار دندان درد شود، در این مقاله قصد داریم به دلایل دندان درد بعد از لمینت بپردازیم، با ما همراه باشیبد

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

روکش لمینت دندان نوعی لایه نازک می باشد که برای پوشش عیب های دندان و همینطور ساخت یک لبخند زیبا در بین مردم مورد استفاده قرار می گیرد. این روکش غالبا از جنس سرامیک و یا کامپوزیت می باشد که شخص نسبت به سلیقه و بودجه خود آن را تعیین می کند، سپس دندانپزشک متخصص با بررسی دندان های فرد لمینت دندان را اعمال می کند. همانگونه که قبلا در مقاله های این سایت به آن اشاره کرده ایم، لمینت دارای دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت می باشد. از همین جهت دارای قیمت بیشتری نیز می باشد. اگر دندان درد پس از اجرای لمینت دندان برای شما مداوم یا شدید است، توصیه می‌شود به یک دندانپزشک مراجعه کرده و مشکل را بررسی کنید. دندانپزشک شما می‌تواند علت درد بعد از لمینت دندان را تشخیص داده و به شما راهنمایی درباره درمان مناسب و کاهش ناراحتی دهد.

لمینت دندان

لمینت دندان، روکش های زیبایی هستند که به ویژه روی دندان های جلویی اعمال می شوند. روکش دندان نوعی ترمیم است که فقط در سطح جلویی دندان بدون آسیب رساندن به کل دندان انجام می شود. در برخی موارد ترمیم است که فقط با چسب زدن بدون تراشیدن دندان انجام می شود. برای این روکش ها، ساییدگی بسیار کمی روی دندان ها انجام می شود یا اصلاً ساییده نمی شود. به همین دلیل بافت های سالم دندان حفظ می شوند. روکش های ورقه ای که در ساختاری بسیار نازک طراحی شده اند، فقط سطوح جلویی دندان ها را می پوشاند. علت درد بعد از لمینت دندان می تواند در هر مرحله از نصب آن نهفته باشد. در ادامه آن ها را بررسی می کنیم. چنانچه بعد از لمینت سرامیکی، دچار دندان درد شدید و به دنبال کم کردن و از بین بردن این درد هستید، می توانید از این مقاله سایت دکتر مریم محمدی استفاده کنید.

علت درد دندان بعد از لمینت دندان

مزایای لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روش زیباسازی دندان است که در آن لایه‌ای نازک از مواد مصنوعی یا پوششی مشابه پوسته یا لمینت بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌ها، تغییر شکل، رنگ و اندازه آنها استفاده می‌شود.

یکی از مهمترین مزایای لمینت دندان این است که دارای خواص زیبایی بالایی هستند. به لطف خواص سرامیک استفاده شده در تولید آن، می توان رنگ و تصویر دلخواه را بر روی آنها ایجاد کرد و ظاهری طبیعی و همچنین زیبایی به دست آورد. بنابراین یکی از پرکاربردترین روش های زیباسازی دندان می باشد.

سایش و کاهش دندان های سالم برای اهداف زیبایی همیشه مورد بحث بوده است. اما این مشکل با لمینت دندان برطرف می شود. به این ترتیب بیماران چه در حین و چه پس از درمان، بسیار راحت تر می شوند.

لمینت دندان را می توان روی یک دندان یا بیش از یک دندان در یک زمان اعمال کرد. به این ترتیب تمیز کردن بین دندان ها بسیار راحت تر است. علاوه بر این، هنگام لبخند زدن در مقایسه با روکش های کامپوزیتی، بسیار طبیعی تر و زیباتر به نظر می رسند.

مشکلات بعد از روکش دندان

علت درد دندان بعد از لمینت دندان

 • حساسیت نسبت به مواد لمینت: بعضی افراد ممکن است حساسیت یا آلرژی نسبت به مواد استفاده شده در لمینت دندان داشته باشند. این مواد شامل چسب‌ها، رزین‌ها و سیمان‌های دندانی است. اگر دندان‌ها یا بافت‌های اطراف به این مواد حساسیت داشته باشند، ممکن است درد و تحریک ایجاد شود.
 • برجستگی‌های بیش از حد لمینت: اگر لمینت دندان بیش از حد برجسته و ضخیم باشد، ممکن است با دندان‌های مجاور تداخل کند و ایجاد درد و ناراحتی شود. این مشکل معمولاً به دنبال استفاده از لمینت‌های غیرقابل تنظیم است.
 • عدم انطباق مناسب بین لمینت و دندان: در برخی موارد، لمینت دندان ممکن است ناهماهنگی با دندان اصلی داشته باشد و منجر به ایجاد نقاط تماس ناصحیح و تحریک در دندان شود. این موضوع می‌تواند منجر به درد و تحریک در دندان شود.
 • حساسیت: پس از لمینت دندان، ممکن است دندان‌ها به حساسیت آب و هوا، غذاهای سرد یا گرم و شیرین تراکمی دچار شوند. این حساسیت معمولاً به دلیل انتشار حرارت و سرما به داخل دندان‌ها ناشی می‌شود. در اغلب موارد، این حساسیت در مدت زمان کوتاهی بعد از لمینت دندان کاهش می‌یابد، اما در برخی از موارد ممکن است به طور موقت یا دائمی باقی بماند.
 • تنش دندانی: اگر قبل از لمینت دندان دندان‌ها تنش داشته باشند، ممکن است پس از لمینت کردن نیز درد و تنش احساس شود. لمینت دندان ممکن است باعث تغییر در ارتفاع و شکل دندان‌ها شود و در نتیجه تنش و درد ایجاد شود. این مشکلات عموماً در مدت زمان کوتاهی پس از لمینت دندان کاهش می‌یابند.
 • عفونت: در برخی موارد، پس از لمینت دندان، ممکن است عفونت در دندان یا لثه‌ها رخ دهد که منجر به درد و تورم می‌شود. اگر درد بعد از لمینت دندان به مرور زمان بدتر شود یا همراه با علائم عفونت مانند تورم خونریزی باشد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • عدم صحیح بودن فرآیند لمینت: اجرای نادرست فرآیند لمینت دندان نیز می‌تواند عامل درد در دندان باشد. در صورتی که لمینت با استفاده از فنون نامناسبی انجام شود، ممکن است به دندان وارد آسیب شود و درد ایجاد کند.
 • آسیب به عصب دندان: در برخی موارد، پس از اجرای لمینت دندان، ممکن است عصب دندان آسیب ببیند. این موضوع معمولاً به علت بالا بردن لمینت دندان و حذف بخشی از ساختار داخلی دندان رخ می‌دهد. در نتیجه، درد و حساسیت در دندان به وجود می‌آید.

در هر صورت، اگر بعد از لمینت دندان درد و ناراحتی شدیدی تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا علت درد را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

حساسيت دندان بعد از لمينت

دندانپزشک خوب برای لمینت در کرج

بررسی علت درد بعد از لمینت و روش های درمان

درمان مدت زمان علت نوع درد
 • استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت
 • استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب
 • استفاده از کمپرس سرد
 • شستن دهان با آب نمک
کوتاه مدت تراش مینای دندان برای نصب حساسیت
مراجعه به مطب دندانپزشکی برای تراز کردن آنها کوتاه مدت تراز نبودن دندان‌ها درد در زمان جویدن غذا
مراجعه به مطب دندانپزشکی برای درمان طولانی مدت (بیش از 7 روز) • پوسیدگی دندان
• عفونت دندان
• نصب نادرست لمینت
درد مکرر
 • شستن دهان با آب نمک
 • استفاده از کمپرس سرد
 • مراجعه به مطب دندانپزشکی
معمولاً کوتاه مدت (نباید بیش از 72 ساعت طول بکشد.) واکنش آلرژیک التهاب

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های بعد از لمینت دندان مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:

مراقبت های بعد از لمینت دندان    امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید