X

کامپوزیت دندان چیست هرآنچه باید درباره آن بدانید

09373495759 موبایل
کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت ها مواد پرکننده همرنگ دندان هستند که در لایه ها اعمال می شوند. آنها نه تنها برای پرکردن دندان استفاده می شوند، بلکه اکنون یکی از روش های درمانی از دندانپزشکی زیبایی می باشد. روکش کامپوزیت امکان تغییر شکل دندان را بدون از دست دادن عمده مواد سالم دندان فراهم می کند.

ونیر کامپوزیت دندان یکی از موادی است که به ترمیم های زیبایی امکان اصلاح این عیوب دندانی را می دهد. با قرار دادن یک رزین همرنگ دندان می توانیم آن را ترمیم کنیم و لبخندی طبیعی دوباره نشان دهیم.

دکتر مریم محمدی
دکتر مریم محمدی

 به لطف کامپوزیت دندان، امروزه می توان دندان ها را ترمیم کرد، از آسیب، فرسایش و حفره های ناشی از حفره ها و سایر انواع سایش با راحتی کامل جلوگیری کرد. ونیر کامپوزیت در واقع یک راه حل ایده آل موثر در برابر حفره ها و همچنین برای ترمیم دندان های آسیب دیده است، چه به دلیل تصادفات و یا فرسایش و پوسیدگی دندان ها، این روش دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی گزینه ی بسیار مناسبی است. رزین دندان یک محصول بسیار رایج در کلینیک های دندانپزشکی است زیرا از آن برای اصلاح زیبایی لبخند یا رفع حفره ها استفاده می شود.

اصلاح طرح لبخند در کرج

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت کاربرد زیادی در دندانپزشکی دارد، زیرا این رزین های کامپوزیت نتایج بسیار رضایت بخشی را به عنوان ماده پرکننده ارائه می دهند. آنها از مواد آلی و معدنی و انواع مختلف مواد معدنی مانند زیرکونیت، کوارتز و سیلیکات آلومینیوم در ترکیبی تشکیل شده اند که نیاز به کار پر زحمت آزمایشگاه های دندانپزشکی دارد. رزین دندان یا کامپوزیت از مواد مصنوعی ساخته شده و عمدتاً برای ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می شود. در سطح زیبایی، دندان آسیب دیده یا شکسته معمولا باعث اختلال لبخند می شود، بنابراین این ونیر کامپوزیت با شکل دندان سازگار می شود تا آن قسمت آسیب دیده را پر کند. این یک تکنیک بسیار رایج در موارد شکستن دندان در اثر ضربه می باشد، از همین روی می توان گفت که یکی از پرکاربردترین و رایج ترین روش های ترمیمی دندان و همینطور زیباسازی دندان در کرج به شمار می رود. استفاده از این روش دندانپزشکی نه تنها زیبایی شناختی است، بلکه برای حل مشکلات ناشی از حفره ها نیز استفاده می شود. پوسیدگی باعث ایجاد حفره هایی در دندان ها می شود که برای جلوگیری از ایجاد مشکل و ناراحتی باید پر شوند و برای این منظور معمولا از این کامپوزیت ونیر دندان استفاده می شود.

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

کامپوزیت دندان معمولا بین 5 تا 6 سال ماندگاری دارد، همه اینها به عادات بیمار و کیفیت کامپوزیت بستگی دارد.

عواملی مانند نوع جویدن، دندان قروچه یا رژیم غذایی ناسالم به طور مستقیم بر طول مدت کامپوزیت در یک قطعه دندان تاثیر می گذارد.

کامپوزیت دندان در کرج

مزایای کامپوزیت دندان

برخی از مهم ترین مزایای کامپوزیت دندان عبارت اند از:

 1. جایگزین بسیار مناسبی برای ماده سمی آمالگام
 2. فرایندی ساده، سریع و بدون درد
 3. طول درمان این روش کوتاه است
 4. مراحل ترمیم کامپوزیت، آسان و کم هزینه است
 5. مقامت بالا در برابر سایش
 6. زیبایی بسیار عالی در مقایسه با دندانهای طبیعی
 7. سازگاری بالا
 8. ایجاد مجدد رنگ دندان های طبیعی

هزینه کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان مشابه تمامی خدمات دیگر دندانپزشکی متفاوت است. موادی که برای کامپوزیت استفاده می شوند از نظر کیفیت و هزینه با یکدیگر متفاوت اند به عنوان مثال کامپوزیت چینی کیفیت پایین تری نسبت به کامپوزیت آلمانی، آمریکایی و ژاپنی دارد.

عوامل موثر در تعیین هزینه کامپوزیت دندان عبارت اند از:

 • تعداد دندان هایی که به ترمیم نیاز دارند.
 • کیفیت مواد مورد استفاده
 • تخصص و سابقه متخصص دندانپزشکی

کامپوزیت دندان در کرج

انواع کامپوزیت دندان

 1. ماکروفیل

  این نوع کامپوزیت دارای استحکام بالا ولی زیبایی کمی هستند و صیقل دادن آن ها سخت می باشد.
 2. میکروفیل

  میکروفیل ها نسبت به ماکروفیل ها زیبایی و صیقل پذیری بیشتری دارند، ولی استحکام و مقاومت آن ها در برابر فشار کمتر است.
 3. نانوهیبرید

  کامپوزیت های نانو هیبرید مقاومت و صیقل پذیری بهتری نسبت به ماکروفیل ها و میکروفیل ها دارند.
 4. نانو کامپوزیت

  نانو کامپوزیت جدید ترین نوع کامپوزیت بوده که نسبت به سایر کامپوزیت ها، قدرت و مقاومت بیشتری در برابر سایش و صیقل پذیری دارند. 

روکش های زیبایی دندان (کامپوزیت دندان) انتخاب خوبی برای دندان های شکسته، دندان های از دست رفته و شکستگی دندان های جلویی و همچنین در برابر تغییر رنگ شدید دندان های شما در اثر قهوه، نیکوتین و غیره است. لمینت سرامیکی ترکیبی از چندین لایه سرامیکی نازک تشکیل شده است که جایگزین مینای اصلی دندان و یک لایه چسب می شود. برای استفاده از روکش، مقدار بسیار کمی از مینای اصلی باید برداشته می شود، معمولا کمتر از یک میلی متر، زیرا فضایی را برای ونیر چینی ایجاد می کند تا در دهان قرار گیرد و عملکرد طبیعی دندان را با دقت بیشتری بازسازی کند و در عین حال ظاهری حتی بهتر از دندان اصلی ارائه دهد.

#پولیش دندان کامپوزیت
پولیش دندان کامپوزیت

برای براق و صاف کردن مینای دندان از پالیش دندان استفاده می شود البته لازم به یادآوری است که افرادی که کامپوزیت دندان انجام داده اند باید در نگهداری از دندان های کامپوزیت شده خود دقت کرده و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنند، چنانچه فرد مراقبت های لازم را انجام ندهد محبور با انجام پولیش دندان می شود. در مطب دکتر مریم محمدی پولیش کامپوزیت دندان با قیمت مناسب برای شما اعمال می شود. در واقع پولیش همان جرم گیری دندان می باشد که دندانپزشک به صورت دوره ای جرم گیری انجام می شوددر کل می توان گفت هزینه پولیش کامپوزیت بسیار مناسب است و در مقایسه با سایر خدمات دندانپزشکی هزینه ی کمتری دارد.

اطلاعات بیشتر
مراحل لنجام کامپوزیت دندان
مراحل انجام کامپوزیت دندان

اگر دندانی برای پر کردن وجود دارد، ابتدا پوسیدگی به طور دقیق تمیز می شود. به این ترتیب یک منطقه تمیز برای کار ایجاد می شود. به منظور آماده سازی کامل دندان برای پرکردن، چند تاچ آپ و همچنین تمیز کردن انجام می شود. سپس مواد پر کننده قرار می گیرد. در مرحله کاربرد، پر کردن کامپوزیت به مناسب ترین شکل با ساختار اصلی دندان اصلاح می شود. دلیل فرآیند اصلاح، گرفتن مناسب ترین شکل پرکننده کامپوزیت در هنگام کنترل سطح بایت یا زبان است. پس از اصلاح پر شدن، درمان پایان می یابد. ونیر کامپوزیت را می توان به راحتی با بی حسی موضعی اعمال کرد. در برخی موارد حتی نیازی به هیچ گونه بی حسی موضعی نخواهد بود.

اطلاعات بیشتر
کامپوزیت دندان به روش لیرینگ
کامپوزیت دندان به روش لیرینگ

اخیرا برای ارائه ی طبیعی تر روکش دندان، دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی از تکنیک لیرینگ یا لایه بندی استفاده می کنند، در این تکنیک دندانپزشک با استفاده از مواد کامپوزیت به صورت لایه به لایه برای بازسازی و ترمیم دندان از دست رفته بهره مند می شود که البته لازم به ذکر است در آخر ماهیت تمامی تکنیک ها ترمیم دندان و زیباسازی آن می باشد. بهترین روش برای کامپوزیت دندان طبیعی، تکنیک لیرینگ می باشد  و به این صورت انجام می شود که با استفاده از تکنیک رنگ لایه به لایه با در نظر گرفتن سایه رنگ های طبیعی و واقعی به روی دندان ها قرار می گیرند تا مانند خود دندان شکل بگیرید این گونه که از لبه دندان تا لثه سایه رنگ سفید و شفاف تا تیره و کدر باشد

اطلاعات بیشتر
بهترین جنس کامپوزیت دندان
بهترین جنس کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان نوعی روش ترمیم دندان هستند که برای درمان های مختلف مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می گیرند که به دلیل ظاهر زیبایی که دارد بسیار محبوب و پرمتقاضی است، پرکننده های کامپوزیت قوی هستند، اما به اندازه پرکننده های آمالگام در برابر سایش مقاوم نیستند. پرکننده های کامپوزیتی همرنگ دندان هستند و با افزودن شیشه، کوارتز، پودر سیلیس یا سایر ذرات سرامیکی به رزین ساخته می شوند. پس از آماده شدن دندان، این ماده پرکننده به ناحیه ای که قرار است پر شود چسبانده می شود و با تابش نور روشن، ثابت می شود. دندانپزشک شما سایه ای را انتخاب می کند که با دندان های واقعی شما مطابقت داشته باشد و همرنگ سایر دندان های شما باشد.

اطلاعات بیشتر
کامپوزیت دندان کج
کامپوزیت دندان کج

تجمع بقایای مواد غذایی مختلف به خصوص در دندان های کج، مشکل بزرگی هم برای سلامت لثه و هم برای دندان ها ایجاد می کند. پس از خونریزی لثه و پوسیدگی، از دست دادن استخوان با تشکیل دندان های کج به مرور زمان رخ می دهد و مشکلات لثه و پوسیدگی پیشرفت می کند. دندان های کج می تواند در سطوح مختلف در بین افراد رخ دهد. روش های لمینت دندان یا باندینگ برای دندان هایی که کجی زیادی ندارند اعمال می شود. اما اگر دندان ها بیش از حد کج باشد، ارتودنسی با سیم کشی انجام می شود.

اطلاعات بیشتر
طول عمر کامپوزیت دندان
طول عمر کامپوزیت دندان

در حالت کلی می توان گفت که طول عمر کامپوزیت دندان مانند سایر روش های ترمیمی دندان دائمی می باشداما لازم است فرد هر دو سال یک بار به دندانپزشک مراجعه کرده و معاینه های لازم را انجام دهد، البته لازم است این نکته را در نظر بگیرید که طول عمر ونیر کامپوزیت کاملا به خود فرد وبهداشت و دهان وی بستگی داردتا با رعایت کردن برخی موارد به راحتی می تواند بر طول عمر ونیر کامپوزیت بی افزاید در ادامه به مواردی که ممکن موجب افزایش طول عمر این روش زیبایی و ترمیمی شود پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

اطلاعات بیشتر

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

از آنجایی که لمینت دندان و همچنین کامپوزیت دندان برای رفع زردی و مشکلات ظاهری مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو این روش ها در رنگ های مختلفی از همرنگ دندان تا سفید خیلی روشن برای مشتری قابل اعمال می باشد. اغلب برای دندان هایی که هنگام خندیدن مشاهده می شود استفاده می شود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا و پایین می باشد و در این درمان های دندانپزشکی در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا و پایین نسبت به صورت شخص بررسی میشود، تا قابل انجام بودن این درمانها برای مراجع مورد نظر مشخص شود.

در آخر می توان گفت برای انجام گفت برای انجام هر یک از این روش ها باید ب مطب دکتر دندانپزشک مراجعه کنید تا بعد از بررسی و معاینه با در نظر گرفتن شرایط دهان و دندان بهترین روش را انتخاب کرده و طی جلسات مشخصی برای شما اعمال شود.

یا می شود دندان روکش شده را کامپوزیت یا لمینت کرد؟

آیا دندان روکش شده را می توان لمینت کرد؟ 

برای انجام هماهنگی دندانی که روکش شده و دندانی که قصد لمینت را دارید لازم است تا اقداماتی انجام دهید، از آنجایی که روکش های دندانی از جنس سرامیک و فلز هستند و جنس لمینت نیز سرامیکی می باشد بنابراین تفاوتی بین جنس روکش و لمینت نیست. با این حال نمی توان لمینت را روی دندان روکش شده چسباند، لذا برای اینکه لمینت را بروی دندان توسط دندانپزشک چسبانده شود نیاز است تا دندان آماده شود و با وجود روکش امکان پذیر نمی باشد. اگر با وجود روکش، لمینت را روی دندان اعمال کنید حجم دندان ها بیشتر می شود و ظاهر قشنگی را برای شما رقم نمی زند. برای انجام لمینت دندان برای دندان روکش شده بهتر است تا ابتدا روکش دندان برداشته شود. و یا اینکه رنگ لمینت با روکش ها متناسب باشد لازم به ذکر است تفاوت جنس در دندان می تواند موجب انعکاس نور متفاوت شود که ظاهر زیبایی را برای دندان ها و دندان رقم نمی زند، از این جهت ونیر کامپوزیت نیز در کنار روکش دندان توصیه نمی شود.

آیا دندان روکش شده را می توان کامپوزیت کرد؟

روکش از جنس سرامیک می باشد و داخل دهان کامپوزیت به سرامیک نمیچسبد و لمینت کار لابراتواری می باشد که از همین جهت داخل مطب نمی شود لمینت را به دندان چسباند. همانگونه که بالاتر نیز اشاره شد، چنانچه شما دارای یک روکش نازیبا هستید، با استفاده از تعویض روکش می توانید لمینت و کامپوزیت دندان را انجام دهید.

لمینت دندان در کرج

بهترین متخصص کامپوزیت دندان در کرج

دندانپزشک درمان را با معاینه کامل دهان و دندانی که قرار است ثابت شود آغاز می کند. قبل از پر کردن، هرگونه پوسیدگی برداشته می شود و لبه های سوراخ صاف می شود تا پرکننده بهتر بچسبد. پر کردن در لایه های نازک اعمال می شود که با نور UV آماده می شود. در نهایت، لبه های تیز با سنباده کنار زده می شود و مواد پر شده صیقلی می شوند.

قیمت کامپوزیت دندان در کرج بسته به عوامل مختلفی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.
بهتر است قبل از ارائه پیشنهاد هزینه، بیمار را معاینه شود. بسته به پیچیدگی درمان، نوع مواد بکار برده و... قیمت ها ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر در مورد قیمت های ما را اینجا بخوانید. 

مراقبت های بعد از کامپوزیت

 •  تمیز کردن دهان بعد از هر وعده غذایی ضروری است. مانند دندان‌های طبیعی، در صورت امکان، تمیز کردن بین دندان‌ها را با کمک نخ دندان و برس‌های بین‌دندان انجام می‌دهیم. همچنین استفاده از یک برس موی نرم راحت خواهد بود.
 • در صورت استفاده از روکش های رزینی، تا حد امکان غذاها و نوشیدنی هایی را که می توانند باعث ایجاد لک شوند مانند قهوه یا چای کاهش دهید.
 • از خوردن غذاهای سفت و چسبناک خودداری کنید. همچنین گاز گرفتن اشیایی که می توانند باعث شکستگی شوند، توصیه نمی شود.
 •  هر زمان که از دندان قروچه رنج می برید از اسپلینت تخلیه استفاده کنید، زیرا دندان قروچه مانند قطعات طبیعی می تواند باعث شکستگی و ساییدگی روکش ها شود.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید تا بتواند وضعیت درمان را ارزیابی کند.
 • ترک دخانیات که علاوه بر آسیب رساندن به سلامت عمومی باعث ایجاد لکه های زرد می شود.
 • در صورت انجام ورزش هایی که خطر تماس یا زمین خوردن وجود دارد مانند ورزش های رزمی از محافظ دندان استفاده کنید.

لق شدن کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست

عوامل و دلیل های زیادی وجود دارد که موجب لق شدن کامپوزیت دندان می شود که در ادامه قصد داریم به انواع آن ها بپردازیم.

 • پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت

یکی از عواملی که موجب لق شدن کامپوزیت است، پوسیده شدن دندان است که موجب می شود پیوندی که بین کامپوزیت و مینای دندان وجود دارد ضعیف شود و در نهایت منجر به لق شدن و افتادن کامپوزیت دندان شود. در چنین شرایطی دندانپزشک ابتدا میزان پوسیدگی دندان را بررسی می کند و سپس اقدام به درمان می کند که اگر میزان پوسیدگی زیاد باشد لازم است که به جای کامپوزیت از تاج دندان استفاده کند.

 • کیفیت نامناسب مواد ونیر کامپوزیت

ممکن است بعد از نصب ونیر در مدت زمان کوتاهی شاهد لق شدن و افتادن کامپوزیت ونیر باشید که البته لازم است که به ندرت رخ می دهد و دلیل آن نامرغوب بودن مواد کامپوزیت می باشد که برای جلوگیری از این حادثه برای انجام روکش از یک پزشک ماهر و متخصص استفاده کنید.

 • وارد آمدن فشار زیاد روی کامپوزیت

خوردن و جوییدن غذاهای سفت، تصادف رانندگی، دندان قروچه و وارد شدن فشارهای زیاد در اثر فعالیت های ورزشی شایع ترین دلیل های لق شدن کامپوریت هستند، در این موقعیت پزشک دندانپزشک ونیر کامپوزیت را ترمیم می کند و از طریق محافظ دندان شما می توانید از بروز مجدد این اتفاقات پیشگیری کنید.

 • تجربه پزشک در کاشت کامپوزیت

مهم ترین دلیل لق شدن کامپوزیت دندان میزان تجریه و حرفه ای بودن دندانپزشک می باشد، نصب کامپوزیت کار سختی نیست اما فرم دهی و ایجاد پیوند بین کامپوزیت و دندان ها بسیار مهم و حائز اهمیت است که نیاز به تجربه و ماهر بودن دندانپزشک دارد. اگر کامپوزیت ها به درستی نصب نشود و موجب وارد شدن آسیب به دندان ها شود در نهایت در یک فاصله ی زمانی کوتاه سبب ترک خوردگی، شکستگی و حتی لق شدن و افتادن کامپوزیت دندان می شود.

کامپوزیت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

مشکلات دندانی انواع متفاوتی دارند و روکشهای کامپوزیت برای برطرف کردن بسیاری از این موارد به کار میرود.

 • دندانهای کج. وقتی افراد دندانهای کج دارند روکشهای کامپوزیت بهترین روش برای دست یافتن به لبخند زیباتر است.
 • دندانهای لکه دار. اگر دندانی دارید که لکه‌های سفید نامطلوب دارد رنگ آن تغییر کرده است و امکان درمان با سفید کردن و تمیز کردن وجود ندارد این روش بهترین روش است.
 • دندانهای آسیب دیده. روکشهای کامپوزیت برای دندانهایی که شکسته یا با فرسایش اسیدی دچار آسیب دیدگی شده‌اند بسیار مقرون به صرفه ‚ایده‌آل و غیرتهاجمی هستند.
 • بستن فاصله بین دندانها. یکی از شایعترین مشکلات افراد این است که بین دندانهایشان فاصله وجود دارد و با این روش میتوانند این فاصله را پر کنند.

آیا کامپوزیت به دندان آسیب می زند؟

این ماده پرکننده که حاوی پرسلن است به دلیل مقاوم بودن در برابر فشار بالا معروف است. معمولاً در پرکردن دندان‌های پشتی از پرکننده‌های پرسلن که مقاومت فشاری آن بسیار بهتر از پرکننده‌های کامپوزیت است، استفاده می‌شود. پرکننده پرسلن که محکم به ساختار دندان چسبیده است، دندان را از داخل نگه می دارد و از شکستگی آن جلوگیری می کند. پر کردن پرسلن که کاملاً با ساختار دندان مطابقت دارد، هیچ آسیبی به بافت یا سطح دندان وارد نمی کند. توصیه می‌شود افرادی که پرکننده‌های چینی دارند، نسبت به دو نوع پوشش دیگر، دوره استفاده طولانی‌تری داشته باشند، حداقل تا دو ساعت بعد از عمل چیزی نخورند یا ننوشند.

کسانی که پرکننده زیبایی دندان دارند نباید در چند روز اول غذاهای سفت بخورند تا پرکردگی کاملاً روی دندان ها قرار بگیرد. در دندان های پر شده حتی اگر سطح آسیب ندیده باشد حساسیت به سرما و گرما از داخل وجود دارد. به همین دلیل مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد برای چند روز توصیه نمی شود.

همچنین بخوانید:

ایمپلنت دندان در کرجامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید